rrrrr
07.08.06,06:44
Dobry den, prosim vas davate preplatok alebo nedoplatok z RZ ZP zamestnavatela pri jeho vyuctovani do celkovej ceny prace?
Dakujem za radu.
alušik
08.08.06,05:56
Ja by som ho do celkovej ceny práce zahrnula. Však je to rovnaké ako zaplatené poistné.:)
Jana Motyčková
08.08.06,06:29
Do celkovej cene práce nejde to, čo by sme si my logicky mysleli, ale to, čo je napísané v §130 ods. 5 Zákonníka práce - citujem :
"Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ."

T.j. preplatok a nedoplatok z RZZP sa nezahŕňa do celkovej ceny práce.
alušik
08.08.06,09:50
Vidíš, Jani, tak budem musieť zavolať do spoločnosti, z ktorej mám softvér, lebo aj oni to tam do celkovej ceny práce zahrnuli.:eek:
Ďakujem.:)
endrju
08.08.06,12:04
Vidíš, Jani, tak budem musieť zavolať do spoločnosti, z ktorej mám softvér, lebo aj oni to tam do celkovej ceny práce zahrnuli.:eek:
Ďakujem.:) Je tá celková cena práce pre Teba taká dôležitá? :eek:
Podľa môjho názoru, "celková cena práce" je výmysel, ktorý má s reálnym životom veľmi málo spoločného. Skutočná cena práce, s ktorou musí kalkulovať zamestnávateľ, je iná. Zamestnancovi toto číslo málokedy niečo povie. Zamestnanca zaujímajú v prvom rade peniaze, ktoré sa mu "prikotúľajú" do jeho peňaženky alebo sa mu objavia niekde na účte v druhom alebo treťom pilieri. Náklady na ostatné povinné odvody si zamestnávateľ "ustráži" iným spôsobom ako práve cez celkovú cenu práce.
Zoltán Kovács
08.08.06,12:40
Ak ma pamäť neklame tak celková cena práce by mala byť uvedená na "výplatnej páske". Preto je táto suma zaujímavá.
alušik
09.08.06,04:30
Andrej, pre mňa to až tak životne dôležité nie je, mne ten údaj naozaj nie je potrebný, hoci naozaj sa uvádza na výplatnej páske.:) :p
Ale som občas taký "detailista", proste ak niečo robím, tak nech je to urobené poriadne.
Ale zdá sa, že to ani náhodou neopravia a zostane to v cene práce...:confused:
endrju
09.08.06,08:38
...Ale zdá sa, že to ani náhodou neopravia a zostane to v cene práce...:confused: Nečudujem sa Tvojmu dodávateľovi mzdového programu. Mne sa otvára nožík vo vrecku keď počujem alebo čítam skratku RZZP. Asi nie som sám ;)
Maňaska
14.08.08,06:05
Dobrý deň,

Z jedného ÚPSVR sme dostali vyjadrenie, že na výplatných páskach nesprávne zobrazujeme cenu práce a to preto, že súčasťou výšky odvodu na zdravotné poistenie je aj vypočítaná časť odvodu z príspevku na DSS za zamestnávateľa (čo je prirodzene súčasť vymeriavacieho základu pre ZP), ale podľa pracovníčky úradu do ceny práce nepatrí.

Podľa mňa máme cenu práce na páskach v poriadku, pretože v zmysle §130 ods. 5 Zákonníka práce - citujem :
"Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ."

Pracovníčka úradu mala na mysli zrejme „minimálnu cemu práce“ v zmysle § 49 ods. 4 zákona o službách zamestnanosti:

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.
(minimálnu výšku ceny práce je potrebné vedieť při určení prispevku například pre zriadenie chráněnek dielne).

Súhlasíte s týmto názorom? Ďakujem za reakcie.