VeronikaVero
09.03.18,15:13
Potrebovala by som, prosím, poradiť od právnika/ notára alebo pracovníka súdu a pod., od niekoho, kto má s týmto priamu, profesionálnu skúsenosť. V prihláške do konkurzu žiadam o sumu, ktorú som reálne poisťovni zaplatila alebo o poistnú sumu uvedenú v zmluve? Celá tá suma je istinou a príslušenstvo = 0? Mám ako prílohu doložiť aj potvrdenia o platbe poistného počas všetkých rokov poistenia, resp. aké prílohy sú potrebné okrem poistnej zmluvy? Ide v tomto prípade o pohľadávku nezabezpečenú a nepodmienenú? Úprimná vďaka! Veronika
martinaNAV
12.03.18,11:31
ahoj Veronika, podarilo sa ti dopátrať niečo ohľadne prihlášky, tiež ju vypĺňam, neviem ako sformulovať právny dôvod vzniku , postačuje uviesť číslo zmluvy, čo uvádzať ako poradie vyplatenia, prosím nemáš nejaké info? ja som vyplnila čiastku poistky ako istunu lebo ja mám ukončenú zmluvu a ostala nevyplatená myslím ze je to ako nezabepečené a nepodmienené či? dakujem velmi pekne za akúkolvek radu Martina
BXLmiami
12.03.18,11:41
Neviem ako správne vyplniť prihlášku,ale prečítala som si,že máte už len 3 dni.
VeronikaVero
13.03.18,17:25
Ahoj, Martina, radu od odborníka nemám, pozerám len internet. Nechcela by som ťa pomýliť mojimi dohadmi.. Ak by som prišla k nejakej zaručenej informácii, dám vedieť. Držím palce! Veronika
VeronikaVero
13.03.18,17:29
Ďakujem za pripomenutie. Áno, je to ten základný termín. Prihlášku pohľadávky by malo byť možné podať aj po ňom, ale s nejakými obmedzeniami - napr. strácam hlasovacie právo veriteľa.
jurmiro
13.03.18,19:14
V prvom rade chcem zdôrazniť jednu vec. Lehota na prihlasovanie pohľadávok skutočne končí 16.3.2018. Ide o hmotnoprávnu lehotu, čiže pre jej zachovanie je rozhodujúce, aby podanie bolo v posledný deň lehoty u správcu. Na druhej strane ide o tzv. základnú prihlasovaciu lehotu a nezabezpečené pohľadávky je možné prihlásiť aj po jej uplynutí až do oznámenia správcu v Obchodnom vestníku o zostavení zoznamu pohľadávok proti podstate a zámere zostaviť rozvrh z príslušnej podstaty. Ale toto je zrejme ešte veľmi ďaleko.

Mal som síce v rukách nejaké zmluvy poisťovne RL, ale nedá sa samozrejme radiť exaktne bez znalosti konkrétnych dokladov.

Preto to, čo napíšem, vychádza z predpokladov, o ktorých si myslím, že sú naplnené.

Predpokladám, že pohľadávky poistencov RL sú nezabezpečené pohľadávky (nie sú zabezpečené napr. záložným právom). Z hľadiska uplatnenia pohľadávok v konkurze je dôležité, či už RL vznikla povinnosť poskytnúť poistné plnenie. V zmluvách, ktoré som videl, mala RL plniť päť rokov po skončení povinnosti poistenca (alebo poistníka) platiť poistné. Ak teda už táto povinnosť RL vznikla, potom by v prihláške mala byť uvedená suma, ktorú mala RL zaplatiť ako poistné plnenie (istina). Ďalej je možné uviesť úroky z omeškania, a to vo výške podľa zákonnej sadzby platnej v deň začiatku omeškania RL až do dňa predchádzajúceho dňu vyhlásenia konkurzu (v danom prípade do 29.1. vrátane). Úroky z omeškania možno uplatniť bez ohľadu na to, či boli súdom prípadne priznané alebo nie. Ak je pohľadávka už priznaná súdom, potom treba vychádzať z právoplatného a vykonateľného rozsudku. Aj v prípadných trovách konaniach (v prihláške náklady z uplatnenia). V takomto prípade sa uvádza poradie pohľadávka z poistenia voči poisťovni (krížikom). Takéto pohľadávky budú v konkurze (ak bude z čoho samozrejme) uspokojované hneď po pohľadávkach proti podstate.

