sonda
08.08.06,08:09
kolegovia, prosím, ako by ste v pohode PÚ účtovali
obchodná firma - vydá sa tovar zo skladu, nablokuje na RP a vodič s tovarom a s dokladmi z RP ide k zákazníkovi, odovzdá tovar, prevezme peniaze, mam rôzne doklady:
1. doklad z RP - tržba - 211 / 604 ?
2. PPD - asistentka od vodiča prevzala peniaze
3. vodič si zobral zálohu - nakúpil cestou PHM - donesie doklad
4. vodič si nebral zálohu - o sumu nákupu odovzdá menej peňazí za tržbu - doloží dokladom
5. vodič si nebral zálohu - o sumu nákupu odovzdá menej peňazí za tržbu - nedoloží dokladom

Mám z toho guláš, tržba nám vznikne pri nablokovaní tovaru, ako to zaúčtovať a ako účtovať potom to, keď vodč skutočne donesie peniaze, alebo aj nedonesie?..nevie dokladovať , že ich minul?
Poraďte prosím.

A ešte jedna operácia:
Predavačka v predajni blokuje cez RP, tržbu odvádza buď vklado do banky, alebo aj konateľ ju osobne od nej prevezme, ako zaúčtovať?

Ďakujem
Gabi03
08.08.06,06:20
1. áno,
2. neúčtovať, je to interný doklad. Účtovný doklad je uzávierka z RP,
3. ak je vaše auto, zúčtovať zálohu,
4. jeden doklad z RP, druhý doklad nákup PHM, rozdiel suma predaná do pokladne
5. problém, prečo nedoloží doklad? alebo prečo neodovzdá celú tržbu?

Ak je vodič ZC, zrejme mu tržbu, ktorú neodovzdá strhnúť zo mzdy. Samozrejme mal by mať podpísanú dohodu o hmotnej zodpovednosti.

Tržbu odovzdanú do banky:
1. uzávierka ERP - tržby cez deň 211/604
2. vklad do banky - VPD 261/211
3. výpis z účtu - 221/261
Pri konateľovi detto, alebo ak nevloží do banky, dať mu podpísať výdaj konateľovi a následne zúčtovať podľa toho, na čo tie peniaze použil.

uups, nevšimla som si, že v pohode :eek:
Dada
08.08.06,06:23
kolegovia, prosím, ako by ste v pohode PÚ účtovali
obchodná firma - vydá sa tovar zo skladu, nablokuje na RP a vodič s tovarom a s dokladmi z RP ide k zákazníkovi, odovzdá tovar, prevezme peniaze, mam rôzne doklady:
1. doklad z RP - tržba - 211 / 604 ? AK SI PLATCA DPH TAK AJ 343
2. PPD - asistentka od vodiča prevzala peniaze TAKÉTO NEÚČTUJEM, TO MáM ZVLÁŠŤ EVIDENCIU MIMO ÚčTOVNÍCTVA
3. vodič si zobral zálohu - nakúpil cestou PHM - donesie doklad DOKLAD O PHM ZAÚčtuješ
4. vodič si nebral zálohu - o sumu nákupu odovzdá menej peňazí za tržbu - doloží dokladom To by som dala mimo účta, načo to komplikovať?
5. vodič si nebral zálohu - o sumu nákupu odovzdá menej peňazí za tržbu - nedoloží dokladom Toto tiež, mám zvlášť papier, kde si také veci evidujem a do účta dávam len tie doklady, ktoré treba.

Mám z toho guláš, tržba nám vznikne pri nablokovaní tovaru, ako to zaúčtovať a ako účtovať potom to, keď vodč skutočne donesie peniaze, alebo aj nedonesie?..nevie dokladovať , že ich minul?
Poraďte prosím.
Tržbu naúčtuješ celodennú do pokladne.
A ešte jedna operácia:
Predavačka v predajni blokuje cez RP, tržbu odvádza buď vklado do banky, alebo aj konateľ ju osobne od nej prevezme, ako zaúčtovať? Naúčtuješ tržbu 211/604,343 a odvod do banky 261/211

Ďakujem

Viď tučné písmo.