StanislavaF
07.08.06,08:17
Mám ešte jednu otázku ohľadom exekúcie, vypočítala som si zrážku zo mzdy a vychádza mi oveľa nižšia ako som strhávala minulý mesiac. uvediem príklad: v minulom mesiaci by som pri tej istej čistej mzde krátila mzdu o takmer 4 000 Sk a v tomto mesiaci mi vychádza zrážka okolo 1 000 Sk. Je to možné, alebo som niekde urobila chybu?
Zita4
07.08.06,06:47
Neurobila si chybu. Uvedom si tie veľké rozdiely medzi nepostihnuteľnými sumami 1600 Sk a 60% ŽM, medzi 3000 Sk 150 % ŽM.
zuzana s.
07.08.06,14:49
Dobry den,
chcela by som sa opytat ohladom zrazok zo mzdy. Zamestnanec neplatil splatky za pozicku. Sucastou zmluvy o pozicke bola aj dohoda o zrazkach zo mzdy vo vyske 3000 mesacne. Okrem toho prisla na neho neskor aj exekucia. Pri vypocte zrazky po novom mi vychadza z cistej mzdy 12.477, pri 2 vyzivovanych osobach zrazka 2333.
Mozem zamestnancovi ak ma tu dohodu o zrazkach zrazit z vyplaty 3000 alebo len 2333 ako som vypocitala?Aa samozrejme, ze k exekucii sa ani nedostanem, pretoze mi to nevyjde.
Dakujem za odpoved
endrju
07.08.06,17:01
Jana Motyčková
08.08.06,06:03
Dobry den,
chcela by som sa opytat ohladom zrazok zo mzdy. Zamestnanec neplatil splatky za pozicku. Sucastou zmluvy o pozicke bola aj dohoda o zrazkach zo mzdy vo vyske 3000 mesacne. Okrem toho prisla na neho neskor aj exekucia. Pri vypocte zrazky po novom mi vychadza z cistej mzdy 12.477, pri 2 vyzivovanych osobach zrazka 2333.
Mozem zamestnancovi ak ma tu dohodu o zrazkach zrazit z vyplaty 3000 alebo len 2333 ako som vypocitala?Aa samozrejme, ze k exekucii sa ani nedostanem, pretoze mi to nevyjde.
Dakujem za odpoved

Pri zrážkach zo mzdy majú prednosť súdne pohľadávky (rozhodnutia súdu podľa Občianskeho súdneho poriadku a exekúcie), až potom sa zrážajú zrážky na základe dohody o zrážkach zo mzdy. T.j. najskôr zraziť exekúciu. Ak je to neprednostná pohľadávka (z 1/3), zrazí sa tých 2333 Sk, ak by to bola prednostná pohľadávka, zrazia sa 2/3, t.j. 4666 Sk.

Na dohodu o zŕažkach zo mzdy sa tretinový systém nevzťauhuje. Takže po zrazení exekúcie je možné zraziť aj 3000 Sk podľa dohdody o zrážkach zo mzdy.

T.j. v tomto prípade - čistá mzda 12477, zraziť exekúciu 2333 Sk, potom zraziť aj zrážku podľa dohody 3000 Sk. K výplate bude 7144 Sk.

Ruším odpoveď na základe komunikácie s Barbarou v SS.
Na dohodu o zrážke zo mzdy, ktorá je uzavretá medzi veriteľom a zamestnancom a ktorá je postúpená zamestnávateľovi platí, že táto zrážka nesmie byť vyššia ako je zrážka pri výkone rozhodnutia.
Ale myslím si, že exekúcia by mala mať prednosť pred dohodu o zrážkach zo mzdy.