zlatica76
08.08.06,10:04
Viem, že na túto tému už bolo veľa porád, ale dostala som sa k zaujímavej informácii.

Moja švagriná išla tento rok na materskú (termín mala 5.8, a pracuje prakticky neustále - tj. žiadne pikošky). Pretože popri materskej chcela aj naďalej vykonávať (aspoň čiastočne) robotu, požiadala Sociálnu poisťovňu o vyjadrenie, či môže mať počas MD dohodu o vykonaní práce.

A takáto prišla odpoveď:

v súvislosti s Vaším podaním, vo veci nároku na materské, oznamujeme nasledovné.
Zamestnanec má nárok na materské, ak v zmysle § 30 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) v znení zákona č. 439/2004 Z. z. nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 až 6 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu tehotenstva, alebo starostlivosti o narodené dieťa.
V zmysle § 4 ods. 1 písm. a) a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“), zamestnancom podľa tohto zákona je fyzická osoba v pracovnom pomere.
V zmysle § 14 ods. 1 písm. a) zákona povinne nemocensky poistený je zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak.
Dohoda o vykonaní práce nezakladá účasť na nemocenskom poistení zamestnanca, t.j. príjem z tejto činnosti nie je vymeriavacím základom na platenie poistného na nemocenské poistenie.
Ak spĺňate všetky zákonné podmienky nároku na materské, dohoda o vykonaní práce neovplyvní Váš nárok na materské, nakoľko nárok na materské Vám vznikne z povinného nemocenského poistenia zamestnanca a z činnosti zamestnanca nebudete mať príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie.


Keďže nie som mzdárka, nechám na vás či právnička Sociálnej poisťovne má pravdu.