kizling
03.03.18,19:11
ak auto využíva na podnikanie na 70 % a na súkromné potrebu 30% nevedie evidenciu jázd, potom uplatňuje aj výdavky na PHM vo výške 70% ?
kizling
04.03.18,15:54
Ďakujem veľmi pekne
jakubzemko
04.03.18,20:57
Phm vo výške 70 %. Výdavky na obstaranie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie vo výške 80 %.
Príklad č. 4 – Uplatnenie paušálnych výdavkov na spotrebu PHL
Daňovník (fyzická osoba) má zaradené motorové vozidlo v obchodnom majetku používanom
na podnikanie. Ako si môže uplatňovať paušálne výdavky na spotrebu PHL, ak toto motorové
vozidlo využíva
1. výlučne na podnikanie
2. na podnikanie v pomere 80 %
3. na podnikanie v pomere 50 %
Ak daňovník využíva motorové vozidlo výlučne na podnikanie, môže si do daňových
výdavkov zahrňovať paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 80 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu
najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho
obdobia, aj keď ostatné výdavky súvisiace s týmto motorovým vozidlom bude uplatňovať
v 100 % preukázanej výške.
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie na 80 %, môže si do daňových
výdavkov zahrnúť paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 80 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a ostatné výdavky
súvisiace s motorovým vozidlom si uplatní tiež vo výške 80 %.
Ak však daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie na 50 %, do daňových výdavkov
si môže zahrnúť paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 50 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie, aj keď ostatné
výdavky súvisiace s týmto motorovým vozidlom môže uplatniť vo výške 80 %.
Jarka 1
05.03.18,08:03
Súhlasím s Nandrolon. Ak deklaruje na osobnú spotrebu 30%, tak nemôže ísť s ostatnými výdavkami na 80%.
Nandrolon
05.03.18,08:50
Dosť často si ľudia mýlia 2 rozdielne veci:
1. pomer PHM 80/20 neznamená, že jazdím 80% služobne a 20% súkromne, ale je v prípade, že jazdím 100% služobne a nevediem knihu jázd
2. pomer použitia na súkromné a služobné účely, vtedy krátim všetky náklady súvisiace s prevádzkou uvedeného automobilu.
Ak by som si stanovil pomer použitia 80/20, a neviedol by som knihu jázd, tak PHM by som si mal správne uplatniť iba 80% z tých 80%, ak už ideme do detailných výpočtov, tak pri PHM 100 eur a deklarovanom služobnom využití na 80% a nevedení knihy jázd by som si mohol uplatniť PHM do daňových nákladov iba 64 eur, nie 80. Takto dopodrobna sa tým kontrola určite nezaoberá, len vysvetľujem.
jakubzemko
05.03.18,13:56
Zákon o dani z príjmov paragraf 19 ods. 2 písm. t) zákona o dani z príjmov dáva daňovníkovi možno rozhodnúť sa a v rámci daňovej optimalizácie si daňovník vyberie alternatívu č. 1., aj keď nie je zakázané si vybrať alternatívu č. 2.
t) výdavky (náklady) na obstaranie, technické zhodnotenie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie majetku, okrem výdavkov na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), výdavkov súvisiacich s nehnuteľnosťami a zamestnávateľa, ktorý uplatňuje postup podľa § 5 ods. 3 písm. a), a to

1. vo forme paušálnych výdavkov vo výške 80 %, ak je tento majetok využívaný aj na súkromné účely, alebo

2. v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru používania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu,
Ako môžete vidieť, ak sa daňovník rozhodne pre prvú alternatívu, uplatňuje výdavku výhradne VO výške 80 % a nie DO výšky 80 % tak ako je to u výdavkoch na spotrebované phl.
Pre lepšie pochopenie uvádzam príklad z informácie finančnej správy:
Daňovník (fyzická osoba) má zaradené motorové vozidlo v obchodnom majetku používanom
na podnikanie. Ako si môže uplatňovať paušálne výdavky na spotrebu PHL, ak toto motorové
vozidlo využíva
1. výlučne na podnikanie
2. na podnikanie v pomere 80 %
3. na podnikanie v pomere 50 %
Ak daňovník využíva motorové vozidlo výlučne na podnikanie, môže si do daňových
výdavkov zahrňovať paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 80 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu
najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho
obdobia, aj keď ostatné výdavky súvisiace s týmto motorovým vozidlom bude uplatňovať
v 100 % preukázanej výške.
