rrrrr
07.08.06,06:46
Od 1.8.2006 nema povinnost starobny dochodca platit odvody na nemocenske poistenie. Ak bude chory v ochrannej lehote, PN od 1. dna mu plati soc.poistovna? Zamestnavatel uz nebude platit nahradu prijmu. Aspon takto som to pochopila. Ma uz niekto s tym skusenost.
Zita4
07.08.06,05:09
Práveže náhradu príjmu bude platiť zamestnávateľ a nevznikne mu nárok na nemocenské, pretože nebude platiť odvody na nemocenské poistenie.
Ela222
07.08.06,06:10
Aj mne bolo na školení povedané, že aj dôchodca bude mať v ochrannej dobe nárok na nemocenské. Aj keď viem, že tu na porade sa o tom dosť polemizovalo. Ja by som to urobila tak, že by som vyplatila náhradu za prvých 10 dní a potom by som klasicky poslala na sociálnu PN a nech si to už oni riešia, či má nárok v ochrannej dobe alebo už nie. Pretože v každom prípade mu zamestnávateľ musí prvých 10. dní vyplatiť, keď je stále jeho zamestnanec napriek tomu, že neplatí nemocenské poistenie od 1.8..
rrrrr
07.08.06,07:12
A aky VZ by ste pouzili na vyplatu nahrady prijmu.
Barbara
07.08.06,07:39
A aky VZ by ste pouzili na vyplatu nahrady prijmu.


nakoľko by boli dobrovoľne poistení tak asi takto, ale nech ešte sa niekto vyjadrí
pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu je pravdepodobný denný vymeriavací základ jedna tridsatina (1/30) minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.
Príklad
Po ukončení štúdia je zamestnanec prvýkrát zamestnaný. Jeho pracovný pomer, a teda aj nemocenské poistenie vzniklo 1. 9. 2006. Od 2. 9. 2006 bude dočasne práceneschopný.
V kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol tento zamestnanec nemocensky poistený. Jeho pravdepodobný denný vymeriavací základ je 1/30 základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie v 9/2006.

a ešte treba brať do úvahy toto:
Nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je podmienený vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti a získaním obdobia nemocenského poistenia najmenej v rozsahu 270 kalendárnych dní v posledných 2 rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti.
Podľa § 58 ods. 1 zákona o sociálnom (http://www.porada.sk/autolink.php?id=9&script=showthread&forumid=15) poistení sa nárok na nemocenskú dávku posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia. Z toho dôvodu sa od 1. 8. 2006 pre nárok na nemocenské dobrovoľne nemocensky poistenej osobe novoustanovuje, že do 270 dní nemocenského poistenia sa započítavajú len kalendárne dni dobrovoľného nemocenského poistenia a nezapočítavajú sa kalendárne dni nemocenského poistenia získané z výkonu činnosti zamestnanca a povinne nemocensky poistenej SZČO. Touto zmenou sa zabezpečuje ochrana systému nemocenského poistenia pred jeho zneužívaním fyzickými osobami, ktoré do systému nemocenského poistenia môžu kedykoľvek dobrovoľne vstúpiť a dobrovoľne z neho vystúpiť.
Príklad
Osoba je dobrovoľne nemocensky poistenou osobou. Aby jej vznikol nárok na nemocenskú dávku, musí v posledných 2 rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti byť dobrovoľne nemocensky poistená a platiť poistné na nemocenské poistenie najmenej 270 dní.
__________________

Jana Motyčková
07.08.06,07:39
Nemocenské by dostával, iba ak by PN vznikla pred 31.7.2006. Ochranná lehota sa na dôchodcu nevzťahuje (viď. §32 ods.4 - "Ochranná lehota zaniká, ak nezanikla skôr, dňom, od ktorého má poistenec nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku")

Za prvých 10 dní má nárok na náhradu príjmu.

Zo stanoviska MPSVR k určeniu DVZ pre náhradu príjmu u dôchodcov citujem (až na skratky):
Denná výška dávky sa takémuto zamestnancovi určí z DVZ na platenie poistného na nemocenské poistenie a v prípade, že pôjde o zamestnanca, ktorý v rozhodujúcom období už nebol povinný platiť poistné na NP (vznik pracovného pomeru po 31.7.2006) a v prípade, že pôjde o zamestnanca, ktorý za časť RO bol povinný platiť poistné na NP a za časť obdobia už nebol povinný platiť poistné na NP, denná výška dávky sa určí z pravdepodobného DVZ na platenie poistného na nemocenské poistenie.
Jana Motyčková
07.08.06,07:43
nakoľko by boli dobrovoľne poistení tak asi takto, ale nech ešte sa niekto vyjadrí

K tomu "nakoľko by boli dobrovoľne nemocensky poistení" - ale oni nie sú dobrovoľne nemocensky poistení (ak sa dobrovoľen nepoistia).

