Mirka80
17.03.18,14:55
Ahojte,

je povinne dochodkovo a nemocensky poistena SZCO povinna pocas PN platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti t.j. 2% ?

u mna to platil a na stranke soc.poist to akosi neviem najst...

dakujem

M
veronikasad
17.03.18,14:04
Sociálna poisťovňa trvá na platení dobrovolného poistenia v nezamestnanosti aj počas poberania nemocenského z povinného poistenia SZČO - aj keď stanovisko Ministerstva práce je iné. Dopisovala som si s ústredím SP pred tromi rokmi, nepochodila som ...
Katy a R
17.03.18,14:06
nepozrela som - že počas PN ... vymažem
Mirka80
17.03.18,14:12
nasla som toto, je to uplne na konci strany DOBROVOLNE POISTENY....


"Dobrovoľne poistená osoba nemá povinnosť platiť poistné v období, počas ktorého sa jej poskytuje dávka materské a v období od prvého dňa potreby osobného a celodenného ošetrovania, resp. starostlivosti o fyzickú osobu (OČR), najviac však počas desiatich kalendárnych dní. Po uplynutí desiatich dní je dobrovoľne poistená osoba povinná platiť poistné alebo sa odhlásiť, ak nemá záujem byť dobrovoľne poistená. Dobrovoľne poistená osoba nie je povinná platiť poistné ani v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské."

On uhradil cca o 22 eur viac za 2.5 mesiaca PN, tak neviem ci to mam vobec riesit a rovno to zahrnut do DP..
veronikasad
17.03.18,14:16
Mirka, s touto citáciou som argumentovala aj ja. SP tvrdí, že pokial nepoberá nemocenské z dobrovolného nem.poistenia - čo nie je možné, lebo súbeh dobrovolného a povinného ne.poistenia nie je možný - musí platiť aj počas PN. Ak by prestal platiť, zrušia mu dobrovolné poistenie.

Platby počas PN zaučtuj riadne ako VOZD, na str. 16 rozdeľ.
Katy a R
17.03.18,14:18
Toto majú na stránke ... a je fakt, že konkrétne sa píše len ... cit:
"Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO nie je povinná platiť poistné na nemocenské a na dôchodkové poistenie....."
http://www.socpoist.sk/neplatenie-poistneho-a-prispevkov-v-obdobi-prerusenia-a-vylucenia/55369s#neplatenie-poistneho

- aj keď zase je pri dobrovoľnom poistení písané, že sa neplatí počas poberania nem. dávky ...
Mirka80
17.03.18,14:19
on ma pausalne vydavky 60 %...takze ich priratam k socialnym odvodom
dakujem
veronikasad
17.03.18,14:22
ano, len na str. 16 ich daj do samostatného riadku.
Mirka80
17.03.18,14:26
myslite riadok 12 tej prilohy...?
Mirka80
17.03.18,14:29
so zdravotnou poistovnou si to viem odsledovat pomocou grid karty sa prihlasim...ma niekto grid kartu aj so socialnou poistovnou ? zaujima ma ci sa tam daju sledovat aj platby z dobrovolneho poistenia...
veronikasad
17.03.18,14:31
ano
Katy a R
17.03.18,14:34
ja nemám skúsenosť s el kontrolou v SP (špekulovali nad tým, že načo mi je prístup) ... ale keď som si vyžiadala individuálny výpis - tak mi poslali - a boli tam všetky typy poistenia (aj dobrovoľné) podrobne rozpísané (pre moje potreby stačilo)
veronikasad
17.03.18,15:09
Cez GRID kartu nevidíš platby dobrovolného poistenia.
Mirka80
17.03.18,15:19
NASLA SOM TOTO:
je to v poradni z roku 2009 ...cit

"07.07.2009 | Výber poistného | SZČO, Dobrovoľne poistený

Som povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO. Na poistenie v nezamestnanosti som sa prihlásil ako dobrovoľne poistná osoba v nezamestnanosti. V období od od 10. mája 2009 do 24. júna 2009 som bol uznaný za práceneschopného ako samostatne zárobkovo činná osoba. Som v období uznania za práceneschopného povinný platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti?

Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie v období, počas ktorého je uznaná za dočasne práceneschopnú (§ 140 ods. 3 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení).

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba, dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého sa jej poskytuje nemocenské (§ 140 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z. z.).

Podmienkou vylúčenia povinnosti platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti osobou dobrovoľne poistenou v nezamestnanosti podľa § 140 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z. z. je poskytovanie nemocenského z poistného vzťahu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby. Ak je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba uznaná za dočasne práceneschopnú a poskytuje sa jej nemocenské z tohto poistného vzťahu, pričom je zároveň osobou dobrovoľne poistenou v nezamestnanosti, je povinná platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti, pretože sa jej neposkytuje nemocenské z poistného vzťahu dobrovoľne nemocensky poistenej osoby na účely uplatnenia ustanovenia § 140 ods. 4 zákona č. 461/2003 Z. z..


tak ako tomu rozumiete? ja som uz z toho popletena
veronikasad
17.03.18,15:22
Mirka, nechce sa mi hladat, ale ten dotaz je ešte asi z obdobia, keď bol možný súbeh povinneho a dobrovolného nemocenského poistenia. Teraz trvá SP na tom, čo som napísala vyššie.
Katy a R
17.03.18,15:27
no asi tak (podľa SP) - ako aj teraz majú na stránke - že ako Povinne poistená osoba - neplatí NemP a DôchP . o dobrovoľnom ani zmienka. je Je to samostatná kategória .
- v minulosti boli tiež podobné problémy s nemocenským poistením - teraz už ale súbeh nie je možný.
urob,ako píše Veronika