ALA1+1
08.08.06,11:33
práve mi došla fa, ktorá sa omylom dlhšie cestovala. Zdaniteľné plnenie je v 6. mesiaci. Došla mi dnes teda 8.8. Môžemsi dať dátum prijatia 8.8. a DPH uplatniť v 3.štvrťroku, keďže sme štvrťročný platcovia alebo ju mám zaradiť do 2. štvrťroku a dať opravné DPH za 2. štvrťrok.

Ďakujem.
ikus
08.08.06,09:36
ja by som to normalne dala do nastavajuceho priznania DPH s tym,ze das realny datum prijatia ... to by totiz clovek musel inak stale podavat opravne danove priznanie...
Gabi03
08.08.06,09:36
Môžeš Musíš podľa dátumu prijatia dať do 3 štvrťroku.
Tweety
08.08.06,09:40
práve mi došla fa, ktorá sa omylom dlhšie cestovala. Zdaniteľné plnenie je v 6. mesiaci. Došla mi dnes teda 8.8. Môžemsi dať dátum prijatia 8.8. a DPH uplatniť v 3.štvrťroku, keďže sme štvrťročný platcovia alebo ju mám zaradiť do 2. štvrťroku a dať opravné DPH za 2. štvrťrok.

Ďakujem.
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
(3) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Jana Acsová
08.08.06,09:52
Môžeš podľa dátumu prijatia dať do 3 štvrťroku.Iba by som poopravila štylizáciu: podľa môjho názoru iba do 3. štvrťroku. Ak je preukazné, že faktúru ste obdržali 8.8.2006. Vtedy to uveďte aj v záznamoch podľa § 70.
Natka
09.08.06,10:57
Prosím vás a ako je to s bločkami z registr.pokladne? Zabudla som dva bločky v peňaženke a zistila som, že majú dátum 30.6.06. Je tam DPH okolo 500,- Sk, môžem si to aj ja ešte nejako (neviem ako) šupnúť do 3.štvrťroka?
jenny7
09.08.06,11:37
No, čo sa týka bločikov z ERP, tak tie by sa podľa mňa mali dať do dátumu, ktorý je na doklade, čiže 30.6.2006.Ale pre istotu si počkaj ešte na iný názor.
Denda
09.08.06,11:52
Prosím vás a ako je to s bločkami z registr.pokladne? Zabudla som dva bločky v peňaženke a zistila som, že majú dátum 30.6.06. Je tam DPH okolo 500,- Sk, môžem si to aj ja ešte nejako (neviem ako) šupnúť do 3.štvrťroka?

Odpoveď :http://www.porada.sk/t18735-odpoeitanie-dane-51--oneskoreny-doklad-z-erp.html
Natka
09.08.06,12:13
Ďakujem, už si spomínam na túto zaujímavú tému, spred niekoľkých mesiacov.Moje dva bločky síce zaúčtujem ako výdaj z pokladne 30.6.06, ale "dodanie služby" dám 01.07.06. Môže byť?
daniek
09.08.06,12:26
ešte by som podotkla že dôležité je či je to faktúra tuzemská alebo zahraničná
eop
08.09.06,12:43
Ahojte, potrebujem radu. Síce nejde o oneskorenú došlú fa, ale princíp je rovnaký ;) . Účtujem štvrťročného platcu dph, toto účtovníctvo som prebrala od inej účtovníčky minulý mesiac a mám trošku chaos :mee: v došlých faktúrach. Ja účtujem väčšinou fa dátumom vystavenia (pokiaľ sa nejedná o oneskorenie) a ona mala napr. fa vystavenú 30.04, zd.plnenie 28.4, uhradená bola 16.5 a ona ju nahodila dňom 2.5. Na každú fa dala razítko s dátumom asi 3dni po dátume vystavenia a tým dátumom to aj nahadzovala. Ona tým myslela asi dátum dodania, že? Keď ja nemám pojem, kedy im tá fa došla, pretože 1x za mesiac mi donesú všetky fa. Mám to nahadzovať dátumom vystavenia? Mám v tom nejaký guláš:eek: . Ďakujem.
jenny7
08.09.06,12:59
Ahojte, potrebujem radu. Síce nejde o oneskorenú došlú fa, ale princíp je rovnaký ;) . Účtujem štvrťročného platcu dph, toto účtovníctvo som prebrala od inej účtovníčky minulý mesiac a mám trošku chaos :mee: v došlých faktúrach. Ja účtujem väčšinou fa dátumom vystavenia (pokiaľ sa nejedná o oneskorenie) a ona mala napr. fa vystavenú 30.04, zd.plnenie 28.4, uhradená bola 16.5 a ona ju nahodila dňom 2.5. Na každú fa dala razítko s dátumom asi 3dni po dátume vystavenia a tým dátumom to aj nahadzovala. Ona tým myslela asi dátum dodania, že? Keď ja nemám pojem, kedy im tá fa došla, pretože 1x za mesiac mi donesú všetky fa. Mám to nahadzovať dátumom vystavenia? Mám v tom nejaký guláš:eek: . Ďakujem.

