aconn
16.11.04,00:48
Ahojte,

vo februári 2004 som si založil živnosť a odvtedy sa mi už podarilo prekročiť 1,5 mil. obrat (predaj jedného diela), teda som sa musel stať platcom DPH (štvrťročná platba). Na ten predaj mi bolo poskytnuté obchodné poradenstvo od inej firmy na základe zmluvy, pričom táto firma mi ho už účtovala s DPH, ktorú som si následne uplatnil (cca 70.000 Sk). Inak som nemal veľké výdavky, takže na zníženie zisku som nakúpil nejaké veci, za II. a III. štvrťrok by mi mal teda DÚ vrátiť na DPH cca 100.000 Sk.

Moje otázky:
1) Kedy mi DÚ vráti peniaze? Príde mi daňová kontrola? Ak áno, kedy asi a čo bude robiť?
2) Som FO-živnostník, nemám zamestnancov, do júna 2005 som oslobodený od odvodov, mesačne mám priemerne 10 účtovných položiek. Zatiaľ nevediem priebežné účtovníctvo (samozrejme všetky doklady mám uchované) -- je toto podmienkou, alebo stačí ho spracovať raz za rok? Keď príde daňová kontrola, bude ho vyžadovať, alebo stačí predložiť faktúry?
3) Zatiaľ mi to vychádza na daň cca 200.000 Sk. Znamená to, že na rok budem musieť platiť preddavky na daň z príjmu, plus odvody (?). Môj príjem (niekoľko miliónov) bol však jednorázový, v budúcom roku predpokladám príjmy do 40.000 Sk za celý rok. Je možné, aby som neplatil tieto preddavky? Príp. čo by ste mi odporúčali, aby som sa vyhol zbytočnému plateniu?
4) Čo sú bežné veci, ktoré sa kupujú v takýchto prípadoch, aby som si znížil základ dane? Nechcem robiť žiadne "černoty", ak však môžem nejakým spôsobom "ušetriť" aspoň časť z tých 200.000 Sk, ktoré by som mal zaplatiť na daniach, budem rád.

Vopred ďakujem za akékoľvek rady a odpovede.

Pekný deň prajem :-)
bepo
16.11.04,07:10
DPH ti vrátia až po kontrole ak sa nedá odpočítať z daňovej povinnosti v nasledujúcom mesiaci.Príde veľmi rýchlo-tak do 1-2 mesiacov a čo robia-len tak chodia a okukujú okolitý svet :)
Ak chceš znížiť daňový zaklad buď si daj paušalne 25 % výdavky alebo si zacestuj.
Pri veľkých preddavkoch a predpokladanom nižšom príjme ako minulý rok dáš žiadosť na miestne príslušný DU o buď znížení alebo odpustení preddavkov s odôvodnením.
Katarína STR
16.11.04,07:18
Takže k tomu bodu č. 1 :
DU ti hneď nevráti DPH. Príklad :
Ak budeš mať za II. štvrťrok odpočet DPH, tak musíš počkať do podania ďalšieho priznania k DPH, či si náhodou nebudeš môcť odpočítať tvoj ODPOČET za II. štvrťrok z daňovej povinnosti III. štvrťroka. Ak budeš mať znova odpočet DPH, tak je daňový úrad povinný ti DPH vrátiť bez žiadosti do 30 dní.

Takže za II. štvrťrok dostaneš prachy do 25.11.2004

K bodu 2 :
Neviem, či sa presne v zákone píše, že by sa mali doklady viesť priebežne. Ale ak to nemáš, tak si prichystaj doklady aspoň za ten štvrťrok,ktorý by ti prípadne mohli kontrolovať kôli DPH. Ale ak už si platca DPH, tak si ich evidenciu predsa musíš viesť priebežne, či nie ?
Ale nemyslím si, že by ti hneď mali prísť na kontrolu. Ten odpočet nie je až taký veľký. No ale..

K bodu 3 :
No na základe DP za rok 2004 /momentálny predpoklad/ asi by si mal platiť preddavky, ale viem o tom, že sa dá dať na DU žiadosť o neplatenie preddavkov, vzhľadom na to, že to bola len jednorázová záležitosť a je možné, že ti preddavky odpustia. Poznám taký prípad.