Ak daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie na 80 %, môže si do daňových
výdavkov zahrnúť paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 80 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a ostatné výdavky
súvisiace s motorovým vozidlom si uplatní tiež vo výške 80 %.
Ak však daňovník využíva motorové vozidlo na podnikanie na 50 %, do daňových výdavkov
si môže zahrnúť paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 50 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie, aj keď ostatné
výdavky súvisiace s týmto motorovým vozidlom môže uplatniť vo výške 80 %.
jakubzemko
05.03.18,13:58
Nandrolon to mám zo zákona o dani z príjmov a od finančnej správy :) i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 pričom pri využívaní majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby a s ním súvisiacich výdavkov (nákladov), je daňový výdavok uznaný len v pomernej časti podľa § 19 ods. 2 písm. t), v akej sa používa na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov, ak tento zákon neustanovuje inak - v tomto prípade zákon o dani z príjmov stanovuje INAK
Nandrolon
05.03.18,14:35
Treba to chápať trošku komplexnejšie. Nechce sa mi to teraz čítať, pravidelne chodím na školenia od spoluautorov týchto zákonov.
jakubzemko
05.03.18,15:24
Keď si to prečítaš, tak zistíš, že mám pravdu, bez ohľadu na názor nejakých spoluautorov ( aj keď neverím, že majú iný názor), Finančná správa, teda ten kto bude viesť prípadnú kontrolu, má taký istý názor, tak neviem načo niečo komplikovať. Tu niet čo riešiť. Phl sa uplatňuje do výšky 80 %, výdavky na obstaranie, prevádzkovanie, opravy a udržiavanie, technické zhodnotenie sa môžu uplatňovať vo výške 80 % alebo v preukázateľnej výške podľa rozhodnutia daňovníka - nesmie sa však jednať o zemastnanca, tomu sa totiž povinne zdaňuje nepeňažný príjem a v takom prípade sa výdavky uplatňujú vo výške 100%. Viac sa môžeš dozvedieť aj v informácií k uplatňovaniu daňových výdavkov pri majetku, ktorý môže mať charakter osobnej potreby doplnené (, ktorú azda vydávali aj tí tvoji spoluautori)
Nandrolon
05.03.18,15:32
Ak vies ako to mas robit, tak to tak rob. Ja ti to vysvetlovat nebudem, neplatis ma. Ja skolenia nemam zadarmo.
jakubzemko
05.03.18,15:46
No teba som ani neplatil. Odomňa máš toto školenie grátis :)
Nandrolon
05.03.18,16:09
Som sa nasmial, ale necham ta v tom. Zmazem moju odpoved, ked ju budes chciet najst za 3 roky, tak dovi dopi. :-))
Nandrolon
05.03.18,16:11
Som sa nasmial, ale necham ta v tom. Zmazem moju odpoved, ked ju budes chciet najst za 3 roky, tak dovi dopo...
Mikae
05.03.18,16:33
ja už som preštudovala všetko možné a nemôžem nikde nájsť, čo mám urobiť s nadspotrebou PHL.S.r.o. - auto v majetku, vylúčne na podnikanie, do výdavkov PHL vo výške 80% aby sa nemusela viesť evidencia jázd. Keď prerátam km podľa stavu tachometra, vychádza mi spotreba okolo 8,5 ale v techničáku je 6,6lit./100km. V tom texte z finančnej správy sa píše ....primeraného počtu najazdených km podľa stavu tachometra ... ten primeraný počet, to si mám ako vysvetliť?
jakubzemko
05.03.18,16:44
Za tri roky bude možno aktuálna :) Predpokladám však, že daňovník nežije v roku 2021
Nandrolon
05.03.18,16:49
Danovy poradca nieco poradi, nasledne sa to usmernenim MF zmeni a uvidim, ci ten poradca spatne 5 r. bude rucit za svoje odporucanie... Napr. 48000 u aut... Teraz ide poradca tak, ze 1. ustoji, 2. ustoji a na 3. kratime... Ale ono je to tak, ze kratit mas na vsetkych troch, a to su tisice eur na daniach...
jakubzemko
05.03.18,16:55
A hádam sa, že nemáš krátiť výdavky ak sa auto používa aj na súkromné účely? Môžeš si však vybrať či výdavky na obstaranie budeš krátiť v preukázateľnej výške alebo vo výške 80 %.
Nandrolon
05.03.18,17:00
Ak pouziva auto 100% preukazatelne na podnikanie, uplatnuje si phm 100%. Si niekde v roku 2015 ked to zacalo!
jakubzemko
05.03.18,17:05
Nechápem, čomu nerozumieš. PHM uplatňuje do 80 %, nie 100! Prečitaj ešte raz a pomaly:
Ak daňovník využíva motorové vozidlo výlučne na podnikanie, môže si do daňových
výdavkov zahrňovať paušálne výdavky na spotrebu PHL vo výške 80 % z celkového
preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu
najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho
obdobia, aj keď ostatné výdavky súvisiace s týmto motorovým vozidlom bude uplatňovať
v 100 % preukázanej výške .https://podpora.financnasprava.sk/523850-Uplatňovanie-paušálnych-výdavkov-na-majetok-osobnej-potreby
Nandrolon
05.03.18,17:20
Danovnik si moze uplatnit 100% phm, ak je to preukazatelne, napr. elektronicka gps kniha.
jakubzemko
05.03.18,17:27
Tento príklad sa týka uplatňovania paušálnych výdavkov na spotrebované phl, nie satelitného systému a nie prepočtu podľa dokladu. Mimochodom, pri GPS možno za daňové výdavky priznať maximálne spotrebu ukázanú satelitným systémom - aj tu môžu byť odchýlky, nadspotreba nie je daňovým výdavkom, takže žiadnych 100 % to nemusí byť. To je ale vedľajšie, pretože zadávateľ otázky sa pýta na paušálne výdavky na phl. Inak nemýliš si ty náhodou paragraf 19 ods. 3 písm. l tretieho bodu zdp a paragraf 19 ods. 2 písm. t zdp? Inak povedané paušálne výdavky na spotrebované pohonné látky sa uplatňujú do výšky 80 % a nikdy nie vo vyššej výške ako 80 %
Nandrolon
06.03.18,05:49
Aha, ja som myslel skutočné PHM u firemných automobilov na základe faktúr z čapovacích kariet... Po ťažkom dni /celý deň som lietal jak raketa/ večer ťažšie chápem :-)))))))))))))))
Nandrolon
06.03.18,05:53
Súhlasím, je tam totiž dosť veľká diera. Podnikateľ, ktorý nevedie knihu jázd, automaticky musí krátiť 80/20. Tým pádom si môže využívať auto koľko chce na súkromné účely, aj 70% súkromne a 30% firemne /ale tváriť sa musí, že to využíva na 100% iba služobne/. Keďže nevedie knihu jázd, a firma má pobočky po celom kraji, nikto mu nič nepreukáže. Myslím si, že za chvíľu to zase nejako upravia. My krátime PHM /na základe blokov, faktúr/ 80/20 iba u áut, ktoré nevedú knihu jázd a zároveň ich majú pridelené konkrétne osoby. U ostatných dávame 100%. Vedie sa papierová kniha jázd a v smernici je zákaz používania na súkromné účely. Každý rok prechádzame auditom, dokonca tu chodí pravidelne, kvartálne a všetko v súlade so zákonom...
jakubzemko
06.03.18,08:53
No ak vediete knihu jázd a spotreba v zákonom stanovenom doklade(napr. technický Preukaz) je vyššia ako skutočná, môže ísť 100 % hej. Väčšinou však býva žiaľ nižšia a vtedy tam tých 100 % nedostanete :(. Interná smernica je určite super nápad. Osobne ak uplatňujem paušálne výdavky na phl, tak by som nikdy nepriznal používanie auta na súkromné účely. Nakoľko sa však zadávateľ pýtal, že čo ak auto používa na súkromné účely na 70 %, tak zo zákona vyplýva, že si môže uplatniť v daňových výdavkoch PHL iba vo výške 70 % z celkového nákupu phl za zdaňovacie obdobie, aj keď ostatné výdavky ako obstaranie, opravy atď. môže krátiť vo výške 80 %.
Nandrolon
06.03.18,09:25
Niektoré autá, kde je ten rozdiel markantný máme prelitrované skúšobným ústavom. Tam, kde sa nevedie kniha jázd už je prelitrovanie irelevantné.