Mirka D
07.08.06,09:56
1. Takže zamestnávateľ je povinný pravidelne posielať zamestnancov na lekárske prehliadky v súvislosti s tým, čo zamestnanec vykonáva?
2. Ako často?
O tomto som nevedela, a mala som asi šéfa informovať ja...
Čítala som nedávno v Sme, že v súvislosti s tzv aproximačnými nariadeniami EU budú musieť zamestnávatelia zaviesť nové opatrenia.
Týkalo sa to napr. pracovnej plochy, sedadla, podložky pod chodidlá...
3. Neviete, či to platí?
Ak už budem informovať zamestnávateľa, že som niečo zanedbala, chcela by som vedieť presne.
Denda
07.08.06,08:40
1. Takže zamestnávateľ je povinný pravidelne posielať zamestnancov na lekárske prehliadky v súvislosti s tým, čo zamestnanec vykonáva?
2. Ako často?
O tomto som nevedela, a mala som asi šéfa informovať ja...
Čítala som nedávno v Sme, že v súvislosti s tzv aproximačnými nariadeniami EU budú musieť zamestnávatelia zaviesť nové opatrenia.
Týkalo sa to napr. pracovnej plochy, sedadla, podložky pod chodidlá...
3. Neviete, či to platí?
Ak už budem informovať zamestnávateľa, že som niečo zanedbala, chcela by som vedieť presne.
Pre prehľad prikladám legislatívne zmeny ohľadne ochrany zdravia pri práci a súvisiace predpisy.
Zdroj: www. uvzsr.sk
lmareckova
07.08.06,10:34
ja som pocula, ze zamestnavatel je povinny pri nastupe noveho zamestnanca, poslat ho na preventivnu prehliadku? Len neviem, ci je to pravda, a ak ano, tak odkedy?
lucia
endrju
07.08.06,10:48
lmareckova
07.08.06,11:02
dakujem, ale z vykladu som nepochopila :-)
tak ako je to s tou preventivnou prehliadkou?
Robbi
07.08.06,20:50
ja som pocula, ze zamestnavatel je povinny pri nastupe noveho zamestnanca, poslat ho na preventivnu prehliadku? Len neviem, ci je to pravda, a ak ano, tak odkedy?
lucia


S účinnosťou od 1. júna 2006 je platný nový zákon o verejnom zdravotníctve (č. 126/2006 Z.z.), ktorý zrušuje zákon o ochrane zdravia ľudí.
V zmysle § 19 ods. 2 tohto zákona je každý zamestnanec povinný podrobiť sa lekárskej preventívnej prehliadke vo vzťahu k práci - pred nástupom do práce, v súvislosti s výkonom práce, pred zmenou pracovného zaradenia alebo po skončení pracovného pomeru. Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom týchto prehliadok, uhrádza zamestnávateľ.
Podľa doterajšej právnej úpravy bolo v súlade s ustanoveniami § 41 ods. 2 a 3 Zákonníka práce možné zisťovať zdravotnú a psychickú spôsobilosť na prácu pred nástupom do zamestnania, len ak išlo o mladistvého zamestnanca, o prácu, na ktorú sa vyžaduje zdravotná alebo psychická spôsobilosť podľa osobitného predpisu
Od 1. júna 2006 je zamestnanec povinný podrobiť sa preventívnej lekárskej prehliadke pred nástupom do zamestnania, pričom náklady s tým spojené znáša zamestnávateľ.
lmareckova
08.08.06,07:31
dakujem za podrobne info, ale v § 19 odstavec 3 sa pise, ze lekarska preventivna prehliadka vo vztahu k praci sa vykonava
a) pri pracovnej cinnosti druhej kategorie jedenkrat za 3 roky

mna este zaujima co je ta druha kategoria?
dakujem za vsetky info
lucia
lmareckova
10.08.06,05:25
nevie este niekto nieco k tym preventivnym prehliadkam?
dakujem
Mirka D
10.08.06,06:59
V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?
lmareckova
10.08.06,07:27
To neviem, ale myslim si, ze to by sa do toho nemalo zahrnat! Ved zamestnanec ma narok na 7 dni lekara, tak preco by mal kvoli nejakemu potvrdeniu pre zamestnavatela o ten jeden den prist?

lucia
kvet
10.08.06,09:32
nevie este niekto nieco k tym preventivnym prehliadkam?
dakujem

V prílohe pripájam návrh NV SR o podrobnostiach pri vykonávaní preventívnych lekárskych prehliadkach ...., ktorý po schválení by mal platiť od 01.10.2006.
ZuzanaP
10.08.06,11:53
Ak vstupné lekárske prehliadky preplácate, pod akú zložku mzdy toto preplatenie dávate?
Biba4
22.01.07,11:37
Re: Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

--------------------------------------------------------------------------------

V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?

