magdalenaa
07.08.06,08:55
Ahojte, chcem Vás poprosiť, ak máte s tým niekto skúsenosti, poradte mi.
Vrátila som sa z dovolenky a šef mi oznámil, že mám dať absenciu zamestnancovi, ktorý nechodí do práce od 20.07.2006 a nedvíha mu ani telefon. Čítala som o absencii, je to prerušenie poistného vzťahu /SP/ a platia sa len odvody na ZP. Ale môžem to urobiť aj tak pozadu?
Musíme mu písomne oznámiť, že má absenciu? A tiež písomne oznámiť porušenie pracovnej disciplíny? Lebo šef ho upozornoval len telefonicky /on sa zatajoval, telefon dvíhala len manželka/.

Je možnosť bez toho, aby sme ho písomne upozornili na poršenie prac.disc a vedenie absencie od 20.07.06/dodatočné nahlásenie/ s ním okamžite ukončiť pracovný pomer § 68 b/ napr. ku dnešnému dňu, ak sa s ním nemôžme skontaktovať?
Chcela by som, aby z toho nebol problém, lebo je to fakt problémový zamestnanec.

Ď A K U J E M
magdalenaa
07.08.06,07:23
Prosím Vás poraďte, ak je to možné.
Martinella
07.08.06,07:45
Nemusíte ho písomne upozorňovať o jeho absencii. Sám si toho musí byť vedomý tým, že nezdôvodňuje svoju neprítomnosť v práci.
Je to dôvod aj pre okamžité skončenie prac.pomeru. Treba mu to poslať doporučene. Na čas od 20.07.2006 treba nahlásiť jeho prerušenie na Soc.poisťovňu aj spätne. A to čím skôr.
magdalenaa
07.08.06,08:36
Prosím Vás, ak mu pošlem dnes to okamžité skončenie pracovného pomeru, akú ma mať formu? Musí byť zaslané s doručenkou do vlastných rúk, s tým, že prac. pomer končí dňom doručenia? Takže ho odhlásim z poisťovní, až ku dňu prevzatia? A čo ak to neprevezme?
Budem mu viesť naďalej absenciu a odhlásim ho buď ku dňu prevzatia zásielky, alebo ku dňu vrátenia neprevzatej zásielky? Neovplyvní platnosť skončenia PP lehota 1 mesiaca od kedy sa to zamestnávateľ dozvedel /od 20.07.2006/? Na pošte to držia 18 dní, takže to bude od 19.08.-05.09., čo bude už po lehote 1 mesiaca.
dana9
07.08.06,08:43
Prosím Vás, ak mu pošlem dnes to okamžité skončenie pracovného pomeru, akú ma mať formu? Musí byť zaslané s doručenkou do vlastných rúk, s tým, že prac. pomer končí dňom doručenia? Takže ho odhlásim z poisťovní, až ku dňu prevzatia? A čo ak to neprevezme?
Budem mu viesť naďalej absenciu a odhlásim ho buď ku dňu prevzatia zásielky, alebo ku dňu vrátenia neprevzatej zásielky? Neovplyvní platnosť skončenia PP lehota 1 mesiaca od kedy sa to zamestnávateľ dozvedel /od 20.07.2006/? Na pošte to držia 18 dní, takže to bude od 19.08.-05.09., čo bude už po lehote 1 mesiaca.

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ urobiť písomne, musí v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, (najvhodnejšie opisom + uvedením príslušného ustanovenia §) a musí ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, (Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol) inak je neplatné.
Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

