maca88
07.08.06,13:19
Dobrý deň všetkým,
našej zamestnankyni končí 9.8 materská dovolenka a od 10.8.2006 nastupuje na rodičovskú dovolenku.
Chcem sa opýtat na SP. Do zdravotnej poistovne sme zaniesli oznamenie a vsetko bolo v poriadku. Do soc.poistovne sme zaniesli 2 reg.listy -ukončenie zmeny (MD) a začiatok prerušenia z dovodu RD, ale pani zo soc.poist. nam registračné listy vratila s tým že nam treba 3 registračné listy, a z toho som trosku mimo, nevie mi niekto poradit čo presne v nich mám uviesť, čo uvediem do jednotl.hlavičiek a čo do časti 10? Do akej doby nám treba oznamiť zmenu MD na RD, nakoľko sme už mali od šéfstva listy podpísané, šéfstvo je však do 14.-teho na dovolenke? Platí že to treba oznámiť do 8 dní?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
Tweety
07.08.06,11:27
Dobrý deň všetkým,
našej zamestnankyni končí 9.8 materská dovolenka a od 10.8.2006 nastupuje na rodičovskú dovolenku.
Chcem sa opýtat na SP. Do zdravotnej poistovne sme zaniesli oznamenie a vsetko bolo v poriadku. Do soc.poistovne sme zaniesli 2 reg.listy -ukončenie zmeny (MD) a začiatok prerušenia z dovodu RD, ale pani zo soc.poist. nam registračné listy vratila s tým že nam treba 3 registračné listy, a z toho som trosku mimo, nevie mi niekto poradit čo presne v nich mám uviesť, čo uvediem do jednotl.hlavičiek a čo do časti 10? Do akej doby nám treba oznamiť zmenu MD na RD, nakoľko sme už mali od šéfstva listy podpísané, šéfstvo je však do 14.-teho na dovolenke? Platí že to treba oznámiť do 8 dní?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc
A ten tretí RL je na čo? Ja dávam iba ukončenie zmeny-MD, a druhý začiatok prerušenia RD. Tých 8 dní platí.
maca88
07.08.06,11:45
Ja neviem, nebola som pri tom, ale z pracovnicky SP vyšlo niečo take že na jednom datum ukončenie zmeny (MD), na ďalšom datum vzniku prerušenia+datum začiatku RD, a na tretom datum vzniku prerušenia-dovod prerušenia 6. pride mi to nejaké divné-aj nam to tam ceruzkou pooznačovala. Ak plati tych 8 dni asi dám popodpisovať šefovi prazdne Reg.listy a vyplním ich priamo namieste s pracovníčkou soc.poistovne.

Vždy ma niečím na sociálke prekvapia, škoda že nie milo :)
Difi
15.08.06,08:27
Ahojte! Ja som mala ten istý problém a v SP poisťovni mi asi šiesta pani poradila, že v tomto prípade sa vyplňuje 1x RLFO na ktorom sa nahlási zmena - ukončenie MD a na 2x RLFO na ktorom sa nahlasuje prerušenie FO za kt. platí štát, v oddieli 10. dátum vzniku prerušenia a kód 6.
maca88
15.08.06,09:03
Dnes som to zaniesla na SP, a je to tak ako tvrdi Difi. Akurat že ja som tam v hlavičke zaskrtla zamestnanec-pracovný pomer. mam zaniest opäť nové tlačivá? Zamestnankyna SP si to nevsimla.
Difi
16.08.06,10:09
Dnes som to zaniesla na SP, a je to tak ako tvrdi Difi. Akurat že ja som tam v hlavičke zaskrtla zamestnanec-pracovný pomer. mam zaniest opäť nové tlačivá? Zamestnankyna SP si to nevsimla.

