veronika787
20.03.18,12:05
Ahojte,
prosím, vedeli by ste mi poradiť ohľadom prijatej zahraničnej faktúry? Mala by som niekoľko otázok lebo nie som si istá ako postupovať.

Spoločnosť ako neplatca DPH, prijala faktúru za služby z Čiech v hodnote 1 573 CZK, suma bez dph 1 300 CZK. Dátum vystavenia a zdaniteľného plnenia je 4.12.

Následne si dodávateľ stiahol z bankového účtu sumu v hodnote 50,91 € (5.12. na výpise z účtu), čo predstavuje sumu 1300 CZK, teda stiahli si sumu bez dph. Potom v budúcom roku sa zistilo, že sa stiahla zlá suma a rozdiel sa doplatil.

Neviem teraz presne ako mám postupovať pri zaúčtovaní faktúry. Mám zaúčtovať faktúru v sume 1 573 CZK vrátane dph, (a ako je to v tomto prípade s dph?) - prepočítam kurzom k 3.12., zaúčtujem ako 518/325 ?

A ako mám zaúčtovať sumu stiahnutú z bankového účtu v hodnote 50,91€ (čo predstavuje sumu 1300 CZK - teda sumu bez dph) a rozdiel (dph), ktorý nestiahli ? a ako v tomto prípade vyčíslim kurzový rozdiel?

Prosím, viete mi niekto poradiť ako mám postupovať?
petra:-)
21.03.18,17:49
Ahoj, asi by bolo dobré bližšie napísať, o akú službu ide s ohľadom na stanovenie miesta dodania.
Ak išlo o službu s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 upozorňujem na:
§ 69 odsek 3 zákona o DPH: Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.
A následne na § 7a: Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
A § 3 (1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len „podnikanie“) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov,1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.

Takže ak ste spoločnosť ekonomicky činná, a išlo o službu s miestom dodania podľa § 15 odsek 1 mali ste sa pred prijatím služby registrovať a službu objednať s prideleným IČ DPH. Zahraničný dodávateľ Vám mal vystaviť faktúru bez DPH a vy ste mali povinnosť službu samozdaniť podať DP k DPH za december 2017 a daň zaplatiť.

Toľko k DPH.

Ku Kurzom:
Pre účtovníctvo info tu:
https://podpora.financnasprava.sk/931674-%C3%9A%C4%8Dtovanie-kurzov%C3%BDch-rozdielov

K prepočtu základu dane pre DPH:
Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska (podľa Čl. 219 ods. 1 až 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (Ú. v. EÚ C 326, 26. 10. 2012) a Čl. 12 ods. 12.1 Protokolu o štatúte Európskeho systému centrálnych bánk a Európskej centrálnej banky (Ú. v. EÚ C 83, 30. 3. 2010); § 28 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov) v deň predchádzajúci dňu vzniku daňovej povinnosti.