ValeriaJ
20.03.18,07:51
Dobrý deň, potrebujeme poradiť. Manžel pracuje od októbra min roku (2017) na TPP vo firme, včera mu oznámili , že ku koncu mesiacu firma konci. Ostávajú dva týždne. Ja poberám rodičovský príspevok. Chceli sme, aby poberal z tohto zamestnania materskú a má v pláne si hľadať od apríla iný prácu. Ako to čo najrýchlejšie spraviť? Odkedy sa nahlásiť na materskú? A ja odkedy si mám zrušiť rodičovský? Ďakujem pekne
ivka70
20.03.18,07:29
predtym pracoval? ma splnenu podmienku 270 dni nemocenskeho poistenia?
ValeriaJ
20.03.18,07:34
Áno pracoval celý minulý rok , zmenil zamestnávateľov , ale nepretržite. Materskú by sme chceli čerpať z tejto práce
ivka70
20.03.18,07:43
Na matersku musi nastupit najneskor v 7 dnovej ochrannej dobe po skonceni zamestnania, moze aj pocas trvania zamestnania, ale ak firma ku koncu mesiaca konci a este nema vypoved, tak to uz ani nestihnu mu ju dat - jedine dohodu o skonceni PP z dovodu rusenia firmy.
On musi mesiac pred nastupom na RD oznamit zamestnavaterlovi pisomne nastup, to tiez uz nestihne, preto by mal nastupit po skonceni zamestnania (aj od 1.4.sa da.)
ValeriaJ
20.03.18,09:55
Ďakujem za reakciu. A na sociálnu poisťovňu má ísť kedy požiadať? V predstihu alebo spätne? A ak si najde novu pracu v aprili, nebude to problém? Ma si najprv podať žiadosť o materskú a potom sa zamestnať? Dakujem
ivka70
20.03.18,11:00
Odporucam prestudovast knihu p. Mihala: Materská 2018
veronikasad
20.03.18,11:17
Doporučujem na materskú nastúpiť pred ukončením pracovného pomeru. Vymeriavacím základom bude obdobie od vzniku aktuálneho pracovného pomeru do konca februára 2018. Nesplnenie oznamovacej povinnosti by nemalo byť prekážkou pre uplatnenie nároku na materské, ak pracovný pomer bude končiť dohodou zmysle pár.60 ZP

Počas poberania materského môže pracovať u iného zamestnávateľa ako toho, z ktorého poistenia mu vznikol nárok na materské.
Katy a R
20.03.18,11:20
ak nastúpi na rodičovskú dovolenku až počas nového PP - tak na materské nárok bude, ale len v prípade, ak tam nebude pracovať (ostane doma)!
je tu o tom veľa tém - treba to lepšie naštudovať!
veronikasad
20.03.18,11:20
Zamestnanci končia 31.3., alebo im od 1.4. začne plynúť výpovedná doba?
ValeriaJ
20.03.18,11:25
To ja viem, pýtala som sa na iné. Ak skončí starý TPP posledným dňom v mesiaci a v novej začne pracovať od prvého dňa v nasledujúcom mesiaci, nárok na materské zo starého asi nebude mať či? Kôli tej ochrannej lehote
veronikasad
20.03.18,11:28
O materske treba požiadať v SP pred ukončením súčasného zamestnania
Katy a R
20.03.18,11:29
veď to ti píšem!!! - žiadna OL, keď bude mať nový PP - a ak požiada o materské, tak pracovať nebude . alebo bude pracovať - a nebude materské!čítaj pozornejšie! (aby nakoniec neostal bez peňazí)
riešenie- môže požiadať hneď po skončení terajšieho PP - ale nesmie mať ešte nový PP!!
ValeriaJ
20.03.18,11:32
No vidíš a ja sa snažím nájsť riešenie aby sa mu čerpala mateska z tej starej práce. Ako na to?
ValeriaJ
20.03.18,11:34
Ďakujem za reakciu. A nebude vadiť ta nedodrzana mesačná oznamovacia lehota teda určite?
ValeriaJ
20.03.18,11:36
Veronika sad: TPP konci ku koncu tohoto mesiaca. Výpovednu dobu mať nebudú, ruší sa firma
veronikasad
20.03.18,11:37
O materske musí požiadať posledným pracovným dňom marca. 31.3. na SP nič nevybaví. Dovtedy musíš mať potvrdenie z UP o ukončení poberania RP z Úradu práce.
ValeriaJ
20.03.18,13:15
Ešte mám poslednú otázku, sľubujem, ak by nastúpil na materskú v dobe ochrannej lehoty, materská sa mu bude počítať podľa čoho? Z posledného TPP alebo súhrn za predchádzajúci rok? Ďakujem veľmi pekne
veronikasad
20.03.18,13:17
Bude v tom čase už znovu zamestnaný?
ValeriaJ
20.03.18,13:18
Pravdepodobne nie. A keby áno? Pýtam sa lebo to sa vie doladiť
Katy a R
20.03.18,14:27
keďže dop´ňaš - a stále sa to točí dokola . zopakujem.
Podstatné je, že žiadosť o materské dátum začiatku poberania nech nie je až vtedy, keď už bude mať nový PP (toť vsjo!) skôr treba!
- veď si aj tu na Porade môžeš nájsť konkrétne riešenia takejto situácie