Evelinas
21.03.18,08:58
Vlastníme dva pozemky, medzi ktorými je pozemok v premenlivej šírke cca 40-60 metrov. Už som viackrát upozornila človeka, ktorý síce nie je vlastník, ale na pozemku hospodári, že si neželám, aby pri obrábaní čokoľvek sypal a striekal aj na naše pozemky. Pravdepodobne žije ešte v presvedčení, že môže rovnakými strojmi obrábať 200 hektárové lány ako sotva hektárový pozemok. Práve teraz sa pri nás preháňal s rozmetadlom umelého hnojiva a mám posypané všetko, vrátane dvora, schodov, prádla, zvierat, mňa... Nie je s ním žiadna reč, o jeho mentálnom vybavení vypovedá aj to, že už v minulosti sa na našom pozemku bol povoziť na tanku a neskôr sa nám len vysmial do tváre.
Snažíme sa hospodáriť prírode blízkym spôsobom a je pre nás slušnosť svojím konaním nezasahovať do susedných pozemkov.
Podobný problém riešim aj na druhej strane, kde susedíme s vinohradom. ktorý je striekaný za každého počasia - tam sme vysadili živý plot - cca 550 sadeníc.
Právo mi vraj nepomôže, pokiaľ nedokážem, že mi bola spôsobená škoda.
To mám stavať alebo vysádzať ploty, mať náklady a susedia zisk? Doprajem im, nech sa im darí spôsobom ktorý uznajú za vhodný oni, ale prečo mi nútia svoj spôsob?
Prosím poraďte, ako sa účinne brániť.
Ďakujem.
profesional
22.03.18,22:37
Jedine súdnou cestou - zdržovacou žalobou.
clen
28.03.18,16:18
Môžete sa obrátiť aj na obec so žiadosťoou podľa § 5 Občianskeho zákonníka, môže to byť rýchlejšie ako súdne rozhodnutie. Ak obec zakáže zásahy do vášho pozemku a oni zákaz porušia, môžu byť trestne stíhaný za marenie výkonu úradného rozhodnutia. Pre každý prípad je dobré zabezpečiť si svedkov a iné dôkazy (fotky)...
profesional
31.03.18,14:23
Si si istý tým marením výkonu úradného rozhodnutia? Asi by si si mal pozrieť povahu kompetencie obce. Nejde o výkon prenesenej štátnej správy v tomto. Dokonca rozhodnutie obce má povahu iba predbežnú. V žiadn prípade by pri porušení nešlo o trestný čin. Obec v predmetnom konaní nemá povahu orgánu štátnej správy. Môže mať svedkov aj celý zástup. Pri podaní trestného pznámenia by dostal povereňák záchvat smiechu a vedel by, že bude ďalšia odmietačka..
buchač
31.03.18,14:42
Hehehe...a pokiaľ to súd začne vôbec riešiť, tak ten vinohrad bude dávno obratý a víno stočené do fliaš.
clen
31.03.18,15:35
Úroveň našej polície je jedna vec (najmenej dôvery v EÚ), argumenty sú druhá vec. Prečo sa vôbec zaoberáš tým výkonom štátnej správy, nechápem...
profesional
01.04.18,14:56
To nebolo o úrovni polície. To bolo o tom, že sa mýliš. Nerešpektovanie rozhodnutia obce nebude v tomto prípade trestným činom
clen
01.04.18,15:02
ako chceš presvedčiť bez argumentu? Ja sa opieram o znenie zákona (Trestný poriadok, Obč. zákonník), ty zatiaľ o nič. Vôbec nerozumiem z čoho vychádzajú a a najmä kam smerujú tvoje úvahy o predbežnej povahe rozhodnutia a o tom, či je to výkon štátne správy alebo nie...
profesional
01.04.18,21:48
Naštuduj si základy trestného práva. A hlavne veci k povahe rozhodnutí. Nie každé rozhodnutie má povahu úradného rozhodnutia. Nie každé rozhodnutie je spôsobilé v prípade jeho zmarenia navodiť trestnosť. Rozhodnutie obce v tomto prípade má len predbežnú povahu. Upravuje stav dočasne. Obec nenahrádza súd. Oprávnenie obce nie je oprávnením štátneho orgánu. Mal by si si naštudovať aspoň základy.
dmc
02.04.18,03:55
keby len stocene...ale uz aj vypite :) Tu pomoze u nas jedine. "aku pozicaj - taku vrat"
clen
02.04.18,07:23
no čo, každého pochopiť nemusím
romana147
02.04.18,07:26
Teš sa , že v rozmetadle mal hnojivo umelé a nie BIO // nešlo by tie pozemky vymeniť - sceliť, aby bolo menej susedov