Vincenz0
06.03.18,17:16
Dobrý deň.
Našiel som rôzne články na vypočítanie PN, ale komplikácia u mňa je, že mám troch zamestnávateľov, čiastočné úväzky. Ako sa vypočíta správne PN, keď odvody platím pri všetkých zamestnávateľov?
pondelok - 1. zamestnanie
utorok - 2. zamestnanie
streda - 1. zamestnanie
štvrtok - 3. zamestnanie
piatok - 2. zamestnanie
cez víkendy nepracujem

Bol som PN 10 dní. Ja som si dal vypísať PN papiere 3x, čo je prvá komplikácia, nedá sa to vypísať tak, že uvediem všetkých zamestnávateľov na jednom papieri a ofotiť to?

Verzia A:
Z pohľadu zamestnanca, teda mňa by som mal dostať prvé tri dni 25 %, a ďalšie dni 55%, ako keby som mal len jedného zamestnávateľa - veď platím odvody, a musím z niečoho prežiť.

Verzia B:
Z pohľadu zamestnávateľov, by som dostal 8 x 25%, a 2 x 55%, podľa toho kedy som zamestnaný. Ale potom už vôbec nerozumiem, ktorý zamestnávateľ by mal platiť víkendy (pokiaľ viem, to by sa malo platiť tiež).

Vedeli by ste poradiť ktorá verzia je správna, bližšie k pravde, kde by som získal bližšie informácie, či sa zákonník práce zaoberá s takýmto špecifickým prípadom?
Ďakujem za odpovede! S pozdravom,
Tomáš
veronikasad
06.03.18,16:40
Nemocenské aj náhrada príjmu sa poskytujú za kalendárne dni, vznikne ti nárok u každého zamestnávatela, celkove však len do výšky maximálneho mesačného vymeriavacieho základu pre výpočet nemocenského (je podstatne nižší ako maximálny VZ pre platenie odvodov do SP).

Nie je správna ani jedna tvoja verzia.
Katy a R
06.03.18,19:04
presný výpočet nájdeš v zák 462/2003
Ale aspoň takto laicky - z každého poistenia ti vznikol nárok, ak teda ide o pravidelný príjem, A každý zamestnávateľ ti vyplatí náhradu mzdy za 10 kalendárnych dní. Podľa príjmu, ktorý si uňho mal za RO
VZ sa zvyčajne počíta z obdobia predch roku (nie vždy) . Môžeš si spočítať zvlášť u každého zamestnávateľa tvoje VZ za rok 2017 a vydeliť 365. Ak teda PP trval celý rok. To bude tvoj denný VZ - z ktorého potom 25% dostaneš za prvé 3 dni a 55% za ´dalšie dni (7).
No a ešte - treba brať do úvahy, že je zákonom určený aj strop. (v prípade vysokých príjmov)
Vincenz0
06.03.18,19:19
ďakujem za odpoveď!