K bodu 4 :
To záleží na tom v čom podnikáš. Ale určite by som si nakúpila kancelárske potreby. Napr. Toner do tlačiarne, prípadne kopírky, kancelársky papier a pod. samozrejme vo väčšom množstvo. Potom by si to DU vysvetlil, že bola zľava a že si tým pádom dosť ušetril firemné peniaze. Možno novú tlačiareň ak nemáš, písací stroj.
Neviem v čom podnikáš. Dá sa všeličo nakúpiť.
Paula
16.11.04,07:22
Mala som občas prípady, keď mi vysoký odpočet urobila jediná dodáv.faktúra. K DP som pripla jej kópiu a nikdy mi neprišla kontrola, peniaze DÚ poukázal firme.
ricij
16.11.04,07:50
Mno, ved potrebuješ urobiť účtovníctvo, však? Máš nejakú študentku, ktorá nemá príjem? Nech ti vyfakturuje 110.000,- za vedenie účtovníctva, sprostredkovanie a čo javiem ešte. 25% si dá paušálne do výdavkov, 80.832,- je odpočítateľná položka. To by musela mať ŽL a potom ho zrušila kvôli odvodom na druhý rok.
Alebo ešte lepšie cez DoVP, ale len 80.000,- Sk, daň jej vrátia.
bea
16.11.04,09:14
Ale potom by musela zaplatiť odvod do zdravotnej poisťovne!
ricij
16.11.04,10:34
Myslel som nejakú mladú kočku, ktorá si vybaví ŽL, tak jednorázovo. DoBPŠ tu pravdaže nie je výhodná.
aconn
16.11.04,16:16
Wow :) V prvom rade musím povedať, že som "šokovaný" (v dobrom) touto stránkou -- škoda, že som ju neobjavil skôr!! Ďakujem všetkým za odpovede. Moje ďalšie otázky: ;)

1) Čo teda môžem urobiť do konca roka, vedel by mi niekto poradiť konkrétne? Príp. niekto, kto by mi potom urobil aj účtovníctvo; mám síce 2 semestre podvojného, ale netrúfam si :o (študujem v BA)

2) Účtovníctvo priebežne nevediem. Keď som podával DP pre DPH za II. a III. štvrťrok, jednoducho som zobral všetky FA a spočítal ručne podľa toho.

3) V predmete podnikania mám napr. reklamnú činnosť, grafické práce, web stránky, fotografické služby. Môžem si kúpiť napr. kameru? Veci typu notebook, skener, tlačiareň som už dávno pokupoval :). Ale dík za tip s tonermi.

4) Hm, cestovanie.. kam môžem cestovať? Môžem si zaletieť napr. do USA alebo do Álp a dať si to do nákladov? :D

5) Som VŠ študent, študujem mimo bydliska -- v BA -- a tu aj vykonávam činnosť. Môžem si dať do nákladov napr. stravu? Alebo cestovné? (To asi nie, mám študentskú zľavu...)

6) "Kanceláriu" mám doma v detskej izbe ;). Môžem si tam kúpiť napr. kreslo, alebo mikrovlnku a pod.?

7) Čo sú paušálne výdavky?

8) V budúcom roku teda zaplatím dane z peňazí na firemnom účte. Asi bude dobré niečo si tam nechať (kvôli plateniu mobilu a pod.), však? Chcem si potom totiž na osobný účet previesť peniaze na osobnú spotrebu (zo zisku). Čo urobím v prípade, že by som sa na firemnom účte dostal do mínusu? Teda že by som si na ňom nenechal dosť prostriedkov na úhradu pravidelných výdavkov.

