giga123
20.03.18,03:24
Spoločnosť kúpila nehnuteľnosť- dve budovy prepojené spojovacou chodbou, ktoré boli vedené pod jedným súpisným číslom./ odpisovanie rovnomerné na 40 rokov/ .Spoločnosť jednu z budov zrekonštruovala a bolo jej pridelené nové súpisné číslo. Takže teraz mám dve budovy každú so samostatným súpisným číslo. Ako mám postupovať v odpisovaní? Môžem rozdeliť zostatkovú hodnotu budov podľa m2 ? S tým, že technické zhodnotenie by som nahodila len na tú budovu , ktorá zrekonštruovaná skutočne bola a pokračovala by som v odpisovaní už dvoch budov?
romana147
20.03.18,08:09
Spojovacia chodba nestačí na 1 súpisné číslo , mala by byť strecha.
Rozdelenie
Pokiaľ sú budovy technologicky vybavené rovnako (a technológia nie je samostatný HIM ) stačí na rozdelenie podlahová plocha
giga123
20.03.18,14:45
Áno, naozaj majú sčasti spoločnú strechu A zadná budova je sčasti pristavaná k prednej budove. Prechod medzi budovami je možný len cez spojovaciu chodbu. Je to stavba z roku 1972,Kedysi v prednej budove bola pobočka banky a v zadnej budove boli byty pre jej zamestnancov. Spoločnosť túto nehnuteľnosť kúpila, v prednej budove zostala pobočka banky v prenájme a zadnú budovu spoločnosť prestavala na zdravotné stredisko- sú tam v prenájme ambulancie lekárov.Tá rekonštrukcia zadnej budovy bola dokončená v auguste 2017 , vtedy bola zadná budova skolaudovaná a bolo jej pridelené súpisné číslo. A ja teraz neviem ako mám pokračovať v odpisovaní. Ja bysom rozdelila zostatkovú cenu podľa M2 a technické zhodnotenie by som nahodila len na zadnú budovu a tak pokračovala v odpisovaní. Neviem , či mal už niekto skúsenosť s takýmto prípadom.
Horšie je , že sú tam esšte 2 garáže , jedna so súp.číslom, jedna bez súpisného čísla.
Ja som to doteraz odpisovala spolu nakoľko v podstate obidve budovy fungovali pod jedným súpisným číslo. Budova bola kupovaná od fyz.osoby, v kúpnej zmluve nebola kúpna cena rozdelená na jednotlivé stavby.
Vie mi niekto poradiť?
giga123
21.03.18,07:03
naozaj nikto nevie poradiť?
romana147
21.03.18,11:33
Sa toľko netráp. Veď odpisová sadzba je rovnaká. Takže rozdeľ budovy podľa podlahovej plochy.
K prednej budove dáš garáž, k zadnej TZ.
Garáž so súpisným číslom zvlášť.

A kebyže ozaj o pár rokov sa nejaký onýýýýýýý pýtal, tak nalistuješ rok rozdeľovania a tam budeš mať založený lístoček so vzorcom rozdelenia ZH budov
1, podlahové plochy oboch
potom upravené
a, v prednej
- prízemie plocha x 1,0
- poschodia plocha x 1,2
b, v zadnej
- prízemie plocha x 0,9
- poschodia plocha x 1,1
NEBOJ = stačí vzorec , nikto to nebude počítať
giga123
23.03.18,15:50
chcem sa spýtať na ten vzorec, je tento vzorec niekde zákonom stanovený, alebo si to stanovím internou smernicou?