V každom prípade treba k prihláške pripojiť všetky doklady (kópie) o ktoré sa prihláška opiera (poistná zmluva, prípadné výpisy, korešpondencia s RL ohľadne plnenia, rozsudok,.....).



Podľa môjho názoru úplne iná situácia je v prípade, ak RL ešte nevznikla povinnosť plniť. Zákon o konkurze ustanovuje, že vyhlásením konkurze poistné zmluvy zanikajú. Keďže OZ ustanovuje, že poistiteľ má právo na poistné do zániku poistenia, obávam sa, že v takomto prípade poistenec (poistník) vlastne pohľadávku voči RL nemá.
martinaNAV
13.03.18,20:32
veronika, ďakujem podobne veľa zdaru v tejto veci. vyplnila som to rovnako najlepšie ako som vedela Ďakujem, Martina
martinaNAV
13.03.18,20:37
ahoj ďakujem veľmi pekne za radu, u mňa nastala lehota na plnenie, doba poistenia bola riadne ukončená ale už nedošlo k vyplateniu, k prihláške som pripojila zmluvu aj oznámenie o ukončení, aktuálne som sa ale dostala k informácií že bol zmenený správca konkurzej podstaty, moja prihláška je už zaslaná, je potreba poslať prihlášku aj novému správcovi? Ďakujem, Martina
jurmiro
13.03.18,20:43
áno, v piatok myslím bola zverejnená výmena správcu. Prihlášku opätovne zasielať netreba, starý správca je povinný celý spis odovzdať novému správcovi, na plynutí lehôt sa nič nemení
martinaNAV
13.03.18,20:48
Ďakujem veľmi pekne za info, aj tak som v tejto veci celkom skeptická, ale tak spravila som čo som vedela Ďakujem, Martina
Chobot
13.03.18,21:15
Nechcem vám brať ilúzie, ale podľa dostupných informácií asi veritelia nedostanú nič. Majetok, ktorý má poisťovňa je zanedbateľný a keď sa z neho najprv uspokoja prioritné pohľadávky voči štátu, a štátnym inštitúciam, tak na poistencov nezostane nič.

Dopadne to podobne, ako v prípade BMG, Drukos, AVG a pod.

Ale chápem, že treba to aspoň skúsiť.
vicktor
14.03.18,07:50
VeronikaVero
19.03.18,14:45
Veľká vďaka za rady! Ja som platenie poistného riadne ukončila pred štyrmi rokmi, ale peniaze mi mali byť vyplatené až budúci rok (= koniec poistenia). Nemôžem prosím v konkurze žiadať o sumu, ktorú som poisťovni zaplatila, prípadne s úrokmi z omeškania ku dňu pred vyhlásením konkurzu, alebo o odkupnú hodnotu poistnej zmluvy k tomu termínu? Prípadne - v zákone o konkurze sa je uvedené, že prihlásiť sa môžu aj budúce pohľadávky (podmienené). Neplatilo by to aj pre tento prípad? Ešte raz ďakujem, Veronika
jurmiro
19.03.18,18:45
Myslím, že v danom prípade nejde podmienenú (budúcu) pohľdávku, pretože ZKR výslovne ustanovuje, že vyhlásením konkurzu poistné zmluvy zanikajú (§ 195 ods. 5 ZKR) a po zániku poistenia žiadna pohľadávka na poistné vzniknúť nemôže. Ale v každom prípade by som skúsil prihlásiť zaplatené poistné, maximálne vám správca pohadávku poprie.
VeronikaVero
22.03.18,15:33
Ďakujem, tak skúsim. Všetko dobré vám, Veronika