Nandrolon
13.03.18,08:43
Zdravím.
Ako v súčasnosti zaradiť plechový montovaný sklad v sume nad 1700,- eur?
Môžem to dať ako hnuteľnú vec /nie je pevne spojený so zemou+dá sa preniesť+nevyžaduje stavebné povolenie/, alebo ako "drobnú stavbu"?
ZDP pojem stavba nedefinuje, ale odvoláva sa na stavebný zákon č.50/1976 Zb.z. a Opatrenie ŠÚ SR č.323/2010 Z.z., ktorým sa vyhlasuje Klasifikácia stavieb.
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných materiálov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pri rozhodovaní, či vykonávané stavebné práce majú charakter stavby je potrebné vždy vychádzať zo stavebného zákona a ten v par. 43a člení stavby na:
a/ pozemné stavby - priestorovo sústredené a zastrešené budovy /vrátane podzemných priestorov/, ktorých stavebno-technické vyhotovenie je určené na ochranu ľudí, zvierat a vecí, nemusia mať steny, ale musia mať strechu;
b/
.
.
.
.
.
Z hľadiska použiteľnosti v súlade s vyššie uvedeným by som to zaradil do "drobné stavby".

Osobne váham, či by to nemala byť predsa len hnuteľná vec, keďže tak som ich aj v minulosti účtoval a pravidelne sa presúvajú po dokončení stavieb.

PS: takže nebolo treba ani ohlásenie, ani povolenie, ani úpravu podkladu a je to iba položené na zemi. Z toho vyplýva hnuteľný majetok, kód klasifikácie 25.29.11, OS 4.
jakubzemko
13.03.18,08:07
Podla mňa ide o to, či je pevne spojená so zemou. Pevným spojením so zemou sa rozumie

a) spojenie pevným základom,

b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,

c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,

d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,

e) umiestnenie pod zemou.

Ak je pevne spojená so zemou, ide o stavbu. Ak nie je pevne spojená so zemou, treba ďalej skúmať, či si jej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Dal by som dôraz na slovo vyžaduje, to, že sa úprava podkladu vykoná, neznamená ešte, že sa aj vyžaduje, čiže je potrebná.
Nandrolon
13.03.18,08:20
Prv to bolo jednoduhšie, lebo sa prihliadalo na to pevné spojenie so zemou, teda prizváranie, pribetónovanie. Teraz už asi 2-3 roky je tam to, čo som vyznačil modrým.
Pevne spojené so zemou to nie je, zem podtým je zrejme /ešte som nehovoril s technikom/ iba vysypaná kamením. Ešte zisťujem, či bolo ohlásenie, ak nebolo, nemôžem účtovať o žiadnej stavbe, ak bolo, údajne úrady už musia reagovať /prv iba reagovali mlčaním/, teraz musí byť písomný súhlas na čo nás upozorňovali tento rok, ale údajne úrady pri ohlásení ho naďalej nevydávajú, tak neviem...
jakubzemko
13.03.18,08:46
No, lenže paragraf 43a člení stavby - nie hnuteľné veci. Teda platí, že Pozemné stavby sú priestorovo sústredené zastrešené budovy vrátane podzemných priestorov, ktoré sú stavebnotechnicky vhodné a určené na ochranu ľudí, zvierat alebo vecí; nemusia mať steny, ale musia mať strechu. Podľa účelu sa členia na bytové budovy a nebytové budovy. Nato, aby sme však mohli hovoriť o stavbe musíme splniť všeobecnú definíciu stavby. Ak nesplníme všeobecnú definíciu stavby (pevné pojenie so zemou + vyžadovanie úpravy podkladu), tak nemôžeme hovoriť o pozemnej STAVBE, ale o pozemnej HNUTEĽNEJ VECI, mobilnom dome... Aspoň ja to vidím takto. Nemôžeme niečo nazývať pozemnou stavbou ak nejde o stavbu ako takú.
Nandrolon
13.03.18,08:50
Presne. Veď preto píšem, že najradšej by som účtoval o hnuteľnej veci a nie stavbe.
Lenže čisto hypoteticky, ak prebehlo ohlásenie a súhlas, už o hnuteľnej veci NEMôžEM účtovať. Na druhej strane ak neprebehlo ohlásenie a súhlas, nemôžem účtovať o nehnuteľnosti /drobnej stavbe/.
jakubzemko
13.03.18,09:14
No, ak to ohlásili, tak hádam lepšie vedia, či išlo o stavbu :) V konečnom dôsledku, už len vyhodnotiť, či si niečo vyžaduje úpravu podkladu môže byť veľmi subjektívnou záležitosťou. Od toho sa už potom môže odvíjať rôzny postup toho, čo to stavia.
Nandrolon
14.03.18,12:14
Upravil som zadanie, kde som doplnil svoj výsledok, díky za spoluprácu.