Mrkvicka Jozko
28.02.18,16:15
Dobrý deň.
Viaceri zamestnanci firmy máme podozrenie že nebola správne spočítaná mzda za mesiac Január. Jedná sa o bežné pracovné zaradenie teda 7.5h denne od pondelka do piatku typu tarifná mzda. Na výplatnej páske je pracovný fond za tento mesiac uvedený ako 23 dní. Ďalej je na výplatnej páske políčko hrubá mzda skladajúce sa z počtu hodín / suma v eurách. Mnohý z nás majú v tomto políčku o 7.5h menej ako je pracovný fond mínus 7.5h x počet čerpanej dovolenky + príp. nadčas. Uvediem konkrétne príklady.

1. Zamestnanec nečerpal žiadnu dovolenku mal by mať podľa mňa v tomto políčku plný počet pracovného fondu (príp.navýšenie o nadčas).Tzn. (23x7,5) + nadčas. Ak neodpracoval nadčas malo by tam byť číslo 172,5h, má tam však číslo 165h

2. Zamestnanec čerpal 1 deň dovolenky a odpracoval 10h nadčasu. Keďže dovolenka je nahrádzaná dovolenkovým priemerom x počet dní x 7,5h táto tu uvedená nebude a podľa mňa by tam mal mať : (22x7.5) + 10 = 175h avšak na výplatnej páske má opäť o 7.5h menej a to 167.5

3. Zamestnanec čerpal 4 dni dovolenky a odpracoval 20h nadčasu malo by to byť podľa mňa : (19x7,5) +20 = 162.5h Má tam však 155h čo je opäť o 7.5h menej.

Ďalšie políčko v ktorom by bol zohľadnený sviatok ktorý síce neodpracoval ale v mesiaci január pripadal na pracovný deň takže by mu mal byť nahradený tam nie je takže si myslím že by náhrada za sviatok mala byť súčasťou počtu hodín v políčku hrubá mzda. Myslím si že tu nebol započítaný tento sviatok i napriek tomu že v políčku pracovný fond započítaný je (23 dní) čím bol zamestnanec ukrátený o mzdu pripadajúcu na 1 pracovný deň. Inými slovami v prípade že nemal nadčas ani dovolenku nemôže byť hrubá mzda menšia resp. iná ako tarifná.

Poprosím poraďákov o vyjadrenie sa či to počítam správne alebo robím niekde chybu resp, prečo to na výplatnej páske vychádza o 1 deň menej. Zaujímavé je že nie každému, sú zamestnanci ktorý to majú vypočítané správne.

Ďakujem
zlatka.b
28.02.18,17:51
ano hodiny by mali sedieť na počet dní, ale podstatné je aká je hrubá mzda. Pri mesačnej mzde sa sviatok platí ako súčasť mesačnej mzdy, nie náhradou mzdy za sviatok, teda ak je mesačná mzda 1000 eur, tak či je sviatok alebo nie je, musí byť 1000 eur každý mesiac, ak nie je čerpaná dovolenka.
Mrkvicka Jozko
28.02.18,21:11
A ak je čerpaná dovolenka tak je výška hrubej mzdy rovná počtu odpracovaných hodín (aj sviatkov ak pripadli na pracovný deň) x (tarifná mzda / pracovný fond v mesiaci ten bol teda 172.5) + náhrada za dovolenku a to počet hodín dovolenky x dovolenkový priemer ? Lebo ak áno tak to stále nesedí a chýba tam tých 7.5h.
zlatka.b
01.03.18,08:40
Ak je čerpaná dovolenka, potom sa hrubá mzda delí na základnú mzdu /mesačná mzda krátená o hodiny dovolenky/ a náhradu za dovolenku, ktorá sa počíta podľa priemerky za predchádzajúci štvrťrok. Ak v minulom štvrťroku neboli mimoriadne odmeny, potom priemerka sa pohybuje +- okolo základnej mzdy a aj celkový hrubá mzda vyjde +- pár eur okolo zmluvnej mesačnej mzdy.
IvetaH
01.03.18,09:15
https://www.kros.sk/blog/vsetko-dolezite-o-praci-vo-sviatok-48060
Je to síce z roku 2014, ale podľa mňa to platí a je to pekne ľudsky napísané. Možno ti pomôže.