speedy_vw
05.03.18,12:08
chcel by som poprosiť, podľa čoho by ste určili výšku úroku ku krátkodobej pôžičke poskytnutej od spoločníka vlastnej s.r.o. (ak nemôže byť pôžička bezúročná???)

išlo by o pôžičku vlastnej novovzniknutej sro cca na 6-9 mesiacov na rozbehnutie podnikania.

Môžno by tie pôžičky boli poskytnuté postupne podľa potreby - napr. 3x v určitej sume - ku každej by som chcel vypracovať Zmluvu o pôžičke....
Spoločník nieje zamestnancom vlastnej sro....
zároveň by som chcel poprosiť o predkontácie k zaučtovaniu:
- prijatie pôžičky od spoločníka na účet v banke
- vrátenie/splatenie pôžičky spoločníkovi
1. splatená "istina" 2. splatený úrok
prípadne ešte ostatné - komplet zaučtovanie od prijatia po vrátenie pôžičky aj s úrokom.....
speedy_vw
05.03.18,11:30
bude tam aj suma vyššia ako 5000 tak musim cez banku zo súkromného účtu na účet sro a vrátenie späť tak isto.....
JankaO
05.03.18,11:53
Prečo nemôže byť pôžička spoločnosti bezúročná? Z rozhodnutia spoločníka?
speedy_vw
05.03.18,11:59
nie práveže nie, spoločník by chcel požičať bezúročne..... :)
len všade sa dočítaš, že bezúročná by byť nemala.....
príklad: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/2709/category/dan-z-prijmov/article/pozicka-spolocnika-firmy-vlastnej-sro-2016.xhtml
JankaO
05.03.18,11:59
Je zákaz poskytovať v hotovosti úver alebo obdobné plnenie, ak ho poskytuje napr. spoločník. A to bez ohľadu na výšku poskytovanej sumy.
JankaO
05.03.18,12:00
Môže byť bezúročná, ale nemôže ju poskytnúť v hotovosti. A to je podstatný rozdiel.
speedy_vw
05.03.18,12:02
ak musí byť určený nejaký úrok, tak z čoho vychádzať? mohol by som z tohto? spodná časť-nefinančné spoločnosti S11 -
2,64% ????
https://www.nbs.sk/_img/Documents/STATIST/US/urmn_uve_ap.pdf
JankaO
05.03.18,12:03
Nemusí byť určený úrok, môže byť bezúročná...
speedy_vw
05.03.18,12:05
v hotovosti určite nebude, všetko cez banku - zo súkromného účtu spoločníka na podnikateľský sro a späť tak isto.... pojde asi o 3 požičky samostatne, podľa potreby postupne napr. 1.2000, 2.3000, 3.15000 na cca max 9 mesiacov
speedy_vw
05.03.18,12:07
ja som tiež toho názoru, že by to mohlo byť bez úroku, len všade sa dočítaš opak, že má byť určený úrok.... spoločník tento úrok má potom zdaniť...
JankaO
05.03.18,12:11
V prípade, že spoločnosť poskytne pôžičku spoločníkovi bezúročne, tak vtedy áno. lebo mu vzniká nepeňažný príjem. . Ale u vás je opačný prípad, pôžičku poskytne spoločník. ... treba si ujasniť pojmy a transakcie
speedy_vw
05.03.18,12:20
OK, takto sa mi to páči :) ešte možno nepodstatné, ale či náhodou by to nemohlo mať vplyv???....... Spoločník s.r.o. je SZČO (živnostník) pôžičku svojej novej sro ale poskytuje ako súkromná/fyzická osoba nepodnikateľ....