Bunny
07.08.06,13:48
Dorbý deň,
chcela by som sa opýtať, či nemá niekto skúsenosť s odstupným. Dve firmy uzatvoria zmluvu, pričom si v zmluve dohodnú možnosť odstúpenia od zmluvy. A teda firma odstúpi od zmluvy, pričom si druhá fakturuje podľa zmluvy odstupné. Je podla vás k takému odstupnému uplatniť DPH?
Tweety
07.08.06,11:55
Dorbý deň,
chcela by som sa opýtať, či nemá niekto skúsenosť s odstupným. Dve firmy uzatvoria zmluvu, pričom si v zmluve dohodnú možnosť odstúpenia od zmluvy. A teda firma odstúpi od zmluvy, pričom si druhá fakturuje podľa zmluvy odstupné. Je podla vás k takému odstupnému uplatniť DPH? §2
Predmet dane

(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
spoločenstiev.

Podľa tohoto paragrafu to nie je predmetom dane.:cool:
Bunny
07.08.06,12:00
no, ja by som tiež tvrdila, že to nie je predmetom dane, nakoľko, ten čo fakturuje odstupné nedodal službu. Len ten čo odstúpil od zmluvy využil svoje právo a zaviazal sa za to zaplatiť. Asi by som na účely DPH hladala analogiu so sankciou.

Ale volala som na daňák, a tam mi povedali, že to treba dať s daňou.
Bunny
07.08.06,12:00
tak neviem... ja by som s tým isla aj na ESD že to má byť bez dane..
Čo ty na to?
ALBO
08.08.06,05:21
Dorbý deň,
chcela by som sa opýtať, či nemá niekto skúsenosť s odstupným. Dve firmy uzatvoria zmluvu, pričom si v zmluve dohodnú možnosť odstúpenia od zmluvy. A teda firma odstúpi od zmluvy, pričom si druhá fakturuje podľa zmluvy odstupné. Je podla vás k takému odstupnému uplatniť DPH?

Podľa § 3 ekonomickou činnosťou je každá činnosť, z ktorej sa dosahujú zisky § 3/2. Len upozorním, na § 9/1/c, čo je služba. Aby to nechceli daniari označiť ako zdaržanie sa konania.