lenaka23
07.03.18,12:13
chcem sa poradiť , účtujete niekto v programe kros omega(podvojné účtovníctvo). ako zaúčtujete - preučtovanie neuplatnenej dph na uplatnenú dph.
ErikaDP
08.03.18,07:05
Ak ma byt DPH v danom mesiaci neuplatnená v odpočte, tak ´došlu fakturu účtujete nie cez vzor 20, ale cez vzor 23, ten predkontuje na analytiku DPH neuplatnená 343620 a pred ukončením účtovania dokladu posunie kurzor do časti : Evidencia DPH, tam treba zadať do kolonky DUD dátum, kedy si prajete uplatnit odpočitanie DPH ( najneskôr datum do konca kal.roku ) a nezabudnite zaškrtnúť kolonku : NEMENIŤ DUD. nasledne pri uzavierke DPH program automaticky tuto dan v bežnom mesiaci zaučtuje na analytiku DPH neuplatnená, a v mesiaci keď ste dalai datum DUD ( datum uplatntnenia dane) program sam bez vášho zasahu vykona pri uzavierke preučtovania na analytiku DPH uplatnaná, a zahrnie to do DPH priznania.
Doporučjem pohľadať na Krose - návod na postup pri uplatnení DPH v inom mesiaci posielali v pomôckach, kotre sa ojavuju v programe pod nazvom INFO KROS, staršie sa daju vyhˇadat na internete
tu je link na navod ohladne vzoru 23
https://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000122688/Odpocet_DPH_v_inom_mesiaci.pdf
lenaka23
09.03.18,10:08
ďakujem za info. Mne ide hlavne o to, že pri mesačnej uzávierke dph sa mi spravia 2 účty: preúčtovanie zostatkov dph . to zaúčtuje program automaticky na účty : 343/343020 atď. A ten druhý účet musím zadávať ručne t.j preúčtovanie neuplatnenej dph na uplatnenú dph. ak tomu správne rozumiem stačí mi zaúčtovať na 343/343620.
ErikaDP
10.03.18,10:50
Nerozumiem celkom Vašej doplňujúcej otázke.

Ručne nemusíte nič preúčtovávať, pokiaľ správne účtujete doklad cez vzor 23,
tak program sám, automatizovanie pri spustení uzávierky DPH v v mesiaci, kedy ste zadali že chcete uplatniť daň, vytvorí interné doklady o preúčtovaní DPH z účtu 343620 na 343020 automaticky to zaúčtuje.

Pozrite si postup v priloženom linku – návod od Krosu – ak budete postupovať podľa neho, program to preúčtovanie automaticky urobí bez toho aby ste musel ručne zaúčtovať.

V návode v linku si všimnite tieto vety: citujem:

Program pri použití automatického účtovania 23 DF – Odpočet DPH v inom mesiaci doplní do účtovných zápisov účet 343.620 - DPH 20% neuplatnená Odpočítanie dane
Na základe dátumu DUD bude doklad zahrnutý do uzávierky príslušného mesiaca (apríl) a následne aj do daňového priznania DPH.
Pokiaľ máme pri uzávierke DPH zapnutú voľbu Preúčtovať zostatky DPH, OMEGA vytvorí v mesiaci, kedy uplatňujeme DPH dva interné doklady.
Prvým interným dokladom preúčtuje zostatok účtu 343.620 (343.610) na účet 343.020
lenaka23
10.03.18,11:14
ďakujem za cene rady. Zrejme robím chybu pri účtovnej uzávierke. Neviem prečo mi stále vyskakuje neuplatnená dph. Ani neučtujem 23 DF odpočet v inom mesiaci.