monika.a
21.03.18,13:17
Chcem sa poradiť ako je to s vystavovaním faktúr, ak bol prijatý preddavok a dodaný tovar alebo služba v rovnakom mesiaci.

Ak ide o dodanie tovaru alebo služby do zahraničia s prenosom daň.povinnosti tak vystavujeme aj doklad k prijatej platbe aj faktúru za dodaný tovar/službu.

Platí to rovnako aj pri tuzemskej fakturácii ? napr. prijmeme platbu 1.3. a služba alebo tovar sa dodá 5.3., musíme vystaviť aj faktúru k prijatej platbe s dátumom dodania 1.3. aj faktúru za dodaný tovar, službu s dátumom 5.3. ?

Ak ide o zásielkový predaj, máme shop kde sa najskôr zaplatí za tovar až potom sa vystaví faktúra, stačí ak sa vystaví jedna faktúra za tovar a dátum dodania sa uvedie dátum prijatia platby?
petra:-)
22.03.18,18:11
K dodaniu TOVARU do EU a tretích krajín -
Daňová povinnosť podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH nevzniká:
ak dodávateľ, platiteľ dane, prijme platbu od osoby z iného členského štátu pred dodaním tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ak dodanie spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa § 43 ods. 1 až 4 zákona o DPH. V danom prípade sa na určenie dňa vzniku daňovej povinnosti, príp. dňa dodania tovaru z tuzemska do iného členského štátu vzťahujú osobitné pravidlá podľa § 19 ods. 8 príp. § 19 ods. 3 písm. e) zákona o DPH. Teda faktúru - daňový doklad na prijatú platbu nerobíte, keďže daňová povinnosť prijatím platby nevznikla.

Služby a dodanie tovaru s inštaláciou sú tak ako robíte ok.

(odporúčam aj : https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/MP_k_par_19_ZDPH.pdf )

Tuzemská fakturácia:
Do 31.12.2012 zákon o DPH v § 71 ods. 1 ustanovoval, že ak v kalendárnom mesiaci vznikla platiteľovi dane daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, mohol platiteľ dane vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. V tejto súvislosti je potrebné poukázať na úpravu súhrnnej faktúry v § 75 ods. 1 zákona o DPH, ktorá od
1.1.2013 umožňuje platiteľovi dane a zdaniteľnej osobe, ktorá nie je platiteľom dane, vyhotoviť za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca. Ak za obdobie rovnakého kalendárneho mesiaca platiteľ dane prijme platbu pred dodaním tovaru alebo služby a zároveň dodá tovar alebo službu, môže na jednej faktúre uviesť údaje týkajúce sa prijatia platby a aj dodania tovaru alebo služby.
(strana 7 a 8 aj s príkladmi: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2018.01.05_MP_fakturacia_DPH.pdf )
monika.a
26.03.18,08:48
Ďakujem veľmi pekne, oba metodické pokyny som si naštudovala a ešte mám takú otázku, čo sa týka tuzemskej fakturácie, keďže môžem vrámci mesiaca vyhotoviť súhrnnú faktúru aj za prijatie platby aj za dodanie tovaru, napríklad prijmem platbu za tovar/službu 26.3. a tovar odošlem 29.3. vystavím jednu faktúru, deň dodania bude vždy ten posledný, tj. v tomto prípade 29.3. ? lebo ja som bola v tom že uvádzam deň dodania = deň prijatia platby, ale podľa príkladov, ktoré som čítala je deň dodania ten posledný čiže deň kedy som tovar dodala.
petra:-)
26.03.18,12:27
Podľa informácie, ktorú som našla na finančnej správe bude pri tovare dátum dodania buď dátum prijatia platby alebo posledný deň príslušného kalendárneho mesiaca.
Pri službe by som uviedla deň prijatia platby.

Otázka č.2 – Súhrnná faktúra
Firma prijala dňa 05.08.2015 od inej spoločnosti 100% zálohu na dodávku kancelárskych potrieb a neskôr 26.08.2015 dodala daný tovar. Musí firma na každú transakciu zvlášť vyhotoviť osobitnú faktúru alebo môže na tieto dve transakcie vyhotoviť jednu súhrnnú faktúru, na ktorej uvedie údaje o prijatej zálohe aj údaje o dodanom tovare? Ak áno, ako potom uvedie túto súhrnnú faktúru do kontrolného výkazu?
Odpoveď
Firma môže vyhotoviť na prijatú zálohu a dodávku tovaru, ktoré boli realizované v rámci jedného kalendárneho mesiaca súhrnnú faktúru. Súhrnnú faktúru uvedie do časti A.1. kontrolného výkazu s uvedením dátumu prijatej platby alebo dátumom posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.

pozn.: V súhrnnej faktúre dodávateľ uvádza všetky dodávky resp. prijaté platby v prospech jedného odberateľa za obdobie jedného kalendárneho mesiaca. Predmetné dodávky resp. platby pred dodaním musia byť na súhrnnej faktúre osobitne „rozpísané“ podľa dňa dodania, resp. dňa prijatia platby a nemôžu sa na súhrnnej faktúre sčítať.

viac tu:
https://podpora.financnasprava.sk/149740-S%C3%BAhrnn%C3%A1-fakt%C3%BAra

tiež tu v prípade prenosu daňovej povinnosti:
https://podpora.financnasprava.sk/966767-S%C3%BAhrnn%C3%A1-fakt%C3%BAra-fakt%C3%BAra-o-dodan%C3%AD-tovaru-s-prenosom-da%C5%88ovej-povinnosti
monika.a
26.03.18,12:38
tak to mám predsa len dobre, bola som zvyknutá na tie súhrnné faktúry dávať dátum prijatia platby ako deň dodania, ďakujem krásne za pomoc