Nezahŕňa sa to do tých 7 dní zo zák.práce. To má navyše.
tinaM
22.01.07,11:40
Re: Lekárska prehliadka - povinnosti zamestnávateľa

--------------------------------------------------------------------------------

V súvislosti s týmto ma napadá, či voľno, ktoré si zamestnanec zoberie kvôli tejto lekárskej prehliadke sa zahŕňa do 7 dní, ktoré povoľuje Zákonník práce s náhradou mzdy?

Nezahŕňa sa to do tých 7 dní zo zák.práce. To má navyše.
Podľa môjho názoru, by sa vstupná prehliadka mala vykonať pred nástupom do zamestnania.
Biba4
22.01.07,11:50
K tej druhej kategórii - raz za 3 roky. V zmysle NV č. 357/2006 Z.z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii pracovných činností a o náležitostiach návrhu na zaradeniepracovných činností do kategórií z hľadiska zdravotných rizík má zamestnávateľ v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou (§ 26 zák. č. 124/2006 Z.z.) zaradiť zamestnancov do jednotlivých kategórii. Tretia a štvrtá kategória sú rizikové práce (to sa Vás asi netýka to sú napr. zamestnanci, ktorí pracujú v nadmernom hluku a pod.). Potom je druhá kategória to sú poväčšine administratívny zamestatnci, ale môže na zamestnancov vplývať viac faktorov práce - napr. prach, hluk, vibrácie, chemické faktory, karcinogénne a mutagééne faktory, faktory spôsobujúce vznik profesionálnych kožných ochorení, ionizujúce žiarenie, elektromagnetické žiarenie, ... fyzická záťaž, psychická pracovná záťaž, záťaž chladom a teplom - na tieto naväzujú nové nariadenia vlády týkajúce sa jednotlivých oblastí.
Biba4
22.01.07,11:55
K tomu návrhu NV o podrobnostiach pri vykonávaní preventívnych lekárskych prehliadkach ...., ktorý po schválení by mal platiť od 01.10.2006 - podľa vyjadrenia zodpovedných na seminári BOZP a PO toto NV nebude schválené. Vraj v NV týkajúcom sa kategorizácie (NV č. 357/2006 Z.z.) je dostatočne stanovený interval lekárskych prehliadok.
drobeceva
22.01.07,11:59
Naši zamestnanci si robia vstupné prehliadky ešte pred nástupom do zamestnania /veď potrebujem vedieť, či vyhovuje ich zdravotný stav-máme práce vo výškach/, takže nepripadá žiaden paragrag do úvahy. 7 dní sledujem až od nástupu do zamestnania.
Biba4
22.01.07,12:02
Podľa môjho názoru, by sa vstupná prehliadka mala vykonať pred nástupom do zamestnania.

Má sa vykonať pred nástupom, ale zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca na základe posúdenia zdravotnej spôsobilosti - dané náklady spojené s posúdením zdravotnej spôsobilosti nesmie znášať zamestnanec. Tzn., že môže si dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzač na svoje náklady, ale ako náhle ho zamestnávateľ zamestná, dané posúdenie nemôže použiť pre svoju potrebu a teda musí mu dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť aj tak ešte raz a tú musí zaplatiť zamestnávateľ.
drobeceva
22.01.07,12:04
Áno, to je v poriadku. My im tie náklady na vstupnú prehliadku na základe bločku preplácame, ale neplatím mu paragraf, keď on nastúpi až po prehliadke.
tinaM
22.01.07,12:06
Má sa vykonať pred nástupom, ale zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca na základe posúdenia zdravotnej spôsobilosti - dané náklady spojené s posúdením zdravotnej spôsobilosti nesmie znášať zamestnanec. Tzn., že môže si dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzač na svoje náklady, ale ako náhle ho zamestnávateľ zamestná, dané posúdenie nemôže použiť pre svoju potrebu a teda musí mu dať posúdiť zdravotnú spôsobilosť aj tak ešte raz a tú musí zaplatiť zamestnávateľ.
Neviem, či uvažujem správne, ale v takom prípade by som tú prehliadku do tých 7 dní nerátala. Možno ma niekto opraví.
drobeceva
22.01.07,12:14
Ale veď v príspevku vyššie píšem, že do tých 7 dní sa to nepočíta.
Biba4
22.01.07,12:20
Neviem, či uvažujem správne, ale v takom prípade by som tú prehliadku do tých 7 dní nerátala. Možno ma niekto opraví.

Správne. Do tých 7 dní sa táto prehliadka nezapočítava (a nielen táto - všetky lekárske prehliadky súvisiace s prácou sa nezapočítavajú do tých 7 dní). Ak nie je zamestnancom - zamestnávateľ mu na lekársku prehliadku nedáva voľno. (zamestnanec má nárok na voľno ak napr. ide na periodickú preventívnu lekársku prehliadku - a tá je mimo týchto 7 dní, ktoré má na lekára v zmysle zákona)
fialka m
27.09.07,07:31
mam takuto otazocku.
Zamestnanec bol pred nastupom na lekarskej prehliadke. Chceme mu to preplatit, je to zdanitelny prijem??

dakujem
fialka m
28.09.07,08:51
nevie mi niekto poradit?
Robbi
05.10.07,10:50
Náklady ktoré vzniknú so starostlivosťou o zamestnancov, uhrádza zamestnávateľ. Pretože ide o povinnosť, ktorá je zamestnávateľovi ustanovená osobitným predpisom, tieto náklady sú aj uznaným daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písm. c) bod 2 zákona o dani z príjmov.

Podľa zákona o verejnom zdravotníctve je zamestnávateľ povinný zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky. http://www.porada.sk/ />
katka1605
18.10.07,08:00
A vie mi niekto poradiť, ak mám faktúru od zdravotníckeho zariadenia, ktoré nám poskytlo zdravotné prehliadky pre zamestnancov účtovať??
UCS
27.10.07,03:57
Nevie mi niekto poradiť aký je postup pri zákone 355/2007na zabezpečenie pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti. Z výkladu zákona mi vyplýva,že tot musií absolvovať aj SZČO ,ktorý nezamestnáva - teda každý kto pracuje alebo podniká.Dobre to Chápem?
Aljok
27.10.07,11:39
peter202
01.07.10,22:38
chcem sa opytat nasa firma aleob fabrika chce od nas zamestnancov aby sme chodili kazdy rok na prehliadku to je ok ale chcem sa opytat ako to je s uvolnenim z prace. Ma narok zamestnavatel na to aby nam nakazal aby sme isli na lekarsku prehliadku mimo pracovneho casu teda nas volny cas alebo nam zamestnavatel musi vyclenit ten volny cas cez pracovnu dobu a uvolnit nas nato aby sme si tu prehliadku spravili cez tu pracovn dobu zamestnavatel ma firmeneho lekazra teda lekara s ktorym ma zmluvu a preto preplaca len prehliadku od tohoto lekara lenze cakanie na prehliadku u tohoto lekara je na inkfart kolko krat sa tam caka aj cely den teda ked mam poobednu neni mozne sa niekedy vybavit a musim tam ist na dalsi den tak mame narok na to aby nam vyclenil zamestnavatel cas na prehliadku alebo musime si cerpat nas volny cas moc by ma to zaujimalo ak ma niekto v tomto jasno prosim dajte mi vediet. Moc vam dakujem za informaciu...
erzet
02.07.10,05:15
chcem sa opytat nasa firma aleob fabrika chce od nas zamestnancov aby sme chodili kazdy rok na prehliadku to je ok ale chcem sa opytat ako to je s uvolnenim z prace. Ma narok zamestnavatel na to aby nam nakazal aby sme isli na lekarsku prehliadku mimo pracovneho casu teda nas volny cas alebo nam zamestnavatel musi vyclenit ten volny cas cez pracovnu dobu a uvolnit nas nato aby sme si tu prehliadku spravili cez tu pracovn dobu zamestnavatel ma firmeneho lekazra teda lekara s ktorym ma zmluvu a preto preplaca len prehliadku od tohoto lekara lenze cakanie na prehliadku u tohoto lekara je na inkfart kolko krat sa tam caka aj cely den teda ked mam poobednu neni mozne sa niekedy vybavit a musim tam ist na dalsi den tak mame narok na to aby nam vyclenil zamestnavatel cas na prehliadku alebo musime si cerpat nas volny cas moc by ma to zaujimalo ak ma niekto v tomto jasno prosim dajte mi vediet. Moc vam dakujem za informaciu...
§ 6 - Všeobecné povinnosti zamestnanca, bod q zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení vraví:
- zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu pracovnou zdravotnou službou vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci (Zákon č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o doplnení niektorých zákonov v platnom znení) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada.

§ 11 toho istého zákona vraví: Náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný znášať zamestnávateľ, tieto náklady nesmie prenášať na zamestnanca.

Teda: neúčasť na pracovisku z titulu povinnej zdravotnej prehliadky vo vzťahu k práci sú náklady spojené so zaisťovaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a musí ich znášať zamestnávateľ.
Uhrádza sa na čas nevyhnutne nutný, aj celý deň, ak je to potrebné (všeobecná prehliadka, môže sa jednať prehliadku na EKG, ušné, rontgen...). U nás vo firme sa to akceptuje, hoci je to opačne. Teda menej sa čaká, pretože ja ich na zdravotnú prehliadku objednávam u Pracovného lekára Pracovnej zdravotnej služby.
matem
27.08.10,10:00
Dobrý deň prajem. Prosím o radu. Dal som si urobiť vstupnú prehliadku 6 dní pred vstupom do zamestnania. Zamestnávateľ tvrdí, že to nemôže byť staršie ako 3 dni. Má pravdu? AK je to možné, prosím aj zdroj, podľa ktorého paragrafu.
Ďakujem