jarka184
16.03.18,11:49
Účtujete daň z príjmu do knihy záväzkov v roku 2017 alebo 2018? Malo by to vecne a časovo súhlasiť z rokom, ktorého sa týka, ale v jednoduchom účtovníctve sa toho veľa časovo nerozlišuje, tak neviem. ďakujem
jakubzemko
18.03.18,01:18
Môj názor:
Účtovná jednotka účtuje a vykazuje záväzok dane z príjmov v období, s ktorým časovo a vecne súvisí
Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka zaúčtuje záväzok dane z príjmov v období, keď sa táto skutočnosť zistila (napr. účtovná závierka sa zostavila 1.1.2018 a teda som nemohol vedieť výšku záväzku dane z príjmov za rok 2017, nakoľko daňové priznanie som vytvoril až 2.3.2018. Preto ho v účtovnej závierke za rok 2017 nevykážem. Ak som ale vytvoril účtovnú závierku 4.3.2018, záväzok dane z príjmov vykážem v účtovnej závierke).

Alebo jednoducho o dani z príjmov neúčtovať vôbec. V.O.S. tiež neúčtuje o dani z príjmov spoločníkov. Zoberme si, že podnikateľ má aj iné príjmy podľa § 7, § 8, § 5. Koľko dane z príjmov prináleží v daňovom priznaní na príjem podľa § 6? Zvyšok sa nebude uvádzať v účtovnej závierke? Rovnako si myslím, že ani živnostník účtujúci v podvojnom účtovníctve neúčtuje o dani z príjmov.