Whini
04.03.18,19:04
Ahojte, idem rovno k veci. Máme pozemky, ktoré ako to býva na SR zvykom sú na parcele registra E s X parcelnými číslami a ešte viacej majiteľmi, kde každý má svoj podiel. Samozrejme, každý kúsok je niekde inde, takže reálne využitie pozemku neexistuje. Dočítal som sa, že štát ( pochopil som, že cez Slovenský pozemkový fond - SPF) robí výmenu takto rozkúskovaných pozemkov za jeden celok. Keďže na stránkach SPF píšu hneď, že nerobia "právne poradenstvo", tak zatiaľ len predpokladám, že ma podobne vyprevadia. Ak aj nie, som skeptický voči inštitúciám a radšej ísť pripravený. Mám teda otázku. Je v súčastnosti nejaká forma ako vymeniť tieto kúsky pozemkov, za jeden celok, alebo to dať akokoľvek dokopy bez toho, že by som musel kontaktovať na každý kúsok z tej parcely niekoho, či to chce odkúpiť? Ďakujem za odpoveď
Chobot
04.03.18,19:54
Áno, robí sa to. Volá sa to sceľovanie pozemkov. Ale nie je to jednoduché, ani rýchle a ani lacné.

Začni touto stránkou:

https://hnonline.sk/expert/1000478-20-otazok-o-scelovani-pozemkov

a potom si vyhľadaj daný zákon, naštuduj. Budeš sa musieť aj tak spojiť s niektorými spoluvlastníkmi.

Ale je to reálne. Moji rodičia tiež mali zdedené rôzne kúsky a malé podiely parciel po svojich rodičoch v obci, odkiaľ pochádzajú. Pred niekoľkými rokmi to iniciovali miestni a rodičia dostali (asi pred 8 rokmi) tak jeden celistvý pozemok, ktorý potom odkúpilo miestne družstvo - v podstate družstvo iniciovali celý ten proces.
clen
28.03.18,16:42
Treba si na to niekoho najať, alebo to dať vyporiadať na súd. Bez účasti ostatných vlastníkov sa to jednoducho nedá. Vždy bude treba minimálne rešpektovať ich predkupné právo.