cerviacik
08.08.06,11:14
Zamestnanec má v pracovnej zmluve zmysle § 76 ods.1 dohodnuté dvojmesačné odstupné. Zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď z dôvodov uvedených v §63 ods. 1 písm. a) až c) a zamestnanec pracujúci pre firmu menej ako 5 rokov požiada pred začatím plynutia výpovednej doby o skončenie pracovného pomeru. Má v takomto prípade zamestnanec nárok na 4 mesačné odstupné (2+2)? Je táto úvaha správna alebo je niekde zakopaný pes?
Gabi03
08.08.06,09:21
Nie. ZC má nárok len 2-mesačné odstupné, ako je to uvedené v PZ. Zákonník práce garantuje minimálne odstupné, ale prednosť má pracovná zmluva (samozrejme ak boli dodržané ustanovenia ZP).
cerviacik
08.08.06,09:43
ok..predpokladajme ze sa zamestnanec a zamestnavatel výslovne dohodnu v pracovnej zmluve 2 mesacne odstupne pri skonceni prac. pomeru podla §76 ods. 1 ("zamestnavatel moze...") NAD ramec zakonnika prace. Zamestnavatel da zam. vypoved a zamestnanec odpracuje celu vypovednu dobu...a pri skonceni prac.pomeru bude mat narok na 2. mes. odstupne. Vidi sa mi nelogicke ak pri by pri vyuziti svojho prava uvedeneho v §76 ods.2 nedostal dokopy 4 mesacne odstupne.
Gabi03
08.08.06,09:45
ok..predpokladajme ze sa zamestnanec a zamestnavatel výslovne dohodnu v pracovnej zmluve 2 mesacne odstupne pri skonceni prac. pomeru podla §76 ods. 1 ("zamestnavatel moze...") NAD ramec zakonnika prace. Zamestnavatel da zam. vypoved a zamestnanec odpracuje celu vypovednu dobu...a pri skonceni prac.pomeru bude mat narok na 2. mes. odstupne. Vidi sa mi nelogicke ak pri by pri vyuziti svojho prava uvedeneho v §76 ods.2 nedostal dokopy 4 mesacne odstupne.

Smerodatná je pracovná zmluva. Ako je tam uvedené?
cerviacik
08.08.06,11:05
V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.
Gabi03
08.08.06,11:07
V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.

Ako čítam tak čítam, podľa mňa má nárok len na 2 mesiace. Nech mi to niekto vyvráti.
cerviacik
09.08.06,09:55
to je jedno.... zhodneme sa hadam na tom, ze v pripade dobrej a vhodnej formulacie priamo v pracovnej zmluve je mozne upravit odstupne tak, ze tych 2+2 bude realne.
Zita4
09.08.06,10:20
Upraviť sa môže aj v kolektívnej zmluve odstupné nad rámec Zákonníka práce. Podľa mňa je to možné aj v pracovnej zmluve.
dana9
09.08.06,10:26
V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany Zamestnávateľa z dôvodov uvedených v § 63, ods. 1, písmena a) až c), Zákonníka práce, vyplatí Zamestnávateľ Zamestnancovi ako odstupné sumu rovnajúcu sa dvojnásobku priemernej hrubej základnej mesačnej mzdy Zamestnanca za posledné dva kalendárne mesiace.

Súhlasím s Gabi03. Podľa môjho názoru hlavné argumenty spočívajú v tom, že v PZ je ustanovené, že ZĽ vyplatí ZC odstupné v prípade výpovede. Ak by však ZC navrhol dohodu o skončení pred začatím plynutia výpovednej doby, došlo by k zmene spôsobu skončenia PP z výpovede na dohodu a teda by bol negovaný predpoklad vyjadrený v pracovnej zmluve, ktorým je odstupné podmienené. V takom prípade by však nastúpili usatnovenia ZP, a nárok na odstupné by vznikol zo zákona.

dana:)
Zita4
09.08.06,10:30
Ja by som citovala v tej pracovnej zmluve § 63 presné odstavce, že ak príde k skončeniu pracovného pomeru z týchto dôvodov, prináleží zamestnancovi odstupné nad rámec zákonného odstupného vo výške 2 priemerných mesačných platov.