emje
09.03.18,20:51
Od 01.04 2016 mam pozastavenu zivnost, Bol som platca dph, kedze som mal v plane sa k podnikaniu vratit ponechal som si icdp karticku a podaval som cely cas nulovu dph.
Pocas podnikania som si v 02/2015 kupil auto na ico a uplatnil dph.
Dnes uz sa neplanujem vratit k zivnosti a chcel by som pozastavenu zivnost ukoncit a zaroven prepisat auto z ica (pzp a havarajinu ktoru platim mam stale na ico )na rodne cislo a nasledne predat z dovodu kupi noveho uz ako fyzicka osoba.
Aký postup je spravny, pripadne financne pre mna najvyhodejsi (ponechat si auto nadalej na ico do 4 roku?)
jakubzemko
09.03.18,20:46
Daň z pridanej hodnoty - V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou
Daň z príjmov
Obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu. Podľa môjho názoru auto nemohlo byť počas pozastavenia živnosti obchodným majetkom pretože nesplnilo túto definíciu - malo by byť preradené do osobného uživania a DPH sa mala odviesť zo zostatkovej ceny.
Ak auto nebolo preradené, DPH sa odvedie z tej istej zostatkovej ceny, nakoľko odpisy sa počas pozastavenia živnosti neuplatnili.
veronikasad
09.03.18,21:35
Aby z neplatil daň z príjmu pri predaji, auto môžeš predať až po 5 rokoch po ukončení podnikania. Okrem dane z príjmu zaplatíš aj 14 % zdravotné poistenie...
emje
10.03.18,05:37
voci zdravotnej poistovni mam vsetko vysporiadane, momentalne som uz cez dva roky zamestnanec. Ako mi vypocitaju zostatkovu dph?
veronikasad
10.03.18,05:40
Písala som o zdravotnom poistení z príjmu z predaja auta do 5 rokov od skončenia podnikania
emje
10.03.18,05:48
To je vtip? Ak ho predam skor tak zaplatim alikvotnu dph, ale co stym ma zdravotne poistenie?
veronikasad
10.03.18,06:36
To nie je vtip, je to príjem z par.8, z ktorého sa platí zdravotne poistenie