ZuskaM.
08.03.18,22:15
Moze poberat materske otec, ak su obaja rodicia SZCO, ale matka si plati len zdravotne odvody, a teda jej nevznikne na materske narok? A mozu obajav podnikani pokracovat po porode bez zmeny?

Aj ja aj manzel sme SZCO, on ma zivnost - obchod, plati si odvody aj do ZP aj SP ( viac ako 270 dni, nema ziadne nedoplatky), ja mam zivnost - administrativne sluzby a uctovnictvo, ktore robim len pre neho, platim si minimalne odvody do ZP a ziadne do SP. Momentalne som tehotna, po porode planujeme v oboch zivnostiach zrejme pokracovat. Mne narok na materske nevznikne.... ako to co najvyhodnejsie vyriesit? Z toho co som si do teraz precitala na tuto temu mi vychadza, ze po porode by mal vzniknut mne narok na rodicovsky prispevok, potom najskor po 6 tyzdnoch moze manzel poziadat o materske a ja by som si zaroven rodicovsky prispevok odhlasila na 28 tyzdnov a potom by som si zasa on poziadala ked by skoncil manzelovi narok na materske. Chapem to spravne? A co so zivnostami, tie mozu popri tom fungovat dalej bez zmeny? A co s odvodmi? Citam ze kym by poberal materske odvody nemusi platit ale v rocnom vyuctovani ich doplati, takze mohol by platit normalne cely cas bez prerusenia, aby ich potom nedoplacal? Viem ze tych otazok mam viac, ale trochu sa v tom stracam, takze ak by si niekto nasiel cas na odpovede, budem vdacna.
Onko
09.03.18,00:50
Odporúčam knihu Materská od Jozefa Mihála.
Každému rodičovi sa nárok na materskú posudzuje zvlášť, teda v tejto chvíli otec má nárok a matka nie. Odporúčam si spočítať, či sa ešte nedá získať nárok cez dobrovoľné poistenie aj pre matku. Taktiež otec by si mohol optimalizáciou materskú zvýšiť.
Živnosti môžu fungovať aj počas materskej, výhoda je tam, že otec by ušetril odvody do SP, vyúčtovanie sa robí len v ZP.
V čase, kedy nikto nečerpá materskú, tak sa dá čerpať rodičovský príspevok.
Je dobré si načasovať aj nástup na materskú, stačí o jeden deň posunúť a prídete o stovky eur zbytočne.
Všetko je to možné naštudovať v knižke.