ebbie84
07.03.18,20:38
Máme spísanú zámennú zmluvu so susedom na 10 m2 pozemkov. Háčik je v tom, že pozemok nás i jeho je založený v banke v súvislosti s úverom. Nakoľko banka (banky, od má úver v inej.my v inej)ani susedov a ani naša nechce dať k tejto zamene žiadne stanovisko (už to trvá rok a pol čo sme žiadali o súhlas k zamene - len ústne nám riaditeľka banky odporučila nech to zamenime bez súhlasu banky, že to kataster nebude skúmať a im sa nechce k tomu vyjadrovat) moja otázka znie. Zapíše kataster tuto zámenu pozemkov, keď sú založené v prospech banky, bez jej súhlasu?
Onko
07.03.18,20:12
Ide o to, že vy chcete zmeniť aj to, ktorá banka bude mať v zálohe ktorý pozemok, a s tým musia súhlasiť. Bez súhlasu by teoreticky šlo zmeniť len vlastníka, ale tvoja banka by mala v zálohe jeho pozemok a naopak.
Ferdosondo
08.03.18,10:54
Bez súhlasu banky založeným pozemkom nepohneš
draik
08.03.18,17:40
Na prevod podľa obchodných podmienok spravidla potrebujete súhlas banky, inak môže vyhlásiť predčasnú splatnosť úveru. Samotný prevod možný je.
pavol54
08.03.18,17:51
V prvom rade je kúpna zmluva o predaji založeného pozemku neplatná. Má tá zmluva všetky náležitosti? Teoreticky ten pozemok do splatenia úveru nie je tvoj, môžeš ho len užívať
Katy a R
08.03.18,17:55
prečo by bola neplatná? -- ak záložné právo ostane bez zmeny?
Katy a R
08.03.18,18:00
už som tu aj spomínala nedávno - my sme normálne predali nehnuteľnosť - ale záložné právo ostalo. (aj to bolo v zmluve uvedené). Overovali sme najskôr v banke, nechceli nič.
Takže ak by vám obidvom nevadilo, že ty budeš ručiť svojím pozemkom susedovi a sused zase tebe - tak by to aj išlo. (ale záleží aj od výšky úverov ... ?? - bankám by to nevadilo, podľa toho, čo si napísal)
pavol54
08.03.18,18:01
Takže nový vlastník bude platiť. Platí dlžník veriteľovi úver ktorý je zabezpečený konkrétnou nehnuteľnosťou č.123 a nie 456, čo je zapísané na LV na nehnuteľnosť č. 123 ak by nezaplatil tak teroreticky pripadne nehnuteľnosť č 123 veriteľovi, nový vlastník o ňu príde
vicktor
09.03.18,06:28
Ved oni nevymenia 123 za 456, ale odclenia a priclenia inych 10 m2 a cisla parciel ostanu nezmenene.
Najskor vsak treba ukrojit a podla mna to kataster bez suhlasu veritela nespravi, aj ked to kvazi-riaditelka radi spravit tak.
Aj pocas zalozenia je vlastnikom vlastnik a nie banka.
pavol54
09.03.18,06:29
No vidíš a ja som vlastník pozemku ktorý je založený v prospech stav sporiteľne, moja vlastná firma (sro) si stavala halu na mojom susediacom nezaloženom a potrebovali sme 5m2 zasiahnuť(kvôli vstupu ) do založeného a schváliť úver na halu (bez pozemku) kým tých 5 m2 sa neodblokovalo u stav spor. a nepripojilo k pozemku pod halou tak sa stálo.