babicka1
06.03.18,21:55
Chcem sa spýtat mám znalecký posudok dedičstva po svokrovej smrti ktorý činil hodnotu 750000sk. Sú 4 dedičia ktorý majú po 1/10 z dedičstva ,svokre zostalo 6/10 ktorú nám darovala, lebo sme s nou žili a starali sme sa o nu .Za tú dobu 20 rokov čo sme sa o nu starali sme museli opravovat dom, zateplovat, novú fasádu robit o všetko sme sa starali a platili iba my. Teraz babka zomrela a dedičia chcú vyplatit z domu ,ja by som ich chcela vyplatit ,ale oni nechcú z toho čo je ohodnotené ,ale z nového hoci nedali na opravu ani korunu a neplatili si ani dane všetko sme platili iba my s manželom, preto chcem vediet z čoho sa vypláca zo starého znaleckého alebo musíme urobit nový znalecký posudok a vyplatit z nového čo by bolo pre mna zničujúce ,lebo celý život sme dávali len do domu aby nám nespadol na hlavu a teraz by som mala dat dalších 30000eur dedičom len tak ja im chcem dat zo starého čo je správne dakujem za odpoved?
Onko
06.03.18,21:16
Správny postup by bolo ohodnotiť aktuálnu cenu domu, spočítať náklady vynaložené na údržbu domu, tieto náklady od hodnoty domu odpočítať a z toho vyplatiť po 1/10. Tak by to bolo najspravodlivejšie.
Jakubec
06.03.18,23:17
Prosim Vas, pouzivajte na zaciatku vety velke pismena a na konci bodku, inak sa to neda citat.
Chapem dobre, ze ide o vyporiadanie podieloveho spoluvlastnictva, kde vy vlastnite 60% nehnutelnosti z titulu daru od svokry a 4 dalsi spoluvlastnici vlastnia po 10% z titulu dedicstva po svokrovi?
babicka1
07.03.18,10:52
ano
dobre chápete
vicktor
07.03.18,11:37
a mozno nie...
Ja takto: svokra mala svoju polovicu a zdedila patinu po manzelovi.
4 deti zdedili po patine po otcovi.
Potom mala svokra 6/10 a ked ich darovala, tak jedno dieta (manzel pytajucej sa) ma 7/10 = 70%.
Z coho vyplatit? Z 3 x 10% pri zohladneni aktualnej moznej ceny domy a nakladov na jeho rekonstrukciu/udrzbu.
Oliwa
08.03.18,12:07
Až na to, že dovolenky, víkendy, čas, nervy a prácu za 20 rokov im nezaplatí nikto... Keby ostatní dedičia mali za toto všetko platiť firme, ktorá by to za nich obstarala, hodnota ich podielu by rapídne klesla...
Onko
08.03.18,13:11
Vlastná práca sa dá tiež započítať do nákladov vynaložených na údržbu domu.
vicktor
08.03.18,13:39
A co vlastna praca pri opatere?
Napr. varenie, upratovanie, umyvanie, upokojovanie o pol tretej v noci ze nech nebudi a ide spat...
babicka1
25.03.18,14:51
lenže na rekonštrukciu /udržbu ani dane neprispievali. 38 rokov do toho dávame prerábame, lebo ked žili rodičia tak oni nám to povolili ly ebo na poschodí boli iba prázdne izby bez vody kurenia elektriky a ked sa tam chcelo byvat tak sa to muselo urobit teda celý vrch sme si urobili my preto nám babka to,, naše,, darovala a spodok je na delenie
babicka1
25.03.18,15:05
to ano klesla, by len oni s tým nesúhlasia, že sme babku dochovali a urobili rekonštrukciu to sme museli ked sme tam bývali to ich nezaujíma .Zaujímajú sa len o to čo im máme dat tak celý život ako som vydatá sa starat teraz sme samozrejme bez penazí lebo ked sme investovali nemohli sme odkladat a kde by som ešte terz zobrala tolko penazí ved ani za 20 rokov by sme to nesplatili lebo už sme na dôchodku s minimálnym prímom
babicka1
25.03.18,15:06
celý život sme neboli na dovolenke kvoli babke
buchač
25.03.18,15:29
Citujem :

