zuzanaluky
16.03.18,18:34
Prosim, mam moznost sa zamestnat na 6h uvazok, na TPP. Maju predstavu, ze to bude 120h/mesacne. Zamestnavatel vsak trva na tom, ze v zmluve bude hodinovy uvazok. Ja sa vsak obavam, ze ked budem nahodou PN, alebo OCR, tak mi nic nevyplatia... Vyplatia mi len to, co odrobim. Doteraz som mala vzdy zmluvy s fixnou sumou. Je takato "hodinova" zmluva pre mna nevyhodna ? / jedna sa mi o platenie PN, OCR, v buducnosti dochodok atd / Pripadne, na co si treba v zmluve davat pozor . Poradite ? vdaka
veronikasad
16.03.18,17:43
Načo si máš dať pozor ? No predsa na to, akú hodinovú mzdu ti zamestnávatel ponúkne. Keď si chceš vypočítať priemernú mesačnú mzdu tak ju vynásob počtom hodín denného úväzku a konštantou 21.74 (priemerný počet pracovných dní v roku).

Tvoje obavy sú zbytočné, ak ide o pracu na kratší pracovný čas, máš nárok na nemocenské, ošetrovné aj sa započítava do dôchodku, samozrejme z vymeriavacieho základu ktorý dosiahneš ...

Rozdiel medzi mesačnou a hodinovou mzdou je len ten, že pri mesačnej mzda, pokial nečerpáš dovolenku, PN ... máš každý mesiac rovnakú mzdu. Pri hodinovej mzde je celková výška hrubej mzdy závislá od mesačného fondu pracovného času = počtu odpracovaných hodín. V priemere je mesačný fond pracovného času 21,74 pracovných dní - pri hodinovej mzde máš niektorý mesiac zaplatených 20 prac.dní, iný mesiac 23.
zuzanaluky
16.03.18,19:21
dakujem. viete co by ma vsak zaujimalo, preco zamestnavatel moze trvat na tom, ze v zmluve bude hodinova mzda . / okrem ineho ju aj rozdeluje na 4,15 fixne a 1,75 ako zabezpeka, ale vraj ju vyplacaju v pohode... hm...... Ja som sa vyjadrila, ze by som radsej fixnu sumu a oni ze nie...
veronikasad
16.03.18,20:35
Naozaj je to v rámci celého roka rovnaké...pohyblivá zložka mzdy, ak základná je vyššia ako minimálna, nie je nárokovatelna