Adriana2503
18.03.18,13:46
Dobrý deň, od augusta som na materskej dovolenke, ktorá mi bude k 31.3.2018 končiť. Mala by som prejsť na rodičovskú dovolenku avšak počas materskej mi vypršala pracovná zmluva, mala som ju iba na dobu určitú do 30.9.2017. Moje otázky sú nasledovné :
1. Mohla by som sa teraz od 1.4.2018 prihlásiť na úrad práce a poberat tak podporu v nezamestnanosti s tým že rodičovský príspevok by poberal otec dieťaťa.
2. Ovplyvnilo by to nejako jeho výplatu keďže on by ostali naďalej zamestnaný
3. Bolo by možné po polroku, keď mi skončí podpora v nezamestnanosti, sa opäť nahlásiť na poberanie rodičovského príspevku a muža odhlásiť?
4. Ako by sa počítala moja podpora v nezamestnanosti keďže som bola vyše polroka na materskej a predtým som mala plat 1400€ brutto. Mam na ňu vôbec nárok?
Ak by sa dalo nejako ľudsky odpovedať nie ako zo zákonníka :) Ďakujem
Katy a R
18.03.18,12:59
1. z tvojho zadania nevieme, či by ti vôbec nárok na dávku v nezamestnanosti vznikol ... kuk zák o SP
2. Neviem, ako si myslela - že otecko by "ostal naďalej zamestnaný"? - lebo ak by naďalej pracoval v terajšom PP - tak žiadnu dávku (materské) nedostane.

Bez údajov sa fakt nedá "ľudsky" odpovedať - iba ak veštiť ;)
Hore na lište máš zákony - mrkni trošku do toho, aké sú podmienky a potom doplň, čo treba.
Alebo použi vyhľadávanie - je tu veľmi veľa príspevkov - porovnaj, podľa mňa aj nájdeš príklad, ktorý sa hodí na tvoju situáciu.
veronikasad
18.03.18,13:06
Máš splnenú podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch?
Adriana2503
18.03.18,20:04
ano tuto podmienku splnam. len ci nevadi ze o podporu v nezamestnanosti budem ziadat az teraz kedze zmluva mi skoncila 30.9.2017
Adriana2503
18.03.18,20:16
ospravedlnujem sa za neuplne info.
1. Podmienku 730 dni splnam. Otazne je ci som o narok na davku neprisla kedze zmluva mi skoncila k 30.9.2017 a ja by som si ho uplatnila az od 1.4.2018 kedze do tohot datumu som bola na materskej
2. otecko by nedostaval matersku to mi je jasne ze v takom priprade by nemohol byt zamestnany, ale mohol by dostavat rodicovsky prispevok na ktory mame od 1.4.2018 narok ale nakolko ja by som sa na urade práce evidovala a ziadala o podporu v nezamestnanosti, tak by som nemohla poberat rodicovsky prispevok. Nie je mozne sucasne poberat aj podporu aj rodicovsky prispevok. Ale nechceme o ten rodicovsky prispevok prist, tak som ho chcela napisat na otca dietata. Ak sa nemylim tak poberat rodicovsky prispevok a zaroven pracovat je mozne, alebo sa mylim?Je vobec mozne aby poberal rodicovsky prispevok aj ked nebol predtym na materskej dovolenke? Mozem vobec po pol roku, ked mi skonci podpora, opat prepisat rodicovsky prispevok na seba?
ivka70
18.03.18,20:25
1. ano, mohla
2. rodicovsky prispevok moze otec poberat popri zamestnani, jeho mzdu to neovplyvni
3. ano
4. z poslednych 2 rokov pred evidenciou, tazko povedat, ci tam bol realny prijem, narok je
veronikasad
18.03.18,20:33
Nie, nevadí. Sleduje sa doba poistenia v posledných 4 rokoch a príjem za posledných 24 mesiacov. Nebola si v roku 2017 pred nástupom na MD PN?
Katy a R
19.03.18,06:36
- RP v súbehu so zamestnaním môže byť:)
podmienkou dávky v nezamestnanosti je evidencia na UPSVaR (a aj plnenie povinností) a dostatočná doba poistenia. jej výška - podľa príjmu v RO