"...alebo musíme urobit nový znalecký posudok a vyplatit z nového čo by bolo pre mna zničujúce ,lebo celý život sme dávali len do domu aby nám nespadol na hlavu a teraz by som mala dat dalších 30000eur dedičom len tak ja im chcem dat zo starého čo je správne "

-----------------------
Akademická otázka ..." Čo je správne ? "

Na jednej strane je (aspoň podľa mňa) správne a aj spravodlivé, aby sa vyplatilo z dedičstvo.
Na strane druhej je (aspoň podľa mňa) správne a spravodlivé, aby dediči boli vyplatení.

Zhodnotená bola len darovaná časť, zvyšok nie.
Neviem, či sa dá vyhotoviť znalecký posudok len na časť domu...ak áno, tak ho je potrebné urobiť a navrhnúť toto vyplatenie.
Osobne ale tomu by som nedával ani len 1% úspechu, nakoľko vidina peňazí je veľkým lákadlom.

Podľa mňa sa zídete (čím skôr, tým lepšie - vy by ste mali podať návrh) na súde a tam bude dielo dokonané...a ďalšia rodina bude rozhádaná.
Mila123
25.03.18,15:52
vy ste v tom dome nebývali?
Oliwa
25.03.18,16:15
Škoda, že za tých 38 rokov ste neinvestovali do samostaného bývania ako ostatní spoludedičia. Nemuseli ste teraz mať tieto starosti.
Mila123
25.03.18,16:19
alebo, že ste to neriešili pred 38 rokmi, vtedy by ste vyplatili inú čiastku.....
Oliwa
25.03.18,16:25
Aj tak to nie zrozumiteľne napísané... najprv sa starali a opravovali 20 rokov, potom 38... rozdiel 18 rokov je dooosť - niekde bývať či nebývať...
babicka1
25.03.18,17:29
bol ohodnotený celý dom my sme z neho urobili dvojgeneračný. surodenci nemajú záujem niečo riešit oni si povedali chceme tolko a tolko a basta
buchač
25.03.18,18:01
Hm...šak vravím, že budete rozhádaní až do smrti.
Veď súrodenci si môžete vravieť, čo len chcú...a nemusia ani len riešiť.

Takže ešte raz.
Dáte na súd ?
Dostanú predvolanie...a BUDÚ musieť riešiť.
Môžu si vravieť, že koľko chcú...SÚD rozhodne po náležitom dokazovaní.
babicka1
25.03.18,18:25
diky
Mária27
25.03.18,18:42
Buď máte majetkové právo na to, aby spoluvlastníci doplatili svoj podiel na investíciách, alebo máte právo na vydanie bezdôvodného obohatenia.
Prikladám judikáty.
babicka1
04.04.18,07:05
dakujem sme spoluvlastníci 7/10 z nehnutelnosti
misoft
04.04.18,07:45
Ako buchač napísal - súd rozhodne. Ak máš od všetkého doklady, účty... potenciálni "žiadatelia" o podiel asi budú sklamaní, až zistia, že dostanú svoj podiel v €, ale zároveň budú musieť z titulu obohatenia ti vrátiť ich podiel vynaložených nákladov - a bude obrovská sranda, až zistia, že nedostanú ani mäkké F, ale ešte budú ONI musieť platiť tebe.
Oliwa
04.04.18,08:45
Nie kvôli babke, ale kvôli neochote súrodencov zastúpiť Vás pri jej opatrovaní. Teda ak ste ich o to požiadali. Babka bola celých 20 či 38 rokov ležiaca, resp. vyžadujúca si 24 hod. starostlivosť?
Predčasom mi spolužiačka spomínala, ako sa starala o mamu /na vozíku s amputovanou nohou po cukrovke/, ktorá býva u brata, aby si brat s rodinou mohol oddýchnuť a ísť na dovolenku.