Ja by som zaniesla nové tlačivo, nakoľko keď si to všimnú v SP buď to tlačivo vyradia alebo Ti zavolajú a vyžiadajú si aj tak nové.
maca88
16.08.06,11:04
Ja som tam dnes volala a nakoniec som to vyplnila spravne, lebo je nasou zamestnankynou (aj ked je na MD, RD).
IVEB
04.09.08,06:46
Zamestnankyňa čerpala RD do 01.09.2008. Od 2.9.2008 do 9.10.2008 bude čerpať riadnu dovolenku , a od 10.10.2008 bude pokračovať v rodičovskej dovolenke. Mňa len zaujíma z pohľadu zamestnankyne , či týmto úkonom nestratí nárok na rodičovský príspevok za uvedené obdobie? Viete mi v tom poradiť , ako to je ?
brčko
04.09.08,07:01
Zamestnankyňa čerpala RD do 01.09.2008. Od 2.9.2008 do 9.10.2008 bude čerpať riadnu dovolenku , a od 10.10.2008 bude pokračovať v rodičovskej dovolenke. Mňa len zaujíma z pohľadu zamestnankyne , či týmto úkonom nestratí nárok na rodičovský príspevok za uvedené obdobie? Viete mi v tom poradiť , ako to je ?

nárok na rodič.príspevok podla teraz platného zákona nie je závislý na tom, či pracuje, ale či dá v tom prípade dieťa do "štátom dotovanej" škôlky.
Ak čerpe dovolenku, tak sa predpokladám stará o dieťa sama.

Mala by však predpokladám, na UPSVaR nahlásiť zamestnanie a v nom čerpanie dovolenky, lebo ide o zárobkovú činnosť. Podpíše tam prehlásenie, kto sa bude počas tejto doby o dieťa starať a rodič.príspevok bude poberať bez problémov už za mesiac september 2008.
Marykayka
30.09.08,09:25
Aj ja by som chcela poprosiť o radu. Ešte nikdy som nerobila MD a RD, resp. máme prvú zamestnankyňu, ktorá je na MD a už by jej mala končiť. Ako to presne rátate kedy je koniec? Či ona má poslať nejaký papier, či ako to je? Či ja to oznámim dobrovoľne na sociálku? Nemala by ona požiadať písomne o čerpanie RD? Každá rada drahá a za každú budem vďačná a vopred moc ďakujem.
jankasm
30.09.08,09:35
Aj ja by som chcela poprosiť o radu. Ešte nikdy som nerobila MD a RD, resp. máme prvú zamestnankyňu, ktorá je na MD a už by jej mala končiť. Ako to presne rátate kedy je koniec? Či ona má poslať nejaký papier, či ako to je? Či ja to oznámim dobrovoľne na sociálku? Nemala by ona požiadať písomne o čerpanie RD? Každá rada drahá a za každú budem vďačná a vopred moc ďakujem.

Čo sa týka SP, tak tam ty oznámiš koniec MD no a zároveň začiatok RD aj začiatok prerušenia /pretože počas RD má zamestnankyňa na SP prerušené poistenie/. Ty oznamuješ len začiatok, nepíšeš tam dokedy bude RD trvať, proste keď RD skončí a zamestnankyňa nastúpi do práce, tak oznámiš znovu na SP ukončenie RD. Rovnako treba túto zmenu nahlásiť aj na ZP.
Čo sa týka dátumu ukončenia RD, tak RD končí dovŕšením 3 rokov dieťaťa. Sú potom možnosti jej predĺženia, napr. v prípade zlého zdravotného stavu dieťaťa. No a o RD by mala zamestnankyňa požiadať písomne, od kedy aj do kedy ju žiada. Samozrejme, že dátum ukončenia, čo tam uvedie, sa nemusí zhodovať s dňom nástupu späť do zamestnania. To už je potom na dohode medzi ňou a zamestnávateľom. :cool:

Ešte doplním, ty si asi myslela ako sa počíta koniec MD. No MD trvá bežné 28 týždňov, v prípade dvoch a viac detí, alebo ak sa jedná o osamelú matku tak 37 týždňov. Takže toto si môžeš vypočítať podľa dátumu začiatku MD. No a vlastne by Ti to mala oznámiť aj zamestnankyňa, tým, že si odo dňa skončenia MD požiada o RD. Ale ak mám pravdu povedať, toto asi veľa zamestnávateľov tak prísne nedodržiava, každý automaticky akosi ráta s tým, že žena po MD ide na RD, aj bez požiadania.