lenka 1
07.08.06,17:39
Manžel je zamestnancom a zároveň SZČO. Z každého príjmu platí odvody. Založil sro, ktorej je spoločníkom - konateľom. Poradí mi niekto ako je to najvýhodnejšie? Ako sa dá mesačne vyplácať odmena v sro? Ako zamestnanec? Na dohodu? Alebo ako odmena spoločníka? Aké odvody sa ako platia? Už platí odvody ako živnostník aj ako zamestnanec a nechce až toľko podporovať štát. Existuje nejaká finta?
Zoltán Kovács
07.08.06,15:59
Manžel je zamestnancom a zároveň SZČO. Z každého príjmu platí odvody. Založil sro, ktorej je spoločníkom - konateľom. Poradí mi niekto ako je to najvýhodnejšie? Ako sa dá mesačne vyplácať odmena v sro? Ako zamestnanec? Na dohodu? Alebo ako odmena spoločníka? Aké odvody sa ako platia? Už platí odvody ako živnostník aj ako zamestnanec a nechce až toľko podporovať štát. Existuje nejaká finta?
Z sro peniaze vytiahnúť a obísť platenie odvodov - podľa mojích znalostí - je jedine tak, keď spoločník si dá vyplatiť podiel na zisku.
lenka 1
07.08.06,16:11
Ja nechcem obísť odvody. Ale ako by to bolo najvýhodnejšie. Uvažuje totiž že to čo robí na živnosť bude robiť na sro a živnosť si pozastaví. Ale ako to má porom vybrať. Či na zmluvu alebo na dohodu, či ako? Ja sa v tom teraz moc neorientujem. Tak potrebujem pomoc. Ako by to bolo najvýhodnejšie a čo bude platiť. A tak
Zoltán Kovács
07.08.06,16:45
Ja nechcem obísť odvody. Ale ako by to bolo najvýhodnejšie. Uvažuje totiž že to čo robí na živnosť bude robiť na sro a živnosť si pozastaví. Ale ako to má porom vybrať. Či na zmluvu alebo na dohodu, či ako? Ja sa v tom teraz moc neorientujem. Tak potrebujem pomoc. Ako by to bolo najvýhodnejšie a čo bude platiť. A tak

Keď bude pracovať na dohodu o vykonaní práce, z toho nie sú odvody. Platí len firma ÚP a GP do SP. Ale potom v roku v rámci RZ ZP bude mať nedoplatky.

Čo tak skúsiť zatiaľ mandátnu zmuvu, kým má aj živnosť. Z toho sa neplatia odvody.
lenka 1
07.08.06,17:27
a tá mandátna zmluva to ako funguje?
mysimis
14.08.06,07:50
Môže konateľ mať mandátnu zmluvu na konateľstvo?
blcha
14.08.06,08:14
Keď chce pozastaviť živnosť a nebráni sa plateniu odvodov, tak nech sa v s.r.o. zamestná na minimálnu mzdu. Tak bude platiť minimálne odvody. Ak chce platiť ešte menej, tak sa zamestná na skrátený pracovný úväzok, vtedy sa ho netýkajú minimá a platí iba z vyplatenej mzdy. Podľa toho, ako dopadne daňové priznanie spoločnosti si buď vyplatí odmenu ako zamestnanec (a zaplatí fondy) alebo ako spoločník si berie podiel na zisku (bez fondov). Mzda má tú výhodu, že si ju môže vyplácať aj ak je spoločnosť v strate.
Jozef Mihál
14.08.06,08:45
1. Zamestná sa na skrátený úväzok, odvody platí z mzdy, ktorú dostane, zodpovedajúcej výške úväzku (pozri výšku minimálnej hodinovej mzdy)
2. Odvody sa neplatia napr. z náhrady za prac.pohotovosť, z odmeny pri životnom a pracovnom výročí - treba to využiť.
3. Pozor, spoločník platí zdravotné poistenie z odmeny na dohodu, viď § 11 ods.3 písm.i) zákona 580/2004.
4. Celková odmena (mzda + bod 2.) ročne by mala byť vo výške daňového nezdaň.minima, aby ho využil, plus bol nárok na bonus na deti
5. Zostatok vyplatiť cez podiely na zisku
mysimis
14.08.06,10:45
Ďakujem p. Mihál za radu. Ja to mám však trošku zložitejšie: stala som sa konateľkou vo firme, kde spoločníci sú cudzinci, popri tom mám ešte ŽL a podnikám. Keď spíšeme zmluvu o konateľstve na sumu ktorú mi budú vyplácať tak štátu z toho zaplatím 1/4. Práve tomu by som chcela predísť.
Antonia1
15.08.06,11:10
Dobrý deň.
SZČO do 30.6.2006 dobrovoľne nemocenský poistená od 1.7.2006 povinne
poistená na základe DP za rok 2005.Môže byť aj naďalej dobrovoľne nemocenský poistená ? Ako to bude s poberaním nemocenských dávok v prípade PN? Bude mať nárok z obidvoch poistení?
Jozef Mihál
15.08.06,11:15
Môže byť aj dobrovoľne nemocensky poistená. Pri PN sa jej bude posudzovať nárok na nemocenské z každého poistenia osobitne.
Antonia1
15.08.06,11:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď pán Mihál. Potom si musí dať ale vypísať dve PN.
Danila
15.08.06,11:27
Musí si dať vypísať dve PN a pri dobrovoľnom poistení najskor splniť zákonné
podmienky.
Antonia1
15.08.06,11:37
Potom tie zák.podmienky sú že musí byť 270 dní dobr. nem. poistená a musí mať zaplatené odvody?
dogicka
15.08.06,12:09
Keď bude pracovať na dohodu o vykonaní práce, z toho nie sú odvody. Platí len firma ÚP a GP do SP. Ale potom v roku v rámci RZ ZP bude mať nedoplatky.

Čo tak skúsiť zatiaľ mandátnu zmuvu, kým má aj živnosť. Z toho sa neplatia odvody.

Neplatí už, že keď je aj zamestnancom, neplatí z príjmov na dohodu ZP?
zuzu247
23.08.06,05:57
Ak som zamestnancom a popri tom sa stanem SZČO, musím platiť odvody z oboch? Ďakujem, pekný dníček.
jankasm
23.08.06,06:01
Ak som zamestnancom a popri tom sa stanem SZČO, musím platiť odvody z oboch? Ďakujem, pekný dníček.

Prvý rok ako SZČO neplatíš žiadne odvody. Ďalší rok sa uvidí podľa toho, ako sa ti bude dariť :p, teda aké budeš mať z podnikania príjmy.
Maxinka
04.09.06,10:37
Ahojte, ja som aj zamestnaná ale zároveň som založila aj s.r.o.,kde som konateľkou a môj spoločník je SZČO. Ako budú fungovať teraz moje a spoločníkove odvody?
Ďakujem
zuziku
04.09.06,11:33
toto nejako súvisí, založ novú tému
danastefan
13.09.06,07:37
Chcem sa pripojiť,manžel živnostník založil s.r.o.Momentálne má ešte živnosť .z ktorej platí odvody do SP a ZP,je povinný platiť aj odvody ako konateľ a mjiteľ s.r.o. ak tam nie je zamestnaný a ak nemá žiaden príjem? Alebo to bude stačiť až potom,ked pozastaví živnosť a bude mať PZ s s.r.o. ako zamestnanec.Na SP mi povedali ,že až potom a na ZP ,že už teraz čiže dvojmo.Dík za rady.Pekný deň
Jana Motyčková
13.09.06,14:59
Chcem sa pripojiť,manžel živnostník založil s.r.o.Momentálne má ešte živnosť .z ktorej platí odvody do SP a ZP,je povinný platiť aj odvody ako konateľ a mjiteľ s.r.o. ak tam nie je zamestnaný a ak nemá žiaden príjem? Alebo to bude stačiť až potom,ked pozastaví živnosť a bude mať PZ s s.r.o. ako zamestnanec.Na SP mi povedali ,že až potom a na ZP ,že už teraz čiže dvojmo.Dík za rady.Pekný deň
Ak nemá ako konateľ alebo ako spoločník zo s.r.o. príjem zo závislej činnosti, na SP a ZP sa neprihlasuje a poistné neplatí. Na SP sa prihlási (s.r.o. ho prihlási) ak bude mať pracovnú zmluvu (príp. DoVP), na ZP sa prihlási (s.r.o) ak bude mať pracovnú zmluvu alebo odmenu konateľa alebo príjem za vykonanú prácu (zdaňovanú podľa §5).
petra_m
13.10.06,08:18
Mam otazocku - cudzinec (Korea) pracujuci a vyplacany v Madarsku bol stanoveny za konatela slovenskej s.r.o.. Z titulu konatelstva nebude dostavat ziaden prijem. Rozumiem, ze pre ucely ZP je povazovany za zamestnanca, ktoreho min. zaklade v zmysle parag. 13 ods.15 nie je urceny. Rozumiem spravne, ze nemusi platit ziadne odvody v SR (a nepotrebuje E101, lebo nie je vyslany)? Dakujem!
Jozef Mihál
13.10.06,10:52
petra m - pre účely zákona o ZP nie je považovaný za zamestnanca, ak nebude dostávať ako konateľ žiaden príjem.
Marianna01
17.10.06,13:39
petra m - pre účely zákona o ZP nie je považovaný za zamestnanca, ak nebude dostávať ako konateľ žiaden príjem.

To znamená, že ak konateľ nebude mať vyplácanú odmenu, len prípadný podiel zo zisku, nemusí platiť žiadne odvody (nemá z čoho). V tomto prípade je treba podpísať konateľskú zmluvu?
Ďakujem
Jozef Mihál
18.10.06,06:11
Pôsobenie konateľa upravuje Obchodný zákonník. Nie je nevyhnutne potrebné uzatvoriť medzi s.r.o. a konateľom osobitnú zmluvu.