heja3
07.03.18,13:51
Ako by ste zaúčtovali prosím:

Tuzemsko:

DF - dátum vystavenia faktúry 4.3.18, dátum dodania tovaru 5.3.18, blok z ERP 4.3.18 zaplatená faktúra. Večer chystajú tovar - potraviny - urobia doklady, ráno distribujú a chcú zaplatenie v hotovosti 5.3.18. Ja mám z toho hrôzu ako to dať do účtovníctva + DPH

Nadobudnutie tovaru z ČR: DF faktúra vystavená 28.2., tovar dodaný 1.3. aj s faktúrou....
Ja mám z toho hrôzu... Ako to dať do účtovníctva + DPH?
Onko
07.03.18,15:13
Toto sú bežné záležitosti, ktoré vznikajú pri odbere s doručením, a nemali by účtovníkovi robiť žiadnu hrôzu. Všetko je to celkom v poriadku až na jedinú vec.

Ten bloček z ERP by nemali robiť vopred. Ak by im prišla potom kontrola, tak by im do zaplatenia nesedel stav pokladne. Mali by mať prenosnú ERP a tlačiť bloček na mieste pri úhrade. Ale to je problém dodávateľa, nie odberateľa.

Účtovať treba jednotlivé skutočnosti tak, ako sa stali:
- Príjem na sklad vtedy, kedy skutočne bol tovar prijatý.
- Vznik záväzku vtedy, kedy záväzok vznikol. Tu závisí od dohodnutých zmluvných vzťahov, či záväzok zaplatiť vznikol už pri objednaní/vystavení faktúry, alebo až pri doručení tovaru.
- Úhradu v hotovosti samozrejme treba účtovať s dátumom, kedy bola uskutočnená. Možno by som si k tomu dal poznámku, že dodávateľ dal bloček pripravený vopred, preto nesedí dátum.
- Odpočet DPH je možné urobiť najskôr ku dňu priznania DPH dodávateľom, ale môže byť uskutočnený aj neskôr, najneskôr do konca roka. Takže sa môže použiť dátum z faktúry, alebo aj neskorší.