Ďakujem vám moc za odpoveď na ktorúkoľvek otázku, ste super :)
bepo
16.11.04,19:01
Cestovanie-kľudne môžeš aj do USA porobiť nejaké foto ale myslel som na používanie auta a náhrady k nemu-6,20 Sk za km + spotreba podľa technického preukazu.Paušálne výdavky-ak nemáš dokladovateľné náklady dáš si 25% z príjmu ako paušalny náklad.
ricij
17.11.04,11:53
Pošli študujúcu frajerku (alebo niekoho, kto nemal celý rok žiaden príjem - neráta sa sociálne dávky, štipendium, dary, vreckové a pod.) vybaviť si ŽL (do týždňa ho má), spraví ti účtovníctvo za nehoráznych 110.000,- Sk (na papieri). Ona nezaplatí ani korunu na dani z príjmov, ty si dáš celých 110.000,- Sk do nákladov. Aby to nebolo až také podozrivé, vymysli jej ešte nejakú fiktívnu robotu. Potom nech živnostenský list do 30.6.2005 vráti, aby nemusela začať platiť odvody.
Kameru by somm si kúpil. Zariadenie kancelárie nie, musel by si mať kancelárske priestory. Čo robia rodičia? Ak sú nezamestnaní, uzavri s nimi zmluvu o nájme.
Ak by si bol na firemnom účte v mínuse? Tak by si bol. Úroky si môžeš dať do nákladov.
rene
17.11.04,16:28
Cestovanie-kľudne môžeš aj do USA porobiť nejaké foto ale myslel som na používanie auta a náhrady k nemu-6,20 Sk za km + spotreba podľa technického preukazu.Paušálne výdavky-ak nemáš dokladovateľné náklady dáš si 25% z príjmu ako paušalny náklad.
...Myslím, že plátca DPH si už nemôže v roku 2004 uplatniť paušálne výdavky ...
d.varmeda
17.11.04,20:05
Vysvetli, preco nemusi studentka s prijmom 110000 sk platit dan.
ivan01
17.11.04,20:09
neviem ako to bolo s tym poradenstvom ale asi si nemal nárok na odpočet pretože to bolo na plnenie ktoré bolo poskytnuté bez dph (pravdepodobne - musel by som vediet podrobnosti)

kontrola ti nemusí hneď prísť ale nakoľko sa jedná o nový subjekt a prvý odpočet.... Neboj sa aj keď sa ohlási maš ešte kopec času.

odporúčem viest učto - možu sa objaviť ešte iné problémy -odvody registrácia nárok na odpočet.

Pri tvojich predpokladaných príjmoch 40000 sa ti oplatí zrušiť živnosť a zároveň registr. DPH (DPH po 1 roku) za riešiť to radšej jednoosobovou sro aj keď tam budú vyššie náklady na založenie cca 15000 sk ale nebudeš platiť také nehorázne odvody.

Čo sa týka daňovej optimálizácie na tento rok mal by si sa poponáhlať. Nepresne definuješ či 200000 je tvoj daňový základ alebo je to približne tebou vypočítaná daň. Čo sa týka nákupu zariadenia PC, nábytok... je na tvojom zvážený čo potrebuješ ale keďže si plátca dph odpočítaš si daň a ak sa jedná o DHIM do 30000 na buduci rok pri zrušení živnosti a plátcovstva DPH máš povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny t.j. 0 sk

Príjem sa dá presunúť do budúceho roka aj "zaparkovaním" u iného podnikateľa... resp. nákupom tovaru a následným predajom. Ak chceš možem ti poradiť aj konkrétne.

Na paušálne výdavky nepomýšlaj lebo si plátca DPH a to znamená že si ich nemožeš uplatňovať (pozor bepo!!! )

A nerob si tažkú hlavu medzi firemnými a súkrom. peniazmi je to tvoj majetok a osobným vkladom a výberom si možeš medzi nimi "vekslovať" ako chceš
ricij
18.11.04,06:53
Vysvetli, preco nemusi studentka s prijmom 110000 sk platit dan.Nie je platiteľom dane, takže môže si odpočítať 25%. Ostáva jej ČZD=82.500,- Sk. Odpočíta si 80.832,- Sk ako nezdaniteľné minimum a zaplatí smiešnu daň niečo vyše troch stovák. O.K., ak by nechcela platiť žiadnu daň, išla by dolu na 107.000,- Sk.
bepo
18.11.04,08:36
OK, na chvilu mi uslo ze uz je platitelom DPH
aconn
22.11.04,22:58
Ivan, vďaka za tip so zrušením živnosti! To vyzerá celkom reálne, pretože úplne nezávisle od tohto by som aj tak budúci rok išiel spoluzakladať s.r.o.

1) Čo sa ale potom stane s majetkom, ktorý mám momentálne v živnosti? Kúpil som si napr. notebook (cca 70.000 Sk bez DPH), ktorý musím 4 roky odpisovať; aký bude ďalší postup?

2) Čo napr. so záväzkom za mobil?

3) Ak by som živnosť zrušil niekedy do 30.6.2004 (aby som nemusel začať platiť odvody), budem si môcť ešte uplatniť plnú nezdaniteľnú čiastku (tých cca 86.000 Sk na budúci rok) za rok 2005, alebo len alikvótnu časť?

4) Trochu off-topic: Potreboval by som porobiť nejaké veci, ktoré by boli ideálne na brigádnicku činnosť (kontrolovanie textov v databáze). Dá sa to urobiť nejako jednoducho tak, aby tí "brigádnici" nemuseli nič odvádzať ani priznávať (ani ja za nich) a aby som si to mohol dať do nákladov? (kedysi tuším bolo niečo ako Dohoda o vykonanej práci...)

Vďaka!
ricij
23.11.04,08:21
Takže odpovede:
1) Notebook predáš sročke za cenu, akú chceš. Do nákladov živnosti si môžeš dať zostatkovú hodnotu notebooku ale len do výšky ceny za ktorú si notebook predal.
2) Nerozumiem otázke. Aký záväzok? Zaviazal si sa na 24 mesiacov, alebo niečo iné?
3) Nezdaniteľná suma je na daňovníka a rok, t.z. k zisku, ktorý si dosiahol ako živnostník si pripočítaš ďalšie príjmy (z dohôd, z pracovného pomeru, náhodné príjmy) a potom budeš mať nárok na odpočitateľnú položku. Suma 80.832,- pre tento rok je skrátka suma, ktorú štát nezdaňuje (bez ohľadu na to, či je to chlap alebo žena, koľko má rokov, či je ženatý alebo nie, či celý rok študoval alebo má len 2 roky, skrátka každý - so živnosťou to nemá nič spoločné (aby som bol presnejší pri dôchodcoch sú trošku iné pravidlá).
4) Brigádnici ti podpíšu vyhlásenie k dani z príjmov a oni tiež majú nárok na odpočítateľnú položku (pravdaže mesačne len 6736,- Sk). Ak by zarobili mesačne viac ako 6.736,- Sk, zvyšok by sa im zdanil, ale pri podaní daňového priznania by sa im suma vrátila. Pozor - ak zarobia viac ako 3.000,- Sk, musia zaplatiť 14% z príjmu do zdravotnej poisťovne. Takže im to rozbi na viacero mesiacov, aby nezarobili viac. Ozaj ty ako zamestnávateľ musíš odviesť 0,8% do Sociálnej poisťovne, ale všetko sú pre teba daňovo uznateľné náklady.
aconn
23.11.04,17:10
Ad ricij:

1) Notebook nechcem predávať s.r.o.-čke, nakoľko pravdepodobne najprv zruším živnosť a až neskôr urobím s.r.o. Proste čo by sa stalo s tým notebookom, keby som len jednoducho zrušil živnosť a nezakladal nič iné?

2) Áno, myslím zmluvný záväzok s Orange kvôli akciovému mobilu. To sa ale skúsim poinformovať skôr v Orangei.

3) Vďaka. Takže by bolo výhodné živnosť nechať si cca do konca 06/2005, mať príjmy cca 80.000 Sk, a tie tým pádom nebudem musieť ani zdaniť. Správne?

4) Musím za nich odvádzať 0,8% do SP aj v prípade, že ich príjem nepresiahne 3.000 Sk mesačne? Ak by som to chcel urobiť tak, ako navrhuješ, znamená to pre toho študenta veľa papierovačiek?

Dík!
Fintax
23.11.04,17:52
Ak si platiteľom DPH si povinný viesť účtovníctvo. Nárok na odpočet máš vtedy ak máš podchytené čiže zaúčtované všetky faktúry. Na základe čoho si podal daňové priznanie ak si nemal účtovníctvo? To čo máš v DP dokazuješ Daňovej kontrole doklady a účtovníctvom. Paušálne výdavky 25% si nemôžeš uplatniť, lebo si platiteľ DPH, to ti poskytli veľmi mylnú informáciu.
aconn
23.11.04,17:59
Dík za comment.

DP pre DPH som podal na základe jednoduchého spočítania jednotlivých faktúr (a DPH z nich). Nemám tých dokladov veľa, takže za jeden štvrťrok to bolo spolu možno 20 dokladov / účtovných položiek.

Je naozaj povinnosť vedenia priebežného účtovníctva ak som platca DPH? Nebola tam náhodou zmena zákona, že to už nie je potrebné? (Aspoň ja som mal aj takú info.)
Nike
24.11.04,05:45
Odporúčam ti viesť účtovníctvo. DU kontrolujú aj dodržiavania zákona o účtovníctve a môže jeho nedodržiavanie postihovať. Mám dva konkrétne čerstvé prípady, že tak robia (našťastie bez pokuty).
viktoria
24.11.04,06:45
DU kontrolujú aj dodržiavania zákona o účtovníctve a môže jeho nedodržiavanie postihovať. Mám dva konkrétne čerstvé prípady, že tak robia (našťastie bez pokuty).Nike, mohla by si napísať čo presne kontrolovali?
Nike
24.11.04,06:49
Napríklad prítomnosť IČO na FA a zmluvách. Klient je totiž člen komory a do 1.1.03 nemuseli mať IČO, ale po tomto dátume ano a po tom išli.
ivan01
24.11.04,20:45
Ad ricij:

1) Notebook nechcem predávať s.r.o.-čke, nakoľko pravdepodobne najprv zruším živnosť a až neskôr urobím s.r.o. Proste čo by sa stalo s tým notebookom, keby som len jednoducho zrušil živnosť a nezakladal nič iné?


Dík!
Ten postup pri zakladaní urob opačne lebo keď zrušíš živnosť prestávaš byť plátcom DPH a máš povinnosť odviesť DPH zo zostastovej ceny. Keď si následne predáš ten notebook (ako FO-nepodnikaťeľ) do sro nemáš nárok na odpočet lebo sro ho kúpi od neplátcu. Takže asi si najskôr založ sro-čku a až potom zruš živnosť.
druha časť otazky - s DPH je to popísané viššie a čo sa týka zostatkovej ceny - proste smola to si už nedáš nikdy do nákladov.
aconn
24.11.04,21:16
Mňa ale zaujíma, čo by som konkrétne robil, ak by som nič ďalšie (s.r.o.) nezakladal. Nikomu nič nechcem predávať -- jednoducho zruším živnosť a bodka; čo sa stane s majetkom, ktorý som v živnosti mal?
aconn
24.11.04,22:15
A čo so softvérom, ktorý som si kúpil na živnosť? Budem ho môcť legálne používať ďalej, aj keď živnosť zruším?
ricij
25.11.04,06:38
Mňa ale zaujíma, čo by som konkrétne robil, ak by som nič ďalšie (s.r.o.) nezakladal. Nikomu nič nechcem predávať -- jednoducho zruším živnosť a bodka; čo sa stane s majetkom, ktorý som v živnosti mal?
Neodporúčam ti len tak zrušiť živnosť, lebo potom musíš skončiť aj s platením DPH a všetok majetok v zostatkovej hodnote musíš nanovo zdaniť. Nemáš nejakého kamoša, ktorý je platiteľom DPH? Papierovo mu notebook predaj a čo ty odvedieš, on si uplatní. Alebo ak ani to nie je možné, papierovo ho predaj svojej frajerke za polovičnú hodnotu zostatkovej ceny.
Príklad: V tomto roku si kúpil notebook za 80.000,- Sk. O rok bude mať hodnotu 60.000,- Sk. 60.000,- Sk nikdy neuvidíš v nákladoch a navyše musíš odviesť DPH 19% zo 60.000,- Sk. Nie je to zbytočné? A to isté so softvérom.