malta
06.03.18,18:25
Auto má ZC 1500,-eur, je nepojazdné. Ako ho dostanem z JU-predajom alebo likvidáciou,alebo preradením do osobného užívania? Neviem čo s DPH - z akej hodnoty odvediem DPH.
jakubzemko
07.03.18,05:19
Živnostník môže preradiť auto do osobného užívanie. DPH sa odvedie zo zostatkovej ceny. Daň z príjmov sa neplatí, iba ak by ste auto predali do 5 rokov od preradenia do osobného užívania. Dá sa auto aj predať a dá sa aj zlikvidovať. V prvej možnosti je daňová Zc neuznaná. V druhej možnosti jé zc uznaná, resp. Zc je uznaná do príjmov z predaja. V tretej možnosti je zc uznaná v plnej výške.
malta
07.03.18,19:23
Ďakujem za info - mysleli ste tú tretiu možnosť likvidáciu? Potrebujem k tomu nejaký doklad-auto je nepojazdné,odhlásené na polícii.Chcem ho dostať z účtov.preč
jakubzemko
08.03.18,00:26
Nakoľko daňový výdavok má byť preukázaný, k protokolu o vyradení z používania by som priložil doklad o zošrotovaní. potvrdenie o prevzatí starého vozidla vystavené spracovateľom tohto starého vozidla, resp. osobou vykonávajúcou zber starých vozidiel v Slovenskej republike alebo osobou oprávnenou na spracovanie starých vozidiel v inom členskom štáte Európskej únie (ak sa jedná o potvrdenie vydané v inom členskom štáte ako Česká republika, vyžaduje sa aj jeho úradne osvedčený preklad do slovenského jazyka) - toto predsa museli žiadať na polícii ak bolo auto vyradené z evidencie. Ak auto existuje, znamená to, že nebolo zlikvidované a teda zostatková cena nie je uznaná v plnej výške. To by bola až po jeho likvidácii a preto by som si dal veľmi dobrý pozor, aby som tú likvidáciu preukázal hodnoverným dokladom.