KatkaBS
07.08.06,19:13
Prosím o radu.
Máme zamestnanca,je zamestnaný na polovičný úväzok, minimálna mzda - 3 450 Sk, v júli sa mu narodilo dieťa, doniesol kópiu rodného listu. Má nárok na daňový bonus uz za júl? (myslím že áno - polovica min.mesačnej mzdy). Ale čo v prípade, že napríklad v auguste bude PN a teda jeho HM nedosiahne výšku polovice min.mzdy. Vtedy mu Daňový bonus nevyplatím? Nebude v tom chaos? Nie je teda v tomto prípade lepšie - ked jeho mzda je na hranici, vyplatiť mu bonus až budúci rok po ročnom zúčtovaní?
Ďakujem mockrát.
EkoMax
07.08.06,17:22
Pokiaľ v mesiaci nedosiahne polovicu minimálnej mzdy, nespĺňa zákonnú podmienku na vyplatenie daň. bonusu, preto by som mu ho nevyplatila. Uplatní si ho až v ročnom zúčtovaní.
Orsz
07.08.06,17:42
Presne tak EkoMax. Ale Katka používanie minimálnej mzdy sa mi zdá nevýhodné. Neviem akú prácu u Vás vykonáva, ale ak nastanú takéto udalosti, je lepšie mu dať aspoň 1,2 násobok minim.mzdy, v tvojom prípade 4140,- ( teda 1/2 1,2 násobku minim.mzdy). Pretože ak celý rok bude mať 3450, - a v niektorých mesiacoch PN, nevznikne u nárok na doplatok daň. bonusu ani za celý rok - pretože nebude dodržaný úhrn polovice minimálnych základov.
endrju
07.08.06,17:43
Prosím o radu.
Máme zamestnanca,je zamestnaný na polovičný úväzok, minimálna mzda - 3 450 Sk, v júli sa mu narodilo dieťa, doniesol kópiu rodného listu. Má nárok na daňový bonus uz za júl? (myslím že áno - polovica min.mesačnej mzdy). Ale čo v prípade, že napríklad v auguste bude PN a teda jeho HM nedosiahne výšku polovice min.mzdy. Vtedy mu Daňový bonus nevyplatím? Nebude v tom chaos? Nie je teda v tomto prípade lepšie - ked jeho mzda je na hranici, vyplatiť mu bonus až budúci rok po ročnom zúčtovaní?
Ďakujem mockrát. Ak to odložíš na ročné zúčtovanie, môže sa stať, že ho poškodíš. Nemusí mu vzniknúť nárok na ročnú sumu daňového bonusu aj keď v niektorých mesiacoch splní podmienku na priznanie jednej dvanástiny. Takže by som vyplatil (ak podpísal vyhlásenie) v každom mesiaci, v ktorom sú splnenené podmienky na priznanie daňového bonusu. Oprávnene priznané čiastkové sumy nie je možné pri ročnom zúčtovaní zobrať späť aj keď podmienka na priznanie celoročnej sumy nebude splnená.
Chaos by nemal vzniknúť ak na spracovanie miezd používaš niektorý zo "štandardných" mzdových programov, ktoré dokážu sledovať vyplatený daňový bonus po jednotlivých mesiacoch :D

P.S1. Daňový bonus sa môže uplatniť už za mesiac, ktorom sa dieťa narodilo. Musia byť, samozrejme, splnené aj všetky ďalšie podmienky. (§33 ods. 5 zákona o dani z príjmov)
P.S2. Zákon neumožňuje mzdárke odmietnuť priznanie daňového bonusu počas roka ak zamestnanec splnil všetky zákonom predpísané podmienky na jeho priznanie. ;)
KatkaBS
07.08.06,18:47
Ďakujem za odpovede. Takže urobím to takto: V mesiaci, v ktorom bude mať aspoň 3 450 Sk, tak mu vyplatím daňový bonus, keď nie, tak ho nedostane. A ak splní podmienky,čo treba pri ročnom zúčtovaní, tak sa mu to doplatí. A pokúsim sa navrhnúť zvýšiť mu mzdu o trošičku, aby ten nárok mal za každý mesiac. Takže ešte raz, ďakujem mockrát.

A ešte niečo. Stačí mi rodný list toho dieťaťa a podpísané vyhlásenie?(vo vyhlásení - čo kde konkrétne poznačím, napíšem? dakujem)
endrju
07.08.06,19:11
A ešte niečo. Stačí mi rodný list toho dieťaťa a podpísané vyhlásenie?(vo vyhlásení - čo kde konkrétne poznačím, napíšem? dakujem) http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html#37
Vyhlásenie by si mal kompletne vyplniť zamestnanec. Mzdárka iba podľa skutočností uvedených vo vyhlásení uskutočňuje výpočet dane.
EkoMax
08.08.06,03:18
Ja si zvyknem pre istotu od zamestnanca vyžiadať aj potvrdenie, že manžel, alebo manželka nepoberá u zamestnávateľa daň. bonus, prípadne, že je na materskej, alebo nezamestnaná. Zatiaľ mi ho bez problémov poskytli všetci zamestnanci.
Pepa
08.08.06,06:09
Ja si zvyknem pre istotu od zamestnanca vyžiadať aj potvrdenie, že manžel, alebo manželka nepoberá u zamestnávateľa daň. bonus, prípadne, že je na materskej, alebo nezamestnaná. Zatiaľ mi ho bez problémov poskytli všetci zamestnanci.
Takýto postup nie je ojedinelý - žiaľ.
Takéto potvrdenie musí niekto "vydať". Reagujem len preto, lebo ma ide rozhodiť, ak príde za mnou chudák zamestnanec pre nezmyselný papier, ktorý potrebuje zamestnávateľ jeho manželky .
Nie sú potrebné žiadne potvrdenia, čestné vyhlásenia ani nič. Stačí podpísať vyhlásenie a doložiť rodný list.:)
EkoMax
08.08.06,06:17
Takýto postup nie je ojedinelý - žiaľ.
Takéto potvrdenie musí niekto "vydať". Reagujem len preto, lebo ma ide rozhodiť, ak príde za mnou chudák zamestnanec pre nezmyselný papier, ktorý potrebuje zamestnávateľ jeho manželky .
Nie sú potrebné žiadne potvrdenia, čestné vyhlásenia ani nič. Stačí podpísať vyhlásenie a doložiť rodný list.:)

