Mikae
06.03.18,15:45
Prečítala som už toho veľa a nemôžem nikde nájsť čo mám urobiť a či vôbec mám rátať nadspotrebu PHL. S.r.o., auto v majetku, používa sa výlučne na podnikanie, ale do výdavkov dávame 80% z celkového nákupu PHL, aby sa nemusela písať kniha jázd.Keď som prerátala km podľa tachometra a bločky nákupu PHL vychádza mi spotreba PHL 8,5 lit na 100 km, ale v technickom preukaze má auto spotrebu 6,6 lit. na 100 km. Na finančnej správe píšu ....do výdavkov zahrňovať PHL vo výške 80% z celkového preukázaného nákupu PHL za príslušné obdobie primeraného počtu najazdených km podľa stavu tachometra na začiatku a na konci zdaň. obdobia. Čo znamená ten primeraný počet km? Mám v tomto prípade rátať nadspotrebu? Ďakujem za rady.
jakubzemko
07.03.18,06:24
Nie, 8,5 l je podľa môjho názoru primerané :) 25 l by bolo podľa môjho názoru neprimerané. Definíciu primeraného počtu nehľadajte, neexistuje.Nakolko neexistuje, môžete si ju stanoviť vnútorným predpisom. Napríklad auto dlhodobo vykazuje spotrebu 8,5 a to je primeraná spotreba.
evuš
07.03.18,07:59
Pri 80% paušále za PHM, sa spotreba neprepočítava...

Pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL na základe paušálnych výdavkov platí, že:
- výdavky sa môžu uplatniť len do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
- nie je povinnosť viesť knihu jázd a prepočítavať spotrebu PHL,
- správca dane môže kontrolovať počet najazdených kilometrov a porovnať, či zodpovedá nákupu PHL, ktorý uviedol daňovník alebo môže skúmať počet najazdených kilometrov primerane k podnikateľským aktivitám daňovníka a porovnávať ho so spotrebou vykazovanou v minulých zdaňovacích obdobiach,
- ak daňovník používa motorové vozidlo na podnikanie a aj na súkromné účely, výdavky vo forme 80% paušálu si uplatní len v takej výške, v akej využíva motorové vozidlo na podnikanie,
- doklady, ktoré preukážu spotrebu PHL sú: doklady o nákupe PHL za príslušné zdaňovacie obdobie a stav tachometra
na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia.