D betka
07.08.06,18:46
Prosím o radu dokedy treba odovzadať evid.list zamestnanca, to čo som našla, tam sa píše do troch dní ... Prac.pomer skončil 04.8.2006.
A ešte by som poprosila, mám zamestnankyňu /na plný prac.pomer/, ktorá je na materskej dovolenke a od septembra by mala vypomáhať 3 krát do týždňa cca 5-6 hod.denne. Neviem ako vyriešiť sociálnu poisťovňu a zdravotnú poisťovňu. Môžem s ňou uzatvoriť dohodu o vykonaní práce?
Ďakujem
EkoMax
07.08.06,16:52
Správne, evidenčný list treba podľa zákona odovzdar do 3 KALENDÁRNYCH DNÍ. /Čo je dosť šibeničné, ak deň ukončenia vychádza na piatok, ale zákon je zákon/.
Tú výpomoc by som neriešila dohodou o vykonaní práce, pokiaľ ide o opakovanú činnosť.
Orsz
07.08.06,16:52
Evidenčný list zamestnanca, ktorý ukončil PP odovzdávaš do termínu ako výkazy, teda až spracuješ výplaty. Ak ukončil PP 4.8.2006 tak až v septembri do dňa predloženia výkazov po spracovaní mzdy. Takto mi to povedali na SP, robím to tak, a nie je problém. A čo sa týka tej zamestnankyne - možno ju zamestnať na skrátený polovičný úväzok - stačí dodatok ku zmluve. Ale pozor neviem, či je to možne v čase poberania polročnej materskej-pretože to je ako nemocenská dávka, teda náhrada za príjem, skôr si myslím, že pri rodičovskom príspevku - to je niečo iné.
Orsz
07.08.06,17:03
Ešte dopĺňam z www.socpoist.sk:
c) Predkladanie evidenčných listov
Zamestnávateľ je povinný predložiť evidenčný list príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, v pôsobnosti ktorej sa nachádza útvar zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, do troch dní od uplatnenia nároku na dôchodkovú dávku (v tomto prípade sa nevyžaduje ukončenie pracovnoprávneho vzťahu) alebo od skončenia pracovnoprávneho vzťahu (to sa vyžaduje v prípade žiadosti o zvýšenie starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na starobný dôchodok, a to ak bol zamestnanec dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok priznaný podľa zákona č. 461/2003 Z. z. a poberal tento dôchodok alebo jeho časť, alebo bol dôchodkovo poistený bez poberania starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal starobný dôchodok alebo jeho časť). Rovnako sa ukončenie pracovnoprávneho vzťahu vyžaduje pri žiadosti o zvýšenie predčasného starobného dôchodku za obdobie dôchodkového poistenia počas poberania predčasného starobného dôchodku alebo ak bol zamestnanec dôchodkovo poistený bez poberania predčasného starobného dôchodku alebo jeho časti v období nasledujúcom po období, v ktorom poberal predčasný starobný dôchodok alebo jeho časť.
V praxi dochádza k situáciám, že nie je možné v stanovenej lehote predložiť evidenčný list, pretože zamestnávateľ ešte nemá k dispozícii potrebné údaje za posledný mesiac, nakoľko mzdové vyúčtovanie, v súlade s príslušným právnym predpisom, zamestnávateľ vykonáva v inej lehote, než do troch dní od uplatnenia nároku na dôchodkovú dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu.
Ak zamestnávateľ nemôže zapísať správne a úplné údaje vo vyššie uvedených prípadoch v lehote do troch dní, je možné evidenčný list predložiť, resp. odoslať príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne až po doplnení potrebných údajov, a to ihneď ako ich bude mať k dispozícii po mzdovom vyúčtovaní. Pokiaľ evidenčný list zamestnávateľ má predložiť z dôvodu, že zamestnanec si uplatnil nárok na dôchodkovú dávku, odporúčame, aby oznámil príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, že ho bude môcť predložiť až po mzdovom vyúčtovaní.
D betka
07.08.06,18:27
Ak jej spravíme dodarok na polovičný prac.úväzok počas rodič.dovol./ktorá onedlho začne/ musí odpracovať 20 hod.týždenne. Nemám s tým skúsenosti.
Do soc.poisťovne oznámim len zmenu, t.j. ukončenie rodič.dovolenky?
D betka
07.08.06,18:30
A ešte k tým evid.listom, ak som správne pochopila stačí ich odovzdať až začiatkom septembra keď budem mať spracované výplaty za august.
Danila
07.08.06,18:37
Áno, stačí.
D betka
07.08.06,18:40
ďakujem veľmi ste mi pomohli