Brbo
08.03.18,12:28
Dobrý deň, nemá niekto skúsenosť, akým spôsobom / akou zmenou pracovnej zmluvy, by mohol učiteľ pracovať súbežne s poberaním materskej dávky? Ďakujem za rady a skúsenosti
Katy a R
08.03.18,18:54
Ja by som povedala, že zmenou pracovnej zmluvy nie.
Podmienkou, aby bola vyplatená dávka materské je - že nemáš príjem za aktívnu prácu v tomto poistení.
Treba nový PP - nové poistenie - aj u toho istého by mohol byť.
- len neviem, ako by to bolo možné v praxi - v škole .. skús tu pohľadať konkrétne príklady - je ich tu viac (aspoň zviditeľním)
Onko
08.03.18,23:55
Zmenou pracovnej zmluvy určite nie, musela by to byť nová pracovná zmluva a na inú prácu, než je tá prvá. Teda teoreticky by to šlo len vtedy, ak má učiteľ dve aprobácie, doteraz učil len jednu a teraz bude učiť druhú. Nemôže niekto zastupovať sám seba, kým je na materskej :)
Brbo
09.03.18,10:12
Odpoveď zo Soc. poisťovne:

Ak by ste počas obdobia trvania dôvodu na poskytovanie materského poberali príjem vyplývajúci z existencie nemocenského poistenia, z ktorého ste si uplatnili nárok na materské (z povinného nemocenského poistenia zamestnanca) a uvedený príjem by sa považoval za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona, za uvedené obdobie by ste nespĺňali podmienky nároku na materské.
- rozumiem, na pôvodnú zmluvu, nie! No nakoľko mám p. zmluvu do konca 8/2018, od 1.9.2018 budem "dúfam" uzatvárať novú zmluvu - trebárs zase len na rok, viď nižšie vyjadrenie Soc. poisťovne:

Ak by ste sa ale počas poberania materského zamestnali u iného zamestnávateľa, alebo ak by ste so svojím pôvodným zamestnávateľom uzavreli novú pracovnú zmluvu zakladajúcu ďalšie povinné nemocenské poistenie zamestnankyne, existujúci nárok na materské by táto skutočnosť neovplyvnila, a to ani v prípade, ak by v čase poberania materského ste mali z uvedených pracovnoprávnych vzťahov príjem, ktorý by sa považoval za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona.“

- tým pádom by som mohla pracovať na tú novú zmluvu, napr. s poníženým úväzkom?

Hoci asi ešte by bolo potrebné vedieť, či sa mi DVZ vyrátava z príjmov za rok 2017, resp. z predpokladaného príjmu pri nástupe na materskú... pretože, ak by to bolo z roku 2017, tam by bola v platnosti stará pracovná zmluva, ktorá vyprší 8/2018 a teda novou zmluvou, by som si bola istá, že nárok na materské by táto skutočnosť neovplyvnila .... ? Ďakujem za úvahu