uzasna
14.03.18,22:58
Mam pocit, ze vedenie SS ma osobny problem s uvadzanim akad. titulu za menom zamestnanca. Nedokaze sa s tym zmierit. Nerespektuje to napr. pri maturitnych skuskach (predstavovanie predsedom MS), na tlacivach, protokoloch atd. a to aj napriek upozorneniu na porade. Myslim si, ze na takychto uradnych veciach by sa to malo uvadzat! Zaujimave je, ze pri inom zamestnancovi s takymto istym titulom vedenie nema problem, NIe nadarmo sa vravi, kosela blizsia ako kabat.
Ma pravo zamestnanec odmietnut podpisat tlacivo (napr. tykajuce sa maturity), kde nie je uvedeny akad. titul? Dakujem.
Chobot
14.03.18,22:04
Tak to už je iný narcizmus, keď ti vadí, že pri predstavovaní neuvedú tvoj ak. titul. To si na ňom tak potrpíš?

Ale to sú typickí akademici - musia mať uvedené všetky tituly. Ja si svoj titul takmer nikde neuvádzam.
buchač
14.03.18,22:36
Ide o také dve skutočnosti :

1. Pri oslovovaní v bežnej reči sa uvádza najvyššie dosiahnutý titul.
Nemá proste význam (a bolo by to siahodlhé) uvádzať všetky tituly pred a za menom.

Všeobecné zásady

A) Pri oslovení dbáme na vyjadrenie čo najväčšej úcty, t.j. z titulov vyberieme ten najvyšší (prof. Judr. Jozef XY, Ph.D. oslovujeme pán profesor). Pokiaľ má daná osoba funkciu alebo hodnosť vyššieho významu, oslovujeme funkciou (pán rektor, a pod.).

B) Vždy oslovujeme len jedným titulom alebo funkciou (nikdy nie pán profesor doktor Jozef XY). Ak používa dotyčný dva tituly rovnakej hodnosti, je na vás, ktorú si zvolíte alebo to vyplynie zo situácie.

C) Pri žene pridáme do oslovenia „pani“ bez ohľadu na rodinný stav (nikdy nie vážená slečna docentka). Výnimočné sú situácie, keby si sama vyžiadala iné oslovenie.

2. Pri písomnom uvádzaní je to naopak...tam by sa tie tituly mali uviesť.

3. Či má alebo nemá právo nepodpísať ?
Nuž, tak poviem....ak máš titul, mala by si to aj vedieť. ;)


P.S.:
Titul síce nemám, ale vyššie uvedené platí už dávno...ešte pred vznikom internetu. :)
avalik
14.03.18,22:58
Mate vydany metodicky pokyn/smernicu pre vedenie pedagogickej dokumentacie? Tam by to malo byt uvedene.

Ak ti tak chyba uvedenie titulu, tak si ho zahrn do svojho podpisu :)

Ale kompetentnu odpoveď ti daju na Ministerstve skolstva.
avalik
14.03.18,22:59
sak je uzasna :)
avalik
14.03.18,23:04
inac niektori si na tituly straaasne potrpia :) ... najvacsia sranda bola v kupeloch ... ma skoro vykotilo ked ma vyvolali na proceduru, ze pani kapitanka inzinierka ... :D ... aj som im povedala, ze priezvisko staci a oni, ze nech sa nehnevam ale koli niektorym klientom co si na to potrpia to maju nariadene zhora :D :D :D
Onko
15.03.18,02:00
Povinnosť používať akademické a vedecké tituly vo všeobecnosti žiadny zákon nenariaďuje, pre úradný styk nie sú vôbec podstatné. Ani občiansky preukaz dávno neobsahuje kolónku pre tituly a uvádzajú sa iba do osobitných záznamov, rozumej do poznámok.

Teoreticky taká povinnosť môže vyplývať z nejakej špeciálnej smernice pre daný konkrétny úkon, ktorý vyplnenie titulov nariaďuje, avšak aj v takom prípade by bolo nejaké odmietanie podpisu absurdné. Učiteľ svojim podpisom nepotvrdzuje, že je tlačivo vyplnené absolútne kompletne a správne, ale potvrdzuje výsledok skúšky daného žiaka.

Učil som na stredných školách a tiež neraz môj titul za menom chýbal či nebol povedaný, ale nejako špeciálne som sa nad tým nikdy nepozastavoval. Príde mi to normálne, že na strednej škole, kde majú titul za menom maximálne dvaja, nie sú zvyknutí sa pozerať za meno a čítajú automaticky odpredu. Pri menej formálnych tlačivách som sa nehanbil titul ručne dopísať, na nejaké vysvedčenie to asi nie je vhodné kvôli vlastnému egu žiakovi kaziť doklad. Dobrý tip tu je zakomponovať si tituly do podpisu a bude tam potom všetko kompletne.
vicktor
15.03.18,08:49
Keby si mala podpisat zvysenie platu a chybal by akademicky titul, tak odmietnes?
V nasej firme sa tituly vobec nepouzivaju. Ani v oficialnych dokumentoch pre obchodnych partnerov, ani na vizitkach. Ked som nastupoval ani nebolo treba predlozit diplom.
Na druhej strane pamatame clenov HZDS, ktori aj v novej dobe sa hrdili titulom RsDr. - Doktor politickych vied ziskanym na VUML. :D
arizona
15.03.18,09:59
Mna zas prekvapuju tie tituly vyryte na nahrobnych kamenoch :-P
Oliwa
15.03.18,10:04
detto:D
kopretinka
15.03.18,10:09
božeeeeeeeee :D
Oliwa
15.03.18,10:17
Vidíš kopretinka, to sú starosti a nie nejaká diera v chladničke... :D
Plko
15.03.18,10:19
Ma jeb... Len sa cudujem ako som v puberte dokazal nepodpalit skolu.
misoft
15.03.18,10:25
Keby len oni.... aj iní papaláši iných strán si na tom potrpia.
Chobot
15.03.18,15:45
A sú hrdí nielen na titul, ale aj na hodnosti....:D
misoft
15.03.18,15:48
Práve si mi zobral myšlienku.... :D.
JankaO
15.03.18,16:29
Čo si prosím predstavujete pod takým slovom: "vedenie SS"? To, čo si predstavujem ja, ani by mi nevadilo, keby mi neuvádzali všetky tituly, dokonca by som privítala, keby ma neoslovovali vôbec!
Oliwa
15.03.18,16:37
Mne sa zasa nepáči, keď sa stredoškolskí učitelia nechávajú oslovovať "profesor", aj keď nimi - nie sú...
Oliwa
15.03.18,16:38
No SS to hádam nebude... žeby stredná škola?
JankaO
15.03.18,16:54
Áno, mne je to jasné... to bol skôr len taký bonmot... keď dôslední, tak vo všetkom...
buchač
15.03.18,17:05
Ďakujem za náležité ohodnotenie.

Predpokladám, že ma ohodnotil jedinec, ktorý má aspoň dva tituly pred a aj za menom.
Zvyšok, čo si myslím o komentároch, radšej ani nenapíšem.
Oliwa
15.03.18,17:29
Ak si učiteľ - štátny zamestnanec, tak máš tabuľkový plat. Máš pracovné zaradenie a mzdové ohodnotenie prislúchajúce dosiahnutému vzdelaniu? Ak áno, tak zamestnávateľ Tvoj akademický titul neignoruje. To, že Ťa ním neoslovuje, je o inom...
Si mi pripomenula jedného mladíka, ktorý o sebe napísal: som mladý bratislavský gentleman... :D
buchač
15.03.18,17:42
Univerzita Karlova

Na strednej škole oslovujete svojich pedagógov pani učiteľka či pani profesorka. Na vysokej škole to však s tým oslovovaním také jednoduché nie je. Pedagógov treba oslovovať podľa príslušných akademických titulov.
http://www.vysokeskoly.sk/clanek/akademicke-tituly-a-ich-pouzivanie
Oliwa
15.03.18,18:19
Ale buchy, no tak... to, že sa tak nechávajú oslovovať, neznamená, že nimi naozaj aj sú... autoritu si tým u deciek nezískajú ani neudržia, ak nemajú prirodzený rešpekt a vedomosti.
§ 76 Vedecko-pedadagogické tituly „docent a profesor“, ods. 1. In: Zákon 131/2002.
Koľko máme na stredných školách docentov a koľkých "profesorov" z nich menoval prezident?
buchač
15.03.18,18:34
Oliwa (Dnes 19:19) Ale buchy, no tak..
===============

Ja netvrdím predsa opak...vidíš to tam niekde ?
Pôsobil som na dvoch VŠ (neučil som, logistika), niečo som videl.
Videl som a aj poznal jedného maníka, ktorý si urobil titul za dva roky diaľkovým štúdiom, ktoré malo inak denné trvanie päť rokov.

Následne sa dostal na vedúcu funkciu...pche, ešte aj upratovačky (česť ich práci) ho mali na háku.
sosak
15.03.18,18:49
Prečítaj informácie v linku a vyber si pre seba to podstatné a podľa toho konaj. https://www.minedu.sk/data/att/9125.pdf
uzasna
15.03.18,20:42
DAKUJEM
profesional
22.03.18,23:51
To je vrchol egocentrickosti. Na čo ti je oslovovanie titulom? Ja si tituly nepíšem skoro nikde. Aj tak mi na vizitku nevojdu. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že na tituloch si potrpia pedagogickí zamestnanci, policajti, prokurátori, sudcovia a lekári. Celkom sa smejem, keď si nevedia vybrať, ktorým titulom ma majú oslovovať. Spravidla trvám na oslovení priezviskom, alebo označením procesného postavenia.

Neexistuje žiadna norma, ktorá by niekoho nútila oslovovať akademickým titulom v školskom prostredí.

Jediné miesto kde je taká povinnosť legálne zakotvená, je vo vyhláške upravujúcej správanie v pojednávacích miestnostiach súdov pri pojednávaniach. A aj tam je to len sekundárne oslovenie, ak nie je možné alebo vhodné oslovenie procesným postavením.