Vyzerá to tak, že ten dátum 2.5. bol dátum prijatia faktúry a asi aj dátum prijatia tovaru,takže to by bolo asi aj to razítko na faktúre, že?
Dátum dodania podľa zaradenia do DPH sa riadiš už podľa údajov na DF.
Neviem, či ti to takto stačilo, skús mi to ešte nejak upresniť, ak som to nenapísala dostatočne.
Faktúru nahadzuješ dátumom prijatia do účtovníctva, to by malo byť podľa razítka na faktúre.
REGION
08.09.06,12:59
fa zaeviduješ v deň, keď ti došla. Ak dodávka tovaru alebo služby
bola uskutočnená a dodávku nepoužiješ na oslobodené plnenia alebo
na vlastnu spotrebu nárok na odpočet ti vzniká v deň, keď prišlai fa.l
eop
08.09.06,13:17
Vyzerá to tak, že ten dátum 2.5. bol dátum prijatia faktúry a asi aj dátum prijatia tovaru,takže to by bolo asi aj to razítko na faktúre, že?
Dátum dodania podľa zaradenia do DPH sa riadiš už podľa údajov na DF.
Neviem, či ti to takto stačilo, skús mi to ešte nejak upresniť, ak som to nenapísala dostatočne.
Faktúru nahadzuješ dátumom prijatia do účtovníctva, to by malo byť podľa razítka na faktúre.

