Ingrid Withalmová
12.03.18,18:33
Pri likvidácii firmy som dostal odstupné vo výške 2 649€ čo je maximum čo môžem dostať vyplatené prostredníctvom sociálnej poisťovne z garančného fondu, ale v podkladoch od firmy som mal dostať 3833€ a táto čiastka mala byť zdanená vo výške 676€. Mám nárok žiadať si preplatok na dani, ktorý mi vznikol z vyššej sumy aj keď som v skutočnosti dostal nižšiu sumu?
veronikasad
12.03.18,17:36
V potvrdení o zdanitelných príjmoch máš uvedenú akú sumu ?
Anik
12.03.18,19:52
ak myslíš to odstupné - že je vyplatené z garančného fondu tak
Príjem z garančného fondu (ako dávka sociálneho poistenia) je od dane oslobodený v súlade s § 9 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov. - teda predpokladám, že z toho príjmu daň zrazená nebola a teda Ti z toho ani nič nevrátia
Ingrid Withalmová
12.03.18,20:23
to potvrdenie musím vyrobiť na základe Potvrdenia zamestnávateľa na účely nároku na dávku garančného poistenia, ekonómka už vo firme nie je a musíme si to urobiť sami a dať podpísať likvidátorovi. Tak práve preto neviem akú sumu mám uviesť. Či daň zo sumy ktorú som prijal, alebo zo sumy ktorá mi bola priznaná, ale nie celá vyplatená.
Ingrid Withalmová
12.03.18,20:24
No jedná sa o dvoch kolegov a ten druhý mal menšie odstupné a riadne mu to zdanili a strhli aj odvody.
veronikasad
12.03.18,20:25
Náhradu z garančného fondu si mal vyplatenú v roku 2017?
Janiela
12.03.18,20:28
áno, je to zverejnené aj na finančnej správe.

https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/nezamestnani

viď. nezdaňované príjmy
brčko
12.03.18,21:00
Súhlasím s Anik. Riešila som to tiež, síce to bolo v roku 2009 ale nezmenilo sa to. Vyplatená dávka nie je zdanitelným príjmom. Vyplatil ju nie zamestnávateľ ale soc.poisťovňa tento príjem je od dane oslobodený. Pri výpočte dávky z garančného fondu sa síce rátala suma uplatňovaná z GF z hrubej mzdy mínus odvody a preddavok dane, ale tieto sa v skutočnosti nezrazili. Je to len spôsob výpočtu dávky z GF.
Riešila som vtedy, či si môže normálne kolegyňa uplatniť plnú odpočítateľnú položku za daný rok v ročnom zúčtovaní, ak bude mať ďalší príjem, aj keď sa jej to v dávke už odrátalo (sa mi zdalo, že si ju akoby uplatní dvakrát) a mohla si ju uplatniť celú.
Ingrid Withalmová
13.03.18,07:47
áno v roku 2017