Sukromnik77
28.02.18,21:05
Zdravím, som SZČO a začínam zamestnávať mojho prvého zamestnanca. Doteraz bol evidovaný na UP a nemal prácu.Bude pracovat na projekt na obdobie 6 mesiacov a neviem ako to funguje s uplatnením nezdanitelnej casti zakladu dane. Podla kalkulačky cistej mzdy a vychádza po zadaní uplatnenia NZČD daň 34,13€ , čo s ňou? posiela sa finančnej sprave? Ak sa neuplatní NZČD tak je zase nižšia čistá mzda, a čo s tym ďalej? Bol by niekto ochotný napísať postup ako ďalej, čo robiť? Mzda bude 576€ v hrubom. Ďakujem velmi pekne.
Anik
28.02.18,20:19
v čom podnikáš?
avalik
01.03.18,05:37
Postup: urychlene najst uctovnika a venovat sa svojmu podnikaniu. ... ked chces setrit na uctovnikovi, tak potom potrebujes nastudovat zakon o dani z prijmov, o soc. poisteni, zdravotnim poisteni, zakonnik prace, ale aj zakon o dph, ...
kn-alka
01.03.18,05:58
1. Prihláška zamestnávateľa do SP
2. Prihláška zamestnanca do SP
3. Dohoda o elektronickom doručovaní do SP
4. Prihláška zamestnávateľa do ZP
5. Pirhláška zamestnanca do ZP
6. DÚ - Oznámenie o zmene - prihlásenie na daň zo závislej činnosti
7. Vybrať si soft na mzdy
8. Vypočítať mzdu
9. Mesačne elektronicky zasielať mesačný výkaz do SP
10. Mesačne zasielať mesačný výkaz do ZP (nemusí sa elektronicky)
11. Mesačne podávať na DÚ Prehľad dane zo závislej činnosti
12. Mesačne odvádzať do SP, ZP a DÚ odvody a daň
jslancik
01.03.18,06:14
... a priebežne svoje znalosti aktualizovať...
Sukromnik77
01.03.18,11:12
Butik a eshop
Sukromnik77
01.03.18,11:14
V bodoch 1 až 10 mam jasno. Neviem ako je to s tou daňou. Uplatniť NZČD? Po výplate sa potom posiela tych 19% na DU?
veronikasad
01.03.18,13:01
Samozrejme že na daňový úrad. Treba doplniť registráciu dane zo závislej činnosti a mesačne posielať Prehlad
veronikasad
01.03.18,13:02
Výplaty ideš robiť ručne? Či cez mzdový SW?
kn-alka
01.03.18,18:31
uplatniť alebo neuplatniť nezdaniteľnú časť ti musí oznámiť zamestnanec. Ak nemá iný pracovný pomer, neuplatňuje si ju u iného zamestnávateľa, tak si ju môže uplatniť u teba. Bol by "sprostý", ak by si ju neuplatnil, načo zbytočne dotovať štát.
Anik
01.03.18,20:21
Dievčatá Ti už odpovedali na Tvoje otázky. Ja som sa pýtala v čom podnikáš z jedného dôvodu, aby som si vedela predstaviť mieru Tvojej odvahy pri výkone Tvojej podnikateľskej činnosti.. Možno som vedľa ja, ale predpokladám, že úrad práce Ti toho TVojho zamestnanca bude nejakým spôsobom dotovať. Tá dotácia však nie je zadarmo a treba tam dodržiavať prísne pravidlá. Za každú chybičku sa platí a suma je niekoľkokrát vyššia , ako platenie účtovníčky.
budeš mať povinnosti voči ÚP -tam môže nastať situácia, že niečo nesplníš a teda dotáciu nedostaneš
SP, ZP, DÚ - všetky povinnosti s nimi spojené - nesplnenie niečoho pokuta
a ďalej ani nejdem písať,účtovníci vedia o čom to je
Ak Ti to stojí zato tak Ti držím palce