Ďakujem Jenny. Mne to dnes vôbec nemyslí.:eek: :eek: :eek: To asi tým piatkom. Už by som mala ísť radšej domov. Ja sa riadim podľa údajov. Napr. Mám fa za T-com: vyst.03.05., dátum dodania 30.04.. Ja by som to dala dátumom 3.5. Ona dala dátum 9.5. Ja v podstate neviem, kedy im bola dodana fa, pretože mi donesú všetky fa na konci mesiaca.Môžem to dávať dátumom vystavenia, nie?
jenny7
08.09.06,13:22
Dátum 3.5. to je dátum vystavenia faktúry firmou TCOM. Ona dala preto dátum 9.5. lebo ju dostala do ruk a zaevidovala ju do účtovníctva. 5dní rozdiel znamená - rozdiel pošt.doručenia. Ona to má podľa mňa dobre, musíš tam dať nejakú rezervu, tá faktúrka ti nemôže prísť hneď.
Už je to lepšie?
A ešte - dátum dodania 30.4. - to dáš vlastne do DPH.
katka.j
08.09.06,13:22
ahojte, chcela by som reagovať na zabudnuté bločky z registračnej pokladnice. Pokiaľ neuplatníte dph v mesiaci resp. štvrťroku, v ktorom bol doklad z pokladnice vystavený sú dve možnosti:
1. urobiť dodatočné daňové priznanie za uvedené obdobie
2. doklad z registračnej pokladnice zaúčtovať nasledujúci mesiac, s tým, že dph bude neuplatnená na 548 (AE) a zároveň bude táto nedaňovým nákladom.
silvia
13.09.06,08:50
Prosím Vás,
FA vystavená 28.8., dátum vzniku daň.povinnosti 4.9., ide do DPH v septembri? ...pre istotu...
Tweety
13.09.06,08:52
Prosím Vás,
FA vystavená 28.8., dátum vzniku daň.povinnosti 4.9., ide do DPH v septembri? ...pre istotu...Nejaké čudné dátumy. ALe ak je to takto, tak DP vzniká dátumom 4.9. a aj dátum nároku na odpočet, nepíšeš aká je to fa, ale ak ide o tuzemské dodanie, tak je to takto.
ALDA
13.09.06,08:59
ahojte, chcela by som reagovať na zabudnuté bločky z registračnej pokladnice. Pokiaľ neuplatníte dph v mesiaci resp. štvrťroku, v ktorom bol doklad z pokladnice vystavený sú dve možnosti:
1. urobiť dodatočné daňové priznanie za uvedené obdobie
2. doklad z registračnej pokladnice zaúčtovať nasledujúci mesiac, s tým, že dph bude neuplatnená na 548 (AE) a zároveň bude táto nedaňovým nákladom.

??????????..viď príspevok č.8
silvia
14.09.06,06:48
Nejaké čudné dátumy. ALe ak je to takto, tak DP vzniká dátumom 4.9. a aj dátum nároku na odpočet, nepíšeš aká je to fa, ale ak ide o tuzemské dodanie, tak je to takto.

Vďaka za odpoveď Tweety. Je to tuzemská faktúra a tie dátumy sú fakt čudné, ale tak nám prišla faktúra za služby - parkovné. Ešte raz dík!
Kirk
14.09.06,11:35
Podľa §51 ods. 2 si môžeš došlú faktúru odpočítať v danom zdaňovacom období alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období, čo je v tvojom prípade 3. štvrťrok, takže nevidím problém.
Kirk
14.09.06,11:43
ahojte, chcela by som reagovať na zabudnuté bločky z registračnej pokladnice. Pokiaľ neuplatníte dph v mesiaci resp. štvrťroku, v ktorom bol doklad z pokladnice vystavený sú dve možnosti:
1. urobiť dodatočné daňové priznanie za uvedené obdobie
2. doklad z registračnej pokladnice zaúčtovať nasledujúci mesiac, s tým, že dph bude neuplatnená na 548 (AE) a zároveň bude táto nedaňovým nákladom.

