mackoivan
11.03.18,13:35
Komunikácia predsedu SVB so stavebným úradom...... a čo ďalej?

Odpoveď stavebného úradu:


"Statický posudok môže vypracovať len statik.
SU v prípade, že sa preukáže jeho potreba nariadi jeho obstaranie vlastníkovi.
Na základe podnetu SU zvolá štátny stavebný dohľad a stanoví ďalší postup."




Oznámenie predsedu SVB na Stavebný úrad:


" Zhromaždenie vlastníkov bytov .................................ma
Uznesením zo dňa 15.6.2017, poverilo aj prostredníctvom príslušného
stavebného úradu, posúdiť hrubé zásahy do nosných stien v panelovom dome
.................................( aj telefonne číslo majiteľa bytu)
Bol som to tam pozrieť- predchádzajúci majiteľ bytu vybúral veľký otvor
cca 2 krát 2 metre v jedinom súvislom priečnom nosnom páse stien, ako aj
v priľahlej nosnej stene v ktorej neprimerane rozšíril dverný otvor. Zdá
sa mi, že na tom nosnom páse sú uložené stropné panely ktoré nesú váhu
betónových priečok v kuchyni kúpeľni a WC.
Žiadam preto v zmysle zákona o SVB statický posúdiť tieto zásahy do
spoločných nosných stien panelového domu."
misoft
11.03.18,18:37
Čo ďalej? SVB na tomto základe MUSÍ dať vypracovať statický posudok, preplatiť náklady za neho tomu, kto spôsobil škodu, nariadiť (ak posudok nebude priaznivý) "stavebník", aby uviedol do pôvodného stavu, alebo vykonal opatrenia na zabezpečenie statiky. Ak by "stavebník" (ktorý to asi vykonal bez ohlásenia, povolenia) nekonal - SVB by na neho malo podať tr. oznámenie pre poškodzovanie cudzej veci (pretože svojim činom a porušením statiky poškodil majetok iných) a tr.čin všeobecného ohrozenia.
mackoivan
13.03.18,11:59
a čo keď vlastník nebude súhlasiť so vstupom do bytu. Nesedí mi vyjadrenie SU vraj "ak sa preukáže jeho potreba" Ja si myslím, že kompetentný je SÚ a nie SVB
misoft
13.03.18,12:52
Na zásahy do nosných konštrukcií POTREBUJE vyjadrenie statika a stavebné povolenie. Ak ho nemá a SVB to zistí, môže podať podnet na tr. stíhanie dotyčného pre všeobecné ohrozenie a zásah do vlastníckych práv ostatných.
sito
14.03.18,10:51
Ivan, tak už si aj statik? Skôr by ma zaujímalo ako sa tá vec dostala na stavebný úrad. Odpoveď je správna "Statický posudok môže vypracovať len statik." Z vlastnej skúsenosti, dva krát som potreboval vyjadrenie statika. Raz mi ho podpísal na chodníku. Druhý krát, tiež som chcel otvor v stene, síce nie 2 x 2 m, ale 2 x, 08 m. To už došiel na miesto činu. Dal súhlas. Správca sa vyjadril, že nedoporučuje, alibista, rozumnejší, znalejší. SÚ dal podmienku, súhlas nadpolovičnej väčšiny spoluvlastníkov steny v ktorej som chcel vyrezať otvor. Počas dovoleniek som zozbieral asi 80 %, potom dal súhlas. V paneláku sú všetky obvodové steny miestnosti nosné. V chodbe vedia byť nenosné priečky a v kuchyniach obvodová stena vie byť z dreva, vraj kvôli plynu, výbuch ju skôr vyrazí.

Iné, Zasa si nejaké hovado myslí, že keď si previedol byt do osobného vlastníctva, prípadne si ho kúpil od osoby, ktorá bola už jeho vlastníctvom. Môže byť v dome nebytový priestor, byt je jedným slovom nazvaný priestor na bývanie v bytovom dome. Teda steny bytu nie sú byt, tiež podlahy a stropy.

Zistil si, podáš správu SÚ. Vlastník si nesplnil svoju povinnosť.

"(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté.13"

Ak úrad nič nespraví v tej veci, potom ako píše Dušan, alebo dúfať, že sa zásah do nosných stien nepodpíše na stave domu. A nie je to byt toho špekulanta s tými vodomermi?
mackoivan
14.03.18,17:47
Sito nie som statik..preto aj SVB žiada SU o statické posúdenie . Azda len oni majú pod palcom aj statikov
sito
14.03.18,18:34
Netvrdím, že si, len som sa opýtal, keď si sa obrátil na úrad a on ti to vrátil. Ak by si vlastník splnil svoju povinnosť, tak bez statika by to nešlo, neprešlo by to cez úrad, ak by bolo vyjadrenie statika zamietavé. Ak by bolo súhlasné, zo zákona by úrad požadoval tú nadpolovičnú väčšinu o súhlas. Vždy sa v dome nájde čierna ovca, či biela vrana, čo si myslí, že on môže vo svojom byte robiť čo chce. Nemôže, že?
mackoivan
15.03.18,07:59
Nie tomu JUDr ovi som dal prečítať list, ktorý som hodlal zverejniť .. okamžite predal byť a máme pohodu. Majiteľ na prízemí, v ktorom sú tie vybúrané steny je v tom nevinne kúpil ten byt v takom stave. Nebolo to schválené ani SVB ani SÚ
sito
15.03.18,10:55
:D Vidíš, čo všeličo vyjde na povrch keď sa ťahá repa.