Gard
08.08.06,09:48
Chcel by som sa spytat, ci s.r.o. musi disponovat peciatkou. Je uvedene v zakone o uctovnictve, ze napr. pri styku spolocnosti s bankou alebo so zmluvnymi partnermi musi byt pouzita aj peciatka ? Jeden moj zmluvny partner (Spolocna zdravotna poistovna) odmieta uzatvorit so mnou zmluvu nakolko nemam peciatku.
Pri registracii na Obchodnom registri peciatka nebola uvedena ako sposob konania.
Tweety
08.08.06,07:51
Chcel by som sa spytat, ci s.r.o. musi disponovat peciatkou. Je uvedene v zakone o uctovnictve, ze napr. pri styku spolocnosti s bankou alebo so zmluvnymi partnermi musi byt pouzita aj peciatka ? Jeden moj zmluvny partner (Spolocna zdravotna poistovna) odmieta uzatvorit so mnou zmluvu nakolko nemam peciatku.
Pri registracii na Obchodnom registri peciatka nebola uvedena ako sposob konania. Jej používanie neukladá žiaden zákon. Ale používanie je zaužívaná prax.:cool:
dadika
08.08.06,07:52
http://www.porada.sk/t20623-peciatka.html?highlight=pe%E8iatka

skús pozrieť tento link....bolo tu toho viac popísané ;)
dadika
08.08.06,07:58
Gard...prečo zadávaš otázku dvakrát?....my ju vidíme zlezaradil
Lila
08.08.06,08:00
Sme finančná spoločnosť a tiež nemáme pečiatku. Ani pri uzatváraní zmlúv s bankou, ani na DÚ nedávame pečiatku. Vo svete sa to dávno nepoužíva. Ale dôležité je, čo máte uvedené vo výpise z OR.
Gard
08.08.06,08:20
Sorry, pod DPH to nepatri, skusim to zmazat.
endrju
08.08.06,10:53
Sorry, pod DPH to nepatri, skusim to zmazat.

Pečiatka nejako výrazne nie je previazaná ani so mzdovým účtovníctvom ;)
inuš
08.08.06,11:08
Pripojím našu skúsenosť. Tiež sme nemali pečiatku, ale robila nám problémy poštárka, keď bola zásielka na doručenku, tak nám ju nechcela vydať, len s pečiatkou. Museli sme si ju dať urobiť. Hoci bývame na dedine a poštárka veľmi dobre vie, že jediná s.r.o. v obci sme my, ale čo už. Toto len na spestrenie, že v živote sa človek stretne so všeličím.
mysimis
08.08.06,11:16
Pečiatka nejako výrazne nie je previazaná ani so mzdovým účtovníctvom ;)

Neviem si predstaviť, ako potom vystavíš zamestnancom výstupné doklady - to akože bez pečiatky?
endrju
08.08.06,11:21
Neviem si predstaviť, ako potom vystavíš zamestnancom výstupné doklady - to akože bez pečiatky?
Je v nejakom zákone predpísaná pečiatka ako náležitosť niektorého potvrdenia vystavovaného zamestnancom? :eek:
Existencia "chlievika" na pečiatku na rôznych tlačivách ešte neznamená, že tá pečiatka tam musí byť... ;)
Samozrejme, nepoznám firmu, ktorá by pečiatku nemala :)
Jana Motyčková
08.08.06,13:22
Samozrejme, nepoznám firmu, ktorá by pečiatku nemala :)
Ja poznám.
Pečiatka je v podstate nezmysel. Ja si môžem dať vyrobiť pečiatku na akúkoľvek firmu - nikto odo mňa nechce žiaden výpis z Obchodného registra a pod. Existujú aj také pečiatky, ktoré si sami doma vyrobíte.
Jana Acsová
08.08.06,13:34
Pripojím našu skúsenosť. Tiež sme nemali pečiatku, ale robila nám problémy poštárka, keď bola zásielka na doručenku, tak nám ju nechcela vydať, len s pečiatkou. Museli sme si ju dať urobiť. Hoci bývame na dedine a poštárka veľmi dobre vie, že jediná s.r.o. v obci sme my, ale čo už. Toto len na spestrenie, že v živote sa človek stretne so všeličím.My máme opačnú skúsenosť. Poštárka nechcela pečiatku, ale identifikáciu osoby, ktorá poštu preberá, nakoľko ju mohla prevziať iba osoba, ktorá môže v mene firmy konať. A to pečiatka nedokladuje. Pečiatku môže mať napr. aj vrátnik, ktorý potvrdzuje opustenie auta naloženého s tovarom z areálu firmy a pod. ale neoprávňuje ho ku konaniu v mene firmy ...

Môj názor je, že "naša poštárka" .-) postupovala správne.
Janiela
08.08.06,17:35
Pečiatku je možné vyrobiť aj na detskej tlačiarničke!!! Preskenovať, prefotiť! Overuje sa podpis, nie pečiatka. V žiadnom zákone o povinnosti mať pečiatku som sa nedočítala. Ale súhlasím aj s tým, že poisťovne robia problémy. Aspoňže daňové úrady sa už spamätali.
marula
08.08.06,17:46
Ja som sa na stránke DRSR v rubrike otázok a odpovedí stretla s výkladom,
že žiaden daňový zákon neukladá používanie pečiatky. Tak sa držím toho, ale pečiatku taktiež používame - napríklad na výkazoch do poisťovní, na faktúrach a pri obchodných listoch, pri príkazoch na úhradu v banke, pokiaľ sme si to takto zadefinovali - to je zaužívaná prax. Väčšie firmy používajú pečiatky s číselným označením - tak si identifikujú referenta, ktorý je oprávnený pečiatkou používať ako súčasť svojho podpisu. V zahraničí je už takáto prax je zriedkavá. Chodia nám zahraničné faktúry a väčšina z nich nemá pečiatku. Ani napríklad potvrdenie pre zamestnanca o príjmoch od Daňového úradu v Londýne a pod.
dadika
08.08.06,17:47
My máme opačnú skúsenosť. Poštárka nechcela pečiatku, ale identifikáciu osoby, ktorá poštu preberá, nakoľko ju mohla prevziať iba osoba, ktorá môže v mene firmy konať. A to pečiatka nedokladuje. Pečiatku môže mať napr. aj vrátnik, ktorý potvrdzuje opustenie auta naloženého s tovarom z areálu firmy a pod. ale neoprávňuje ho ku konaniu v mene firmy ...

Môj názor je, že "naša poštárka" .-) postupovala správne.

Janka máš úplnú pravdu....mne však ako konateľovi nechcela ani poštu vydať, pokiaľ som jej neukázala kartičku splnomocnenca.
Ale sú niektoré inštitúcie, ktoré aj naďalej tvrdia, že je nutná.
Nuž čo s nimi.
dolfort
26.06.07,20:20
Ano, tie peciatky su blbost. V Anglicku hadam okrem posty peciatky nikto nepouziva. V zivote som v na nejakej fakture z GB alebo na hocicom nevidel peciatku. Keby som Anglanovi povedal ze u nas skoro kazda firma ma vlastnu stamp, tak by sa zo mna strasne rehotal. Ale zas na druhej strane vdaka tomu ze v GB nie su peciatky, aj sa robi viac podvodov.