Podľa §51 ods 2 si bločky môžeš uplatniť v danom mesiaci alebo bezprostredne nasledujúcom mesiaci (resp. nasledujúcom zdaňovacom období).
tamara
18.09.06,13:02
ahojte, sme mesačný platcovia DPH, dnes mi prisli 2 faktúry od dodávateľa, jedna vystavená aj dátum zd.plnenia z mája /neviem prečo to doteraz držali/ a druhá vystavená v auguste a dátum zd.plnenia júl....môžem si z obidvoch uplatniť DPH v tomto mesiaci, alebo treba podať opravne?? dakujem
lenkak
18.09.06,17:09
z júla môžeš dať do augustového DPH,
z mája dodatočné DPH.
ak sa mýlim opravte ma.
michelle84
04.10.06,10:39
ahojte, potrebujem od Vas pomoc. V septembri nam prisla faktura z Ciech. Datum vyhotovenia a aj datum zdanitelneho plnenia je na nej april 2006. Ide o samozdanenie, ale teraz neviem, ci si ju mozem uplatnit v septembri alebo robit dodatocne za april. Na fakture mam riadne peciatku datumu, kedy to prislo do firmy. Je to zapisane aj v doslej poste. Este jedna vec k tejto fakture. Najprv bola zalohova faktura, za ktoru sa aj zaplatilo, ale len teraz prisla riadna faktura, kde je k uhrade 0,- Kc.
Dakujem Vam za odpoved
michelle84
04.10.06,11:47
nikto mi neporadi? pleeeeeeaaaaseeee :rolleyes:
EkoMax
04.10.06,11:54
Ja by som pre istotu podala opravné daň. priznanie, pretože ide o zahraničnú faktúru .
michelle84
04.10.06,12:56
nikto iny sa mi nevyjadri? Neviem si rady, lebo za opravne mi aj tak vyrubi danovy urad pokutu a ide len o sumu zaklad dane, dph sa mi tym nenarusi.
Prosim pomozte!!!
Jana Acsová
04.10.06,13:02
Daňová povinnosť vzniká podľa § 20 a vo Vašom prípade predchádza časovo možnosť daň odpočítať.
Ste povinná podať dodatočné daňové priznanie pre vznik daňovej povinnosti. Ak je reálne doručenie faktúry neskôr, právo na odpočítanie dane máte najskôr v zdaňovacom období, kedy ste faktúru obdržali.
Jana Acsová
04.10.06,13:11
Vo svojej predchádzajúcej odpovedi predpokladám, že došlo k dodávke tovaru v mesiaci apríl 2006.
Ak to bolo inak, tak by predchádzajúca odpoveď nemusela byť úplne presná.
michelle84
04.10.06,13:18
islo presnejsie o material
Jana Acsová
04.10.06,13:25
islo presnejsie o materialČiže tovar. Pre účely DPH. ZDPH pozná iba dodávku tovaru alebo dodávku služby.
michelle84
05.10.06,04:58
Ak tomu dobre rozumiem, tak spravim dodatocne priznanie k dph za mesiac april 2006.

Dakujem Vam velmi pekne za radu.
jenny7
05.10.06,07:40
Všimla som si, že si úplne neodpovedala, či dodanie materiálu fyzicky prišlo v apríli?? Ak prišlo v apríli, tak dodatočné by sa malo urobiť, ak až v septembri, tak by to bolo inak.
michelle84
06.10.06,06:09
Tak, zistovala som vcera vsetky informacie aj na zasobovani. Tak zalohova faktura bola vystavena v marci, zaplatena bola v maji. Material bol dodany v maji. Riadna faktura prisla na konci septembra s aprilovym datumom. Pripominam, ze ide o cesku fakturu. Takze teraz neviem, ked na fakture je april, ale material prisiel v maji, za ktore obdobie mam robit dodatocne danove priznanie. Poradi mi niekto? Dakujem Vam velmi pekne za vsetky rady!
michelle84
06.10.06,08:02
posúvam .......
Gabi03
06.10.06,08:03
Tak, zistovala som vcera vsetky informacie aj na zasobovani. Tak zalohova faktura bola vystavena v marci, zaplatena bola v maji. Material bol dodany v maji. Riadna faktura prisla na konci septembra s aprilovym datumom. Pripominam, ze ide o cesku fakturu. Takze teraz neviem, ked na fakture je april, ale material prisiel v maji, za ktore obdobie mam robit dodatocne danove priznanie. Poradi mi niekto? Dakujem Vam velmi pekne za vsetky rady!

Podľa mňa je smerodatný dátum dodania. Teda samozdanenie 15.6.
jenny7
06.10.06,09:27
Hm, čiže faktúra bola vystavená skôr, ako nastalo nadobudnutie. Takže ja by som postupovala takto: ak bolo nadobudnutie po 15.5. tak samozdanenie 15.6. - použitie kurzu na účely DPH a zaevidovanie faktúry koncom septembra - zaúčtovanie v 9/06 plus nárok na odpočet dane.
Ešte si počkaj radšej aj na názor iných