zaclony
07.08.06,09:11
Som živnostníčka, nemám fyzický sklad, ani obchod.Preto nemám ani registračku.Ponukam tovar alebo moje výrobky, ktoré na zákl. objednávky inštalujem u zákazníka /záclony,zavesy,garniže,šitie,montáž./.
Chcela som sa spýtať, či postupujem správne, ak vystavím PPD pri prijatí zálohy/orig.si nechám,kópiu dám zakaz./, prípadne ho nevystavím, ak mi zálohu pošle na bank. ucet. Po ukončení vystavím fakturu na plnu sumu, kde odrátam zalohu a na doplatok vystavim opäť prij.lístok, ktorý mi podpíše a fakturu tiež. K tomu pridám dodaci list s rozpisom materialu, pretože vo fakture špecifikujem len súhrny materiálov a súhrny služieb. Robím to dobre?Moji zákazníci sú len sukromne osoby. Stačí meno a ich adresa?
Adria.ma
07.08.06,11:35
V podstate by sa s tým aj dalo súhlasiť, pravda, ak nie ste platcom DPH. Tam je to s tými zálohami trochu komplikovanejšie. Ak by sa udiala dodávka so zálohóu v 1 mesiaci, tam je to v pohode, do konca mesiaca sa záloha zúčtuje, ale ak je to na prelome mesiacov a nebodaj s dlhšou dobou ako 15 dní tak je treba vystaviť Faktúru na prijatú zálohu s vyčíslením DPH.
Ak ale nie ste platcom DPH, pokladám Váš postup za správny, až na identifikáciu odberateľa. Tam je to diskutabilné s uvedením či neuvedením osobných údajov. Ja osobne som uviedla rodné čísla na faktúre ako bližší identifikačný údaj, avšak so súhlasom odberateľov. Neviem - podľa zákona o ochrane osobných údajov... by to bez súhlasu asi nemalo takto byť.
Čo sa týka fakturácie - v texte by malo byť uvedené - fakturujem Vám za služby..... a dodaný materiál rozpísaný v dodacom liste č. ......, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou tejto faktúry. Pretože faktúra by mala jasne popisovať za čo je vystavená. Ale v tomto znení by to takto mohlo byť.

O PPD - originál si nechám a kópiu beriem - stretla som sa aj s opakom, ale Váš spôsob je správny. Takisto aj podpisovanie dokladov odberateľmi. To naozaj schvaľujem.