A dobrovoľné nemocenské poistenie nemá nič s náhardou príjmu zo zamestnania.
Barbara
07.08.06,08:10
K tomu "nakoľko by boli dobrovoľne nemocensky poistení" - ale oni nie sú dobrovoľne nemocensky poistení (ak sa dobrovoľen nepoistia).

A dobrovoľné nemocenské poistenie nemá nič s náhardou príjmu zo zamestnania.


Janka, veď áno je mi to jasné / vlastne ažtak mi to jasné neni/, ale od 1.8. 2006 nebudú aj oni len " dobrovoľne" poistení"??????nakoľko od 1. 8. 2006 nebudú platiť nemocenské poistenie???
len aby som v tom mala jasno!!!

dík za odpoveď
Jana Motyčková
07.08.06,08:20
Janka, veď áno je mi to jasné / vlastne ažtak mi to jasné neni/, ale od 1.8. 2006 nebudú aj oni len " dobrovoľne" poistení"??????nakoľko od 1. 8. 2006 nebudú platiť nemocenské poistenie???
len aby som v tom mala jasno!!!

dík za odpoveď
Dobrovoľne poistení môžu byť, ale len keď sa na to dobrovoľné poistenie sami prihlásia a budú si poistné platiť sami. So zamestnávateľom (a náhradou príjmu) to nemá nič spoločné.
Barbara
07.08.06,08:35
Dobrovoľne poistení môžu byť, ale len keď sa na to dobrovoľné poistenie sami prihlásia a budú si poistné platiť sami. So zamestnávateľom (a náhradou príjmu) to nemá nič spoločné.



aha, rozumiem, ale to som vedela aj doteraz, takže u nich, teda u dôchodcov to nebudú brať tak, že budú musieť platiť dobrovoľne tých 270 kal. dní, / teda keď sú zamestnaní/ aby mali nárok na nemocenské, či áno? len som zvedavá!


neviem možno zle som položila tú otázku? alebo už som z toho domotaná

díky
Jana Motyčková
07.08.06,08:43
Ak sa dobrovoľne nemocensky poistia, tak budú mať nárok na nemocenské ak splnia podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak sú súčasne zamestnancami, a splnia podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, tak prvých desať dní im bude platiť zamestnávateľ náharadu príjmu (z pravdepodobného zárobku) a súčasne od 1. dňa budú dostávať nemocenské zo Sociálnej poisťovne (z dobrovoľného poistenia).
Barbara
07.08.06,08:51
Ak sa dobrovoľne nemocensky poistia, tak budú mať nárok na nemocenské ak splnia podmienku 270 dní dobrovoľného poistenia v posledných dvoch rokoch. Ak sú súčasne zamestnancami, a splnia podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, tak prvých desať dní im bude platiť zamestnávateľ náharadu príjmu (z pravdepodobného zárobku) a súčasne od 1. dňa budú dostávať nemocenské zo Sociálnej poisťovne (z dobrovoľného poistenia).


teda zhrnem to, konkretne: ak mám zamestnanca dôchodcu / a mám ich/ a ochorie teraz v auguste, tak mu budem platiť náhradu príjmu všelijako a nemá nárok na nemocenské , ale až po 270 kal. dni dobrovoľného poistenia , alebo nebudem mu platiť náhradu???

to znamená, že keď zaplatím mu náhradu.......tak jeho kladenku nemusím poslať do poisťovne že???
ďakujem
Ela222
07.08.06,09:24
V podstate áno. Ak však bude PN viac ako 10 dní v každom prípade posielaš PN-ku a potvrdenie o príjme na sociálku a už oni rozhodnú, či bude alebo nebude mať nárok na nemocenské.
Barbara
07.08.06,09:39
V podstate áno. Ak však bude PN viac ako 10 dní v každom prípade posielaš PN-ku a potvrdenie o príjme na sociálku a už oni rozhodnú, či bude alebo nebude mať nárok na nemocenské.


Ďakujem pekne:p