Súhlasím, že je to zbytočné papierovanie, ani ja to nerobím z pasie, ale stalo sa nám, že zamestnankyňa aj manžel poberali daň. bonus a nakoniec si to odskákala mzdárka, zamestnanc sa urobí hlúpy a nadriadenému nevysvetlíte, že neznalosť zákona neospravedlňuje, keď zamestnanec podpísal vyhlásenie.
Pepa
08.08.06,06:32
Viem, že postup ktorý uvádzaš sa praktizuje. Je to robota naviac a JA nebudem robiť robotu za DU. Je to vecou mzdárky - ale vyžadovanie takýchto potvrdení, vyhlásení a podobných "vecí" nemá oporu v zákone.
Zadávateľka otázky chcela vedieť, čo je potrebné pre uplatnenie DB - pre uplatnenie DB je potrebné podpísané vyhlásenie, rodný list a stanovený príjem. To je všetko.
KatkaBS
08.08.06,13:25
Prosím vás, vie mi teda niekto povedať, čo v tom vyhlásení má ten zamestnanec a kam napísať? Na začiatku roka podpísal, že sa nič nezmenilo a teraz v júli má zmenu - narodenie dieťaťa. Prosím ak mi to vie niekto polopate povedať, tak budem vďačná. Zamestnanec nema ani paru, ja napodobne. Dakujem.
katkaj
08.08.06,13:32
Prosím vás, vie mi teda niekto povedať, čo v tom vyhlásení má ten zamestnanec a kam napísať? Na začiatku roka podpísal, že sa nič nezmenilo a teraz v júli má zmenu - narodenie dieťaťa. Prosím ak mi to vie niekto polopate povedať, tak budem vďačná. Zamestnanec nema ani paru, ja napodobne. Dakujem.
V časti III máš tabuľku, kde zapíšeš druh zmeny čiže čo sa zmenilo( napr.uplatnuje si bonus), kedy zmena nastala a jeho podpis
KatkaBS
08.08.06,14:24
Ďakujem mockrát.
EFA
11.08.06,09:37
Žadosť na daňový úrad o preplatenie daňového bonusu posiela zamestnávateľ každý mesiac alebo štvrťročne spolu s prehľadom o preddavkoch?
Pepa
11.08.06,09:39
Žadosť na daňový úrad o preplatenie daňového bonusu posiela zamestnávateľ každý mesiac alebo štvrťročne spolu s prehľadom o preddavkoch?

Mesačne .

Z par. 35 ZoDP

7) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zodpovedá za vyplatenie daňového bonusu. Ak je suma preddavku na daň zamestnanca, ktorý poberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého podal vyhlásenie podľa § 36 ods. 6, nižšia ako suma daňového bonusu alebo ak zdaniteľná mzda tohto zamestnanca spočíva len v nepeňažnom plnení, alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku preddavku na daň vykonať, vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) tomuto zamestnancovi sumu daňového bonusu alebo jeho časť z úhrnnej sumy preddavkov na daň zrazenej všetkým zamestnancom. Ak je úhrnná suma preddavkov na daň zrazená všetkým zamestnancom nižšia ako úhrnná suma daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) pri výplate, pripísaní alebo poukázaní mzdy zamestnancovi k dobru vyplatí zamestnancovi daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom za príslušný kalendárny mesiac zo svojich prostriedkov. V tomto prípade zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) požiada miestne príslušného správcu dane o poukázanie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu pre oprávnených zamestnancov a úhrnnou sumou preddavkov na daň, ktoré zrazil všetkým zamestnancom. Správca dane je povinný sumu rozdielu uvedenú v žiadosti poukázať zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do ôsmich pracovných dní od doručenia žiadosti; na tieto účely správca dane nevydáva rozhodnutie podľa osobitného predpisu.128)
EFA
11.08.06,10:00
Pepa vďaka.
Zoltán Kovács
11.08.06,12:24
Ja žiadosti na refundáciu vyplateného DB posielam 1/4.ročne na základe dohody zamestnávateľom, nakoľko mesačne by to boli dosť nízke sumy a takto mám menej roboty. DÚ nemal žiadne námietky. Minulý rok som napríklad posielal za celý rok naraz a preplatili bez problémov.
Pepa
11.08.06,12:42
Aj tak sa dá, preto som v texte zdôraznila farebne - do ôsmich pracovných dní od doručenia žiadosti.