dana:)
enave
07.08.06,08:51
Mne v tomto prípade robí starosť tá jednomesačná lehota na okamžité skončenie pracovného pomeru. Píšeš, že nechodí do roboty od 20.7. a ak mu dnes pošleš poštou do vlastných rúk skončenie, on ho nepreberie, pošta ti ho po 18-tich dňoch vráti, tento deň by sa dal považovať za deň skončenia, ale bude to už viac ako mesiac od porušenia pracovnej disciplíny.
magdalenaa
07.08.06,08:56
No veď to mi vrtá v hlave, či to bude platné skončenie PP.
Gabi03
07.08.06,08:58
A čo tak si to prerátať tak, že dnes + 18 dní na pošte a mínus 30 dní (mesiac), a ten dátum budete chápať ako dátum, kedy máte nárok na okamžité skončenie prac. pomeru? Predsa môžete od 20.7.06 čakať, či sa ZC neozve, že kde bol... Mohol byť v nemocnici, nemá žiadnych príbuzných atď. Spraviť k tomu dňu nejaké vyjadrenie vedúceho alebo nejakého jeho nadriadeného, že odvtedy sa považuje za porušenie prac. disciplíny.
Čo vy na to? Pritiahnuté za vlasy?
Zuzka2510
21.08.08,07:05
Dobrý deň. Ja by som tiež potrebovala poradiť. Jeden môj známy nenastúpil zo dňa na deň do práce. Dostal výpoveď pre porušenie prac. disc. a zamestnávateľ sa mu vyhráža že mu nevyplatí ani korunu za odpracovaný mesiac. Vravela som mu že to nie je jednanie zo zamestnávateľom neprísť do práce a nič nepovedať a on sa vyhovára na to, že ani ten zam-ľ nemá bohvie aké jednanie s ľuďmi. Tak sa teraz pýtam a prosím o radu ako sa má brániť zamestnanec, aby dostal peniaze čo mu patria? Výpoveď podpísal ale vraj sa tam o peniazoch nič nespomína. Obidve strany sú asi dosť tvrdohlavé.
Tweety
21.08.08,07:09
Dobrý deň. Ja by som tiež potrebovala poradiť. Jeden môj známy nenastúpil zo dňa na deň do práce. Dostal výpoveď pre porušenie prac. disc. a zamestnávateľ sa mu vyhráža že mu nevyplatí ani korunu za odpracovaný mesiac. Vravela som mu že to nie je jednanie zo zamestnávateľom neprísť do práce a nič nepovedať a on sa vyhovára na to, že ani ten zam-ľ nemá bohvie aké jednanie s ľuďmi. Tak sa teraz pýtam a prosím o radu ako sa má brániť zamestnanec, aby dostal peniaze čo mu patria? Výpoveď podpísal ale vraj sa tam o peniazoch nič nespomína. Obidve strany sú asi dosť tvrdohlavé.
Náležitosťou výpovede nemusí byť informácia o nevyplatenej mzde, jej vyplatenie vyplýva už zo samotného ZP. Takže, ak mesiac pred porušením PD odpracoval, má nárok na svoju mzdu za odpracovaný čas.
Zuzka2510
21.08.08,07:21
Mal by podať nejakú žiadosť o vyplatenie mzdy alebo ma to ísť rovno na súd? Vieme ako to chodí v súkromných firmách a čo nemusia robiť to nerobia. Takže zam-ľ sa asi rozhodol pomstiť zamestnancovi.
Zuzka2510
21.08.08,08:29
Prosím
Jara
21.08.08,08:49
Zuzka, Z-ľ musí vyplatiť zamestnancovi mzdu za odpracovaný čas, prípadne pri ukončení pr. pomeru aj zostatok dovolenky. Takže takýmto spôsobom sa mu nepomstí. Zamestnancovi ostáva vymáhať mzdu súdnou cestou, ale to je ozaj zdlhavý proces... Žiadosťou u zamestnavateľa nepochodí, ak ide o toho majiteľa, čo píšeš aj v téme o neplatenom voľne.
Zuzka2510
21.08.08,08:57
Nie to je iný zamestnávateľ ale asi majú všetci rovnaký postup jednania s ľuďmi. Čiže má ísť za ním a skúsiť to nejakou ústnou dohodou? To určite nepochodí a nezostáva asi nič iné len ten súd. No to je blbé.
Jara
21.08.08,09:05
Skúsiť to môže, veď možno bude mať dobrú náladu... Ale ja neverím Zuzka, že všetci sú takí ako ten Z-ľ. Mám skúsenosti aj dobré aj zlé, takže česť výnimkám.
Zuzka2510
21.08.08,09:12
Ja viem že sú aj dobrý ;). Ďakujem za rady.
zuza 74
21.08.08,17:04
ja by som chcela poznamenať, či je tá lehota 18 dní držania zásielky na pošte povinná? Lebo ja som už 2 krát dala na pošte úložnú lehotu 5 dní a po 5 dńoch sa zásielka vrátila - považovala som to za doručené.
ivanaj
22.08.08,08:53
No veď to mi vrtá v hlave, či to bude platné skončenie PP.
Ak chceme aby sa nam co najskor vratila navratka z dorucenky, tak treba cervenym perom napisat vedla napisu DORUCENKA napr. "doba ulozenia 3 dni". Takto budu na poste cakat 3 dni a ak to neprevezme tak sa to vrati spat ako nedorucene. Uz toto neprevzatie by sa malo predsa povazovat za dorucenie.
Ci sa mylim?
bbtina
17.10.08,10:38
Ahojte, potrebovala by som pomôcť v postupe. Máme dosť nezodpovedného zamestnanca, ktorý svoju robotu fláka a správa sa celkovo nezodpovedne. Dňa 25.09.2008 sme mu poslali Upozornenie na závažné porušenie praconvej disciplíny, kde boli vymedzené viaceré skutkové dôvody a to využívanie firemníého mobili na súkromné účely, opustenie predajne plochy aj s daným mobilom, neplnenie svojích povinností. Bol upozornený na ukončenie prac. pomeru § 68 ZP. Dňa 2.10. prevzal toto napomenutie, nakoľko išlo doručenkou na jeho adresu,k ničomu sa nevyjadril ani zmena nenastla. čo dalej ako môžme postupovať? Môžme s ním okamžite skončiť prac pomer alebo musíme čakať až do 2 mesiace, a v podstate od akého dátumu??
Mimo to keď sa zasielajú porušenia pracovnej disciplíny, je to limitované napr., že za mesiac 1porušenie alebo mu môžme poslať napr. 4???
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
Gabi03
17.10.08,10:41
Ahojte, potrebovala by som pomôcť v postupe. Máme dosť nezodpovedného zamestnanca, ktorý svoju robotu fláka a správa sa celkovo nezodpovedne. Dňa 25.09.2008 sme mu poslali Upozornenie na závažné porušenie praconvej disciplíny, kde boli vymedzené viaceré skutkové dôvody a to využívanie firemníého mobili na súkromné účely, opustenie predajne plochy aj s daným mobilom, neplnenie svojích povinností. Bol upozornený na ukončenie prac. pomeru § 68 ZP. Dňa 2.10. prevzal toto napomenutie, nakoľko išlo doručenkou na jeho adresu,k ničomu sa nevyjadril ani zmena nenastla. čo dalej ako môžme postupovať? Môžme s ním okamžite skončiť prac pomer alebo musíme čakať až do 2 mesiace, a v podstate od akého dátumu??
Mimo to keď sa zasielajú porušenia pracovnej disciplíny, je to limitované napr., že za mesiac 1porušenie alebo mu môžme poslať napr. 4???
Veľmi pekne ďakujem za pomoc

