Viera123
07.08.06,21:03
Milí poraďáci, dnes som bola v zdravotnej poisťovni a mimo iného som sa pýtala na to, ako je to s vysokoškolákmi a oznamovacou povinnosťou vysokoškolákov voči zdravotnej poisťovni (syn študuje na vysokej škole, preto ten interes). Na toto ma upozornila moja kamarátka minulý týždeň. Nič také som nepočula, tak som sa pre istotu na to spýtala...
A zistila som, že naozaj je to tak. Pokiaľ študent strednej školy ide na vysokú školu, musí oznámiť zdravotnej poisťovni, že za neho poistné platí štát. Inak to poisťovňa nevie. Vraj je to jeho povinnosť. Netušila som, že to takto funguje.
Našťastie syn, vzhľadom na to, že minulý rok menil zdravotnú poisťovňu, mal to v novej prihláške uvedené, takže problém nebol...
Taktiež sa to týka študentov - vysokoškolákov, ktorí školu skončili, musia ísť hneď nahlásiť zmenu. To by som ešte chápala, ale to, že nie je prepojený lekár, ktorý ho ošetruje a predsa musí niekde vykazovať, že za jeho ošetrenie platí štát a zdravotná poisťovňa, resp. Úrad na dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, tak to som skutočne netušila...
Viete o tom?
apsgroup
08.08.06,05:10
Je to pravda, do ZP poistovne treba každoročne doniest potvrdenie o návšteve školy, stačí im kopia, aby vedeli, že kde ho majú zaradit. Ja som to nosila aj počas strednej školy mojich detí už viac rokov a teraz počas VS to chcú tiež.
Viera123
08.08.06,11:41
Je to pravda, do ZP poistovne treba každoročne doniest potvrdenie o návšteve školy, stačí im kopia, aby vedeli, že kde ho majú zaradit. Ja som to nosila aj počas strednej školy mojich detí už viac rokov a teraz počas VS to chcú tiež.
Oni nechcú počas strednej školy... Osobne som sa na to pýtala, iba keď začne chodiť na vysokú a hneď ako ju skončí.
vladan
09.08.06,17:17
Oni nechcú počas strednej školy... Osobne som sa na to pýtala, iba keď začne chodiť na vysokú a hneď ako ju skončí.

ak sa dobre pamätám, tak nám tetuška zo študijného pri zápise zdôrazňovala, že treba zaniesť potvrdenie o návšteve školy do zdravotnej poisťovne, zároveň nám to zdôrazňovala aj v deň štátnic, čiže posledného dňa, kedy sme boli študentami ;)
milanr
24.08.06,10:04
Trochu odbočím od tejto témy, ale týka sa to tiež oznamovacej povinnosti. Má niekto z Vás skúsenosť s oznamovaním personálnych zmien členov štatutárnych orgánov ? Predkladáte ZP aj aktuálny výpis z Obchodného registra ? V zákone táto povinnosť uvedená nie je. V ZP som to zisťovala a neboli jednotní. Niekde to chcú oznámiť ako zmenu aj s kópiou výpisu z OR, niekde ich to nezaujíma, aktuálny výpis z OR treba predložiť iba pri kontrole.
Dadena
24.08.06,11:19
§ 23 ods. 7 zákona o ZP hovorí, že platiteľ poistného, ktorý je zamestnávateľom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu sovjho názvu, sídla, bydliska, identifikačného čísla, čísla bankového účtu a zmenu dňa, ktorý je určený na výplatu príjmov, do ôsmich dní odo dňa zmeny. Z toho vyplýva, že personálne zmeny členov štatutárnych orgánov netreba oznamovať. Ale ak by ste veľmi chceli stačí to len podľa mňa listom.
milanr
25.08.06,04:26
My ani veľmi oznamovať nechceme, mňa iba zarazila reakcia v ZP. V každej totiž chcú niečo iné. Aj keď môj názor sa prikláňa k Tvojmu. Ak budeme chcieť môžeme im to oznámiť, ale nemusíme. Však ak to budú veľmi v ZP chcieť, tak si to ľahko vytiahnu z internetu.