marek152
19.03.18,22:12
Dobry den,

Manzel pracujuci v CR si pocas r. 2017 uplatnoval u zamestnavatela danove zvyhodnenie na 3 deti.
Manzelka si sucasne uplatnovala danovy bonus na deti u zamestnavatela v SR.

Manzel je danovy rezident v SR a bude podavat danove priznanie v SR, ktorym si vysporiada celosvetove prijmy.

Podla usmernenia Financnej spravy SR: "Ak si rezident Slovenskej republiky uplatnil v zahraničí zvýhodnenie na dieťa, ktoré mu umožňuje daňová legislatíva platná v zahraničí, nemá to vplyv na uplatnenie daňového bonusu na dieťa na území Slovenskej republiky. Na uplatnenie daňového bonusu na Slovensku daňovník preukazuje splnenie podmienok v § 33 zákona o dani z príjmov.
Upozorňujeme, že s účinnosťou od 1.1.2016 je suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa (daňový bonus) vyplatená podľa zahraničného právneho predpisu členského štátu Európskej únie a štátov, ktoré sú zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore od dane oslobodená (v SR)."


- Ak manzel poda DP v SR a uplatni si danovy bonus v SR v zmysle usmernenia vyssie, manzelka by mala podat opravne DP (plati zasada, ze danove zvyhodnenie si moze uplatnit len jeden z rodicov).

- Aky by vsak bol podla vasho nazoru spravny postup, ak manzel poda DP v SR a neuplatni si danovy bonus v SR ? Je potrebne nieco dodatocne opravovat v manzelkinom DP v suvislosti s danovym bonusom, resp. v jeho danovom zvyhodneni v CR ?


Dakujem vsetkym za odborne rady !
veronikasad
19.03.18,21:46
Manželka s deťmi žijú na SK?
Anik
19.03.18,22:02
V podstate ja by som určite postupovala tak, že ak manželka uplatnila DB na SVK tak by som s tým určite nehýbala. Samozrejme ak žije s deťmi v spoločnej domácnosti a ne sú rozvedení a deti nie sú prisúdené otcovi.
Nemá význam podávať opravné, alebo neskôr DDP a vrátiť vyplatený DB a aby si ho uplatnll manžel. Je jedno, ktorí z manželov uplatní DB.
Manžel v ČR zrejme tiež splnil podmienku na DB v ČR 90% príjmu z ČR a teda mal nárok na uplatnený DB.