Ak ste mu poslali Upozornenie na závažné porušenie, a on znovu porušil, môžete mu dať okamžitú výpoveď. Už na nič nemusíte čakať.
bbtina
17.10.08,11:01
A nemusíme čakať 2 mesiace,napr. od 25.09.2008-kedy sme mu vlastne poslali to porušenie a dozvedeli sme sa o dovode. Ma tam znamych pravnikov, tak nechceme niečo prehliadnut.
A ešte ak by si mi vedela poradiť, akú periodicitu majú mať porušenia pracovnej disciplíny (za pol roka 3?)
Ďakujem
Gabi03
17.10.08,11:03
A nemusíme čakať 2 mesiace,napr. od 25.09.2008-kedy sme mu vlastne poslali to porušenie a dozvedeli sme sa o dovode. Ma tam znamych pravnikov, tak nechceme niečo prehliadnut.
A ešte ak by si mi vedela poradiť, akú periodicitu majú mať porušenia pracovnej disciplíny (za pol roka 3?)
Ďakujem

To si myslíš, že ak raz poruší PD, musíte čakať ďalšie dva mesiace, aby ste mu mohli dať výpoveď? :eek: Veď vás môže vykradnúť, fyzicky napadnúť, podpáliť a ja neviem čo...
Ak ste mu poslali to upozornenie a znovu porušil, už mu môžete dať ihneď okamžitú výpoveď.
Je tam len obmedzenie tej okamžitej výpovede iba do 6-tich mesiacov od upozornenia. Potom to upozornenie by ste museli znovu posielať.
bbtina
17.10.08,11:09
No veď tomuto nechápem,prečo potom ZP hovorí o lehote 2 mesiace od dozvedenia sa dôvodu, a ako si pamätám, tak sa hovorí, že musia byť 3 upozornenia a až potom sa môže ukončiť pracovný pomer, či to sa týka menej závažného porušenia?
bbtina
17.10.08,11:37
V podstate ako sa dopátrať k legálnemu postupu, čo áno a čo nie?