Slavena
07.08.06,18:31
Poraďte mi prosím niekto, mám nárok ako SZČO napr. na stravné, ak som v rámci podnikania musela uskutočniť služobnú cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín? Ak áno, aká je momentálne výška stravného ak cesta trvala od 5 do 12 hodín? Môžu chcieť pri kontrole takýchto ciest odo mňa daniari aj nejaké iné dôkazy, že som na tej služobnej ceste skutočne bola, ak mi chýba cest.lístok/pričom si v mojom prípade na cestovné ani nenárokujem/ alebo im musí stačiť vyplnená kolonka účel cesty?
:confused:
Zoltán Kovács
07.08.06,16:38
Poraďte mi prosím niekto, mám nárok ako SZČO napr. na stravné, ak som v rámci podnikania musela uskutočniť služobnú cestu, ktorá trvala viac ako 5 hodín? Ak áno, aká je momentálne výška stravného ak cesta trvala od 5 do 12 hodín? Môžu chcieť pri kontrole takýchto ciest odo mňa daniari aj nejaké iné dôkazy, že som na tej služobnej ceste skutočne bola, ak mi chýba cest.lístok/pričom si v mojom prípade na cestovné ani nenárokujem/ alebo im musí stačiť vyplnená kolonka účel cesty?
:confused:

ÁNo máš nárok na stravné. Výška stravného od 5 do 12 hod je 89 Sk, ak sa nemýlim. Jedine musíš vypísať cestovný príkaz. To na daňovú kontrolu bude musieť postačovať. Teraz som bol ja tiež v Bojniciach, akože na "služobke". Samozrejme sme boli na víkende. Ale blok z ubytovania mám na jednu osobu, a zhodou okolnosti bola tam aj moja nastávajúca švagrina, ktorá tiež je SZČO. Tak sme si navzájom vypopmohli s tým, že tam sme mali obchodné rokovanie.
Orsz
07.08.06,17:31
Kontrola by nemala takéto veci skúmať do podrobna, ale ...... nájdu sa aj takí. Ale nenechaj sa odradiť. A stravné, na to máš nárok každý pracovný deň v roku - nielen z dôvodu pracovnej cesty. Ale k tomu si musíš buď odkladať bločky z reštaurácií, alebo kúpiť hocijaké stravné lístky ( a za tie môžeš robiť nákupy v obchodoch - lebo ich použitie už nikoho nezaujíma ). Ak cena stravného je napr. 79,-Sk, môžeš si do nákladov uplatniť max. možnú čiastku, teda 55% z 89,-Sk ( to je 48,95 Sk). Bolo to aj v Poradcovi.