Orim
07.08.06,21:41
Mňa by zaujímalo ako vypočítavate v exceli veľkonočnú nedelu.
Orim
18.09.06,20:19
Niečo pre zábavu Kondiciogram.
Už dávnejšie som to urobil, len tak pre zábavu.


Máte tam už Janka HRAŠKU :) :D nejde to upraviť skúsim neskoršie
Melnick
18.09.06,20:24
Orim,dobrý nápad táto téma.:)

P.S. Tá tabuľka je u mňa nefunkčná,ale to nevadí.
Orim
19.09.06,16:37
Orim,dobrý nápad táto téma.:)

P.S. Tá tabuľka je u mňa nefunkčná,ale to nevadí.
ako že je nefunkčná ???? :) teraz som ju skúšal a ide
Melnick
19.09.06,18:36
Ľutujem Orim,skúšala som znova ,ani cuk.:confused: Ale vyskúšam,keď budem pri svojom PC,niekedy iní píšu,že nemôžu niečo otvoriť a ja vtedy nemám problém,takže teraz to môže byť opačne.:)
kukučka
19.09.06,19:03
Skúšala si dobre? Aj mne to funguje. Trošku to zavádza, meno treba napísať namiesto Nového roku. Orim, napíš tam Janko Hraško. :D
Melnick
19.09.06,20:44
Neprijalo ma to ani ako Karkulku,ani Šípkovú Ruženku a priznám sa Vám,že bojím sa napísať Ježibaba,aby to náhodou nezačalo fungovať.:D :D :D
ata111
19.09.06,21:20
Neprijalo ma to ani ako Karkulku,ani Šípkovú Ruženku a priznám sa Vám,že bojím sa napísať Ježibaba,aby to náhodou nezačalo fungovať.:D :D :D

Nevšímaj si meno a dopíš len dátum narodenia, že budeš Janko Hraško, to je fakt lepšie,;) ako Ježibaba:rolleyes: . Malo by ti to fungovať
Melnick
19.09.06,21:30
Nevšímaj si meno a dopíš len dátum narodenia, že budeš Janko Hraško, to je fakt lepšie,;) ako Ježibaba:rolleyes: . Malo by ti to fungovať
Ste zlatí,že chcete pomôcť,ale nedá sa.:cool: A vieš ata111,že možno,ani nie je lepšie byť J. Hraškom? Hocikto ma môže zašliapnuť.:D :D :D
evitaznr
19.09.06,21:56
:-))) no ja som sa tam tiež dostala................
Orim
20.09.06,07:40
Ste zlatí,že chcete pomôcť,ale nedá sa.:cool: A vieš ata111,že možno,ani nie je lepšie byť J. Hraškom? Hocikto ma môže zašliapnuť.:D :D :D

Všetkým komu som to dal to ide.
Ešte aj na Open Office to funguje. v buňke E3 sa mení meno, v buňke E6 sa mení dátum narodenia.
Pokiaľ si chceš dať urobiť kondiciogram k nejakému inému obdobiu než od dátumu dňa v ktorý to zadávaš, tak na pravej strane zadáš prislušné údaje do koloniek vedľa popisov.
deň
mesiac
rok

Ak chceš môžem ti to poslať na email daj mi info do SS
Melnick
20.09.06,20:10
Všetkým komu som to dal to ide.
Ešte aj na Open Office to funguje. v buňke E3 sa mení meno, v buňke E6 sa mení dátum narodenia.
Pokiaľ si chceš dať urobiť kondiciogram k nejakému inému obdobiu než od dátumu dňa v ktorý to zadávaš, tak na pravej strane zadáš prislušné údaje do koloniek vedľa popisov.
deň
mesiac
rok

Ak chceš môžem ti to poslať na email daj mi info do SS
Orim,nezabrala ani tá obávaná ježibaba. Netráp sa,ak mi to nepôjde na mojom PC,určite sa Ti ozvem,veď som zvedavá jak šľak.:) :D :p Teraz som totiž nie pri mojom PC,aj keď nerozumiem prečo by to tu nemalo fungovať:confused:!!!!!!!!!! Je to ako zamrznuté,robím kde čo a nič:cool: ???????
Orim
20.09.06,20:48
Orim,nezabrala ani tá obávaná ježibaba. Netráp sa,ak mi to nepôjde na mojom PC,určite sa Ti ozvem,veď som zvedavá jak šľak.:) :D :p Teraz som totiž nie pri mojom PC,aj keď nerozumiem prečo by to tu nemalo fungovať:confused:!!!!!!!!!! Je to ako zamrznuté,robím kde čo a nič:cool: ???????
Teraz asi budem trochu rýpavý. Máš na tom počítači excel alebo len nejaký prehliadač excelu. Stiahni si to k sebe a tak skús.
Ozvi sa aj keď to pojde :)

mám už niečo nové kalendáre :) :)
Orim
21.09.06,18:28
Skúsim pridať ten kalendár bude zozipovaný.
Vždy sa menia veci podfarbené modro alebo žlto.
Obvykle je to buňka A1. Vždy je tam komentár, buňka má malý červený trojuholník.
barrel
22.09.06,11:24
Melnick
24.09.06,19:53
Som Vám hovorila,sadnem k môjmu PC a všetko je v pohode.:) :p
Ja nebudem nikomu v jeho PC robiť žiadne úpravy ani tie najmenšie.
Myslím,že na to ani nemám právo.A to som sa Vám celý čas snažila vysvetliť.Ale zrejme márne.
Takže hlásim : u mňa všetko v pohode.:)
Orim
25.09.06,20:23
No tak ten môj kalendár asi bude mať asi pár rozporov v dátume Veľkonočnej nedele. :)
podľa toho, čo som videl v barrelovom príspevku


Zatiaľ však ukazuje správne :) :)
Orim
12.10.06,20:22
Kedysi som si urobil takúto pomôcku na telefonovanie, možno vás to rozosmeje, ale sranda musí byť. Koho to naštvalo tomu sa ospravedlňujem.
:cool:
liba2
12.10.06,21:41
Mňa by zaujímalo ako vypočítavate v exceli veľkonočnú nedelu.Ja som zdedila takúto poučku pre určenie veľkonočnej nedele: "prvá nedeľa po splni mesiaca, ktorý nasleduje po 21.marci ". Toto si hľadal ? alebo matematický vzorec ?
Orim
12.10.06,21:54
Ja som zdedila takúto poučku pre určenie veľkonočnej nedele: "prvá nedeľa po splni mesiaca, ktorý nasleduje po 21.marci ". Toto si hľadal ? alebo matematický vzorec ?

to som vedel a mám to aj zapracované v kalendári. Nevedel som, že spln mesiaca sa počíta pri prechode poludníkom, ktorý ide cez Jeruzalem, ja som to robil na nultý Griničský. Takže tu môže byť chyba niekedy. Rozdiel je asi 2 hodiny.
S tou nedelou to nie je celkom presné, nie je to po 21. marci ale po jarnej rovnodennosti a tá nemusí vždy byť 21. marca. Nie som si istý, či aj tú rovnodennosť nepočítajú prechodom cez Jeruzalem.

Však si pozri ten kalendár ako to pracuje.
Orim
16.11.06,20:36
Toto je súbor, ktorý by mal prepočítať platby do jednotlivých poisťovní pre autá.


Nerobil som to, takže ma nekritizujte nepomôže to :)
Orim
18.11.06,22:29
Niečo pre tých čo pijú a potrebujú ísť autom :) po určitej dobe je to možné, tu si to môžete vypočítať


nerobil som to
janot
19.12.06,19:01
Ak to nie je neskoro, pridávam výpočet Veľkonočnej nedele v Exceli.
Orim
21.12.06,00:31
Neskoro nie je. Máš to overené, že je to na 100% funkčné. Porovnával som to s mojim kalendárom a boli tam rozdiely, dám sem len niektoré roky.
1903, 1974, 1981, 2019, 2025, 2038, 2045, 2057, 2065, ďalej som to neporovnával.
:)
Ja viem kde mám chybu a budem na nej pracovať. Potom uvidím ako to bude fungovať
janot
29.12.06,18:17
Výpočet VN u mojich výpočtov dvomi rozdielnymi algoritmami je rovnaký. U Tvojho výpočtu napr. v r. 1981 vychádza VN na 26.apríl. To v žiadnom prípade nie je možné, pretože VN nemôže byť po 20. alebo 21. apríli (už si napamätám presne). Jeden z mojich algoritmov je (nie som si celkom istý menom) napísaný Gaussom, druhý Hansom Herberom. Nie mnou :) , bohužiaľ :( . Preto predpokladám, že by mali byť správne. Daj mi vedieť, ako si pokročil s úpravou Tvojho výpočtu.
janot
31.12.06,13:51
Ako správny Slovák, ktorému sa nedarí spojazdniť nejaké zariadenie, nakoniec siahne po návode, som si až teraz pozrel odkazy na problematiku VN od Barrela. Niektoré algoritmy, ktoré sú tam publikované som vložil do Excelu pre porovnanie, ako počítajú. Počítajú rovnako, asi sú dobre napísané :)
Orim
02.01.07,21:38
Teraz som trochu pauzíroval ešte som sa k tomu nedostal ale určite dám vedieť keď to bude
:)
marjankaj
03.10.10,15:24
Ako správny Slovák, ktorému sa nedarí spojazdniť nejaké zariadenie, nakoniec siahne po návode, som si až teraz pozrel odkazy na problematiku VN od Barrela. Niektoré algoritmy, ktoré sú tam publikované som vložil do Excelu pre porovnanie, ako počítajú. Počítajú rovnako, asi sú dobre napísané :)

Skúsil som roky 9999 a rôzne výsledky.
Podobne aj 5000, 2500, dokonca aj 2100:eek::eek:
marjankaj
03.10.10,15:26
Výpočet VN u mojich výpočtov dvomi rozdielnymi algoritmami je rovnaký. U Tvojho výpočtu napr. v r. 1981 vychádza VN na 26.apríl. To v žiadnom prípade nie je možné, pretože VN nemôže byť po 20. alebo 21. apríli (už si napamätám presne). Jeden z mojich algoritmov je (nie som si celkom istý menom) napísaný Gaussom, druhý Hansom Herberom. Nie mnou :) , bohužiaľ :( . Preto predpokladám, že by mali byť správne. Daj mi vedieť, ako si pokročil s úpravou Tvojho výpočtu.

V roku 2011 vychádza veľkonočná nedeľa na 24.apríla. Že by to nevedeli?

Gaussov algoritmus platí pre roky 1900-2099



Velikonoce se tedy slaví v neděli po prvním jarním úplňku v rozmezí od 22. března do 25. dubna. Jarní úplněk není míněn astronomicky, nýbrž aritmeticky. Prakticky to znamená: je-li úplněk něco málo před půlnocí, neznamená to, že jsou Velikonoce danou neděli, nýbrž až za týden. Tento výpočet se však ukázal jako příliš složitý, a tak se počítá úplněk průměrný (aritmetický).

Pro výpočet Velikonoc existuje několik způsobů (mimo zde uvedený např. W. Jacobsthala z roku 1917). Německý matematik, astronom a fyzik K. F. Gauss (1777 - 1855) uvádí tento postup: letopočet dělit 19, pak 4 a konečně 7. Zbytky a jejich pořadí si poznamenáme. Potom násobíme první zbytek 19, připočteme 24, dělíme číslem 30 a poznamenáme si čtvrtý zbytek. K číslu 5 připočteme 2x druhý zbytek, 4x třetí zbytek, 6x čtvrtý zbytek. Výsledek dělíme číslem 7 a získáme pátý zbytek, který připočítáme k čtvrtému. Tento poslední výsledek připočítáme k datu 22. března a datum Velikonoc je nalezeno. Toto Gaussovo pravidlo je platné pro všechny roky od 1900 do 2099. Výjimky mají pouze léta 1954 a 1981, kdy jsou Velikonoce o týden dříve, než bylo stanoveno výpočtem. Pro roky 1800 - 1899 je třeba v uvedeném postupu nahradit číslo 24 číslem 23 a číslo 5 číslem 4.
jojom
03.10.10,18:22
vľkonočný pondelok, ale dá sa upraviť aj na nedelu: =DOLLAR(("4/"&B4)/7+MOD(19*MOD(B4;19)-7;30)*14%;)*7-5

To som niekde odkukal.
marjankaj
05.10.10,17:22
vľkonočný pondelok, ale dá sa upraviť aj na nedelu: =DOLLAR(("4/"&B4)/7+MOD(19*MOD(B4;19)-7;30)*14%;)*7-5

To som niekde odkukal.

No dobre. A vie to vyrátať aj veľkú noc v roku 5000?:eek:

Dosadil som to sem
http://www.porada.sk/352312-